Mydło naturalne to ekologiczna alternatywa dla klasycznej chemii. Cieszy się coraz większą popularnością, a wybór dostępnych produktów jest naprawdę imponujący. Mydła naturalne wyrabiane są najczęściej w manufakturach, ręcznie lub jedynie z niewielkim wykorzystaniem maszyn (np. automatycznych mieszadeł), a właściciele takich wytwórni starają się zawsze dobrać składniki w ciekawy sposób, nadając swoim produktom interesujące i nietuzinkowe nazwy.
Podobnie jak w przypadku mydeł przemysłowych, Klient może wybrać odpowiadającą mu postać mydła i zdecydować się na opcję w kostce lub płynie. Każdy z wariantów ma oczywiście swoje wady i zalety, które przedstawiamy w tekście poniżej.
Mydło w płynie
Mydło w płynie jest popularne głównie ze względu na swoją wygodę i łatwość użycia. Dostępne w opakowaniach zaopatrzonych w dozownik porcjujący produkt, są łatwe w transporcie, a także bardziej higieniczne (żeby użyć mydła, nie trzeba go dotykać). Odznaczają się podobnym bogactwem składników jak mydła w kostce, jednak zwykle o mniejszej koncentracji. Dzięki półpłynnej formule produktu, mydła w płynie mogą służyć nie tylko higienie ciała, ale także pozwalają na łatwe utrzymanie w czystości różnego rodzaju osobistych przedmiotów. Świetnie posłużą np. do umycia grzebienia lub szczotki do włosów, pędzli i gąbek do makijażu, a nawet intymnych zabawek, takich jak choćby dostępnych na stronie https://www.easytoys.pl/bdsm.
Największą wadą mydeł w płynie jest ich opakowanie. Produkty pochodzące z manufaktur, w których dba się o środowisko naturalne, dostępne są jednak zwykle nie w plastikowych opakowaniach, ale w szklanych, czyli poddających się recyclingowi. Słabym pod względem ekologii punktem tych opakowań jest dozownik, najczęściej wykonany z praktycznego skądinąd plastiku.
Mydło w kostce
Mydło w kostce jest tradycyjną formą środka myjącego, który ma swoje korzenie sięgające setek lat wstecz. To klasyczne rozwiązanie jest wciąż popularne, a jedną z zalet mydła w kostce jest jego mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Ze względu na formę, może być pakowane np. w szary papier pochodzący z recyclingu, produkowany w stosunkowo ekologiczny sposób i biodegradowalny w 100%. To zdecydowanie bardziej prośrodowiskowa alternatywa w porównaniu z butelkami z tworzywa przeznaczonymi dla mydeł w płynie.
Naturalne mydła w kostce są zwykle bogate w składniki odżywcze, takie jak masła roślinne, oleje eteryczne czy ekstrakty z ziół, które korzystnie wpływają na kondycję skóry. Możliwa jest również silniejsza koncentracja składników, co sprawia, że mydła w kostce są po prostu bardziej efektywne. Wadą mydła w kostce jest pewna uciążliwość w przechowywaniu po otwarciu opakowania – trzeba zadbać o higieniczne warunki: dobre suszenie kostki oraz ociekanie z wody.
Wybór między mydłem w płynie a mydłem w kostce
Ostateczny wybór pomiędzy mydłem w płynie i w kostce zależy od wielu czynników. Jeśli kluczowa jest dla Ciebie wygoda, łatwość użycia i higiena, mydło w płynie może być najlepszą opcją. Natomiast miłośnicy tradycji i ekologii mogą zdecydować się na mydło w kostce. Jest to również dobry wybór dla osób chcących zminimalizować ilość kłopotliwych opakowań i dbać o środowisko. Poza samą formą mydła bardzo ważny jest oczywiście jego skład i to właśnie ten czynnik może być powodem, dla którego zwolennicy mydła w kostce chwilowo zrezygnują ze swoich preferencji na rzecz mydła w płynie i odwrotnie.