Obecnie coraz więcej mówi się o termomodernizacji domów oraz mieszkań. Wzrasta zainteresowanie tym, aby w bardziej ekologiczny, a zarazem wydajny sposób ogrzewać swój dom. Czy warto zainwestować w pompę ciepła? Czym różni się pompa split od monoblok i która z nich będzie lepsza? Przeczytaj i sprawdź.
Pompa ciepła split czy monoblok?
Jest to system dwuczęściowy, składający się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Do jego elementów zaliczamy następujące urządzenia:
Pompa ciepła split
Jest to system dwuczęściowy, składający się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. Do jego elementów zaliczamy następujące urządzenia:
- jednostka wewnętrzna,
- jednostka zewnętrzna – agregat,
- zbiornik na wodę.
Do układu pompy ciepła split podłącza się instalacje grzewczą i/lub (w zależności od potrzeb) instalację CWU. Pompa ciepła typu split z powodzeniem znajdzie zastosowanie w każdym domu.
Pompa ciepła monoblok
Jest to system jednoczęściowy, który często potocznie bywa określany jako pompa ciepła obok domu. Do jego elementów zalicza się następujące urządzenia:
- jednostka zewnętrzna – agregat,
- zbiornik na wodę.
W przypadku wybrania rozwiązania pompy ciepła monoblok nie podłącza się zewnętrznych przewodów czynnika chłodniczego, jak na przykład w przypadku pompy ciepła split, gdyż nie są one potrzebne. Do jednostki zewnętrznej podłącza się zatem wyłącznie instalację grzewczą i/lub (w zależności od potrzeb) instalację CWU.
Ostatnio widać wyraźny wzrost zainteresowania pompami ciepła typu monoblok ze względu na uproszczoną instalację, łatwy oraz szybki montaż, a przy tym dalej posiadają najwyższe parametry wydajności.
Jaka zatem powinna być odpowiedź na pytanie postawione w temacie, która pompa ciepła jest lepsza? Split czy monoblok? Nie da się na to jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż do zależy od oczekiwań klienta i jego potrzeb. Jedni będą bardziej zainteresowani pompą ciepła typu split, a inni monoblok.
Pompa ciepła Panasonic – podstawowe informacje
Obecnie firma Panasonic posiada serię pomp ciepła o nazwie Aquarea. Ta zaś rozbita jest na dwie podserie:
- Aquarea High Perfomance,
- Aquarea T-CAP.
Modele pomp ciepła Panasonic sprawdzisz: https://www.ceneo.pl/Pompy_ciepla/p:Panasonic.htm
Aquarea High Perfomance
Została ona pomyślana specjalnie do nowoczesnych budynków i jej cechą charakterystyczną jest to, że posiada jeden z najwyższych współczynników efektywności energetycznej, czyli COP. Idealnie sprawdza się zatem wszędzie tam, gdzie niezwykle liczy się wydajność, a zarazem energooszczędność energii, przy jednoczesnym zachowaniu jak najniższej emisji CO2, a także kompaktowej budowie. Jej kolejną cechą jest to, że może ona swobodnie pracować bez względu na otaczające ją warunki atmosferyczne, nawet przy temperaturze sięgającej -23 stopni Celsjusza. Warto w tym miejscu także podkreślić, że wybrane modele z tej serii uzyskały niezależny certyfikat Passive House wystawiany przez niemiecki Instytut.
Aquarea T-CAP
Została ona zaprojektowana specjalnie z przeznaczeniem do budynków nowych oraz modernizowanych, gdzie niezwykle istotna jest duża moc urządzenia, przy jednocześnie panującej niskiej temperaturze zewnętrznej. Ta pompa ciepła stanowi świetną alternatywę dla, chociażby tradycyjnych kotłów gazowych. To, co ją odróżnia od serii High Perfomance to fakt, iż może pracować przy ekstremalnie niskiej temperaturze -28 stopni Celsjusza, a stałą wysoką wydajność zapewnia do temperatury -20 stopni Celsjusza.
Pompa ciepła Samsung – podstawowe informacje
Firma Samsung dostarcza na rynek pompy ciepła (EHS), które łączy wraz z innymi urządzeniami w system nazywany jako ClimateHub. Został on zaprojektowany i pomyślany tak, aby w jak najbardziej energooszczędny sposób umożliwić pełną kontrolę nad temperaturą w danym pomieszczeniu lub całym domu. Samsung twierdzi dodatkowo, że ich system charakteryzuje się także wyjątkowo cichą pracą. Ponadto system zostaje zintegrowany za pomocą technologii Smart.
Szeroką ofertę pomp ciepła Samsung znajdziesz: https://www.ceneo.pl/Pompy_ciepla/p:Samsung.htm