Kolorystyka jest podstawą spójności wnętrza i poza doborem rodzajów oraz struktur zastosowanych materiałów wykończeniowych pomaga w stworzeniu spójnej koncepcji wystroju. Dowiedz się, jak samodzielnie zaaranżować przestrzeń, by czuć się w niej komfortowo.
Złota trójka, czyli główna zasada kolorystycznej aranżacji wnętrz
Kolory w pomieszczeniu pozwalają wydobyć jego unikalność i niepowtarzalny charakter. Przy ich doborze kieruj się wielkością wnętrza, naturalnym doświetleniem i obowiązkowo zasadą złotej trójki. We wnętrzu najkorzystniej wygląda zestawienie trzech kolorów. Jeśli nie masz wprawy w aranżacji, dobierz trzy kolory. Jeżeli masz większą wprawę i zmysł dekoratora możesz pozwolić sobie na pięć, maksymalnie siedem barw w pomieszczeniu. Pamiętaj, by do wnętrza zacienionego wybierać jasne barwy, do przestronnych i widnych pomieszczeń możesz wpleść ciemniejsze barwy.
Proporcje w doborze kolorów – jak ważne są dla spójnego efektu wizualnego
Udział procentowy zestawienia kolorów w pomieszczeniu powinien opierać się o zasadę 60-30-10, wyrażającą procentową zawartość konkretnej barwy w pomieszczeniu. 60% barwy we wnętrzu to kolor główny, który pojawia się w kolorystyce ścian, podłogi, często osłon okiennych lub tapicerki meblowej. 30% koloru wtórnego powinno nadawać wnętrzu głębi i wyrazu. Warto zastosować tu efektowne elementy, takie jak nowoczesne komody lub dywan. 10% kolorystyki pomieszczenia powinna stanowić barwa akcentująca, najbardziej efektowna, często intensywna, przyciągająca wzrok i widoczna w postaci dodatków, takich jak poduszki lub ozdobne naczynia. Trzymając się proporcjonalnego udziału kolorów wprowadzisz do wnętrza harmonię i estetyczny efekt.
Łączenie kolorów – trzy zasady idealnego dopasowana barw
Zastanawiasz się, jak komponować zestawienia kolorystyczne, by wnętrze prezentowało się jak z katalogu? Wystarczy, że zapoznasz się z kołem kolorów, którego zastosowanie nie jest trudne i względem aranżacji wnętrz można zawrzeć je w trzech prostych zasadach. Po pierwsze na kole kolorów wybierz trzy barwy na zasadzie monochromatycznej. Jeden kolor w trzech odcieniach to doskonały sposób na uzyskanie efektownej, a zarazem harmonijnej koncepcji. Drugą zasadą pracy z kołem kolorów, a jednocześnie czwartą zasadą doboru kolorów we wnętrzu jest wybór na kole barw trzech odcieni pokrewnych. Są to odcienie, znajdujące się obok siebie. Trzecią koncepcją zastosowania koła barw, a jednocześnie piątą zasadą doboru kolorów jest dobór barw kontrastowych, znajdujących się na kole na przeciw siebie.
Jakie kolory dobrać do modnego stylu aranżacji?
Przy doborze kolorów do wnętrza poza specyfiką pomieszczenia kieruj się obraną koncepcja aranżacyjną. W stylu skandynawskim powinny przeważać biel, naturalne odcienie drewna i kolorowe dodatki. Styl glamour uwielbia elegancko wyglądające, ciemne barwy, złocone dodatki, połysk i ozdobne kształty. W stylu industrialnym króluje czerń, widoczne elementy metalowe, stal, malowana proszkowo, cegła, beton oraz drewno. Jeżeli urządzasz pomieszczenie w stylu minimalistycznym koniecznie zastosuj biel i czerń oraz proste, geometryczne kształty. Modny styl boho pozwala na ogromną różnorodność, jednak podstawą w doborze kolorów są w nim subtelne barwy natury, takie jak beże, brązy, zieleń.