Teraz czytasz...
Mięso z dzika — najzdrowsze mięso XXI wieku
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Mięso z dzika — najzdrowsze mięso XXI wieku

widok z góry na kiełbasę z dzika

Coraz więcej osób zmienia dotychczasowe nawyki żywieniowe i stawia na jakość wybieranych produktów. Często jednak te zmiany zaczynają się od wyboru mocno wypromowanego mięsa drobiowego z dopiskiem BIO lub EKO. Jednak nie każdy wie, że takie oznaczenia dotyczą także zwierząt hodowlanych. A jeśli istnieje inna alternatywa, która będzie całkowicie zdrowa, naturalna i ekologiczna? Jakimi walorami może poszczycić się dziczyzna i dlaczego jest o wiele lepszym wyborem niż drób? Spieszymy z odpowiedzią.

Zdrowe mięso z dzika — dlaczego to dziczyzna wychodzi na prowadzenie?

Dziczyzna, czyli mięso z dzika, sarny czy jelenia to najzdrowsze mięso, jakie dostaniemy na polskim rynku. Dzikie mięso pozyskiwane jest od zwierząt żyjących na wolności. Są one wolne od stresu, a także od wielu sztucznych składników, które znajdziemy w mięsie zwierząt hodowlanych. Na próżno szukać tu śladów GMO, hormonów wzrostu czy antybiotyków. Dziki, sarny czy jelenie karmią się leśnymi owocami, ziołami i korzeniami.

Taka naturalna dieta w połączeniu z wolnym trybem życia i dużą ilością ruchu znacznie wpływa na jakość mięsa. Czyste i naturalne mięso dzikich zwierząt jest bogate w witaminy z grupy B, łatwo przyswajalne żelazo, magnez, fosfor, a także jest niskokaloryczne i zawiera minimalną ilość tłuszczu.

Sprawia to, że dziczyzna jest idealnym mięsem dla osób zmagających się z chorobami układu krążenia, takimi jak miażdżyca, nadciśnienie czy zagrożenie zawałami serca i mózgu. Ponadto świetnie sprawdzi się dla osób przebywających na diecie odchudzającej lub posiadających alergie pokarmowe. Wartości odżywcze dziczyzny znacznie przewyższają drób, wieprzowinę i wołowinę, a ilość dostępnych produktów pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie.

Mięso z dzika — co z niego przygotować?

Mięso z dzika, sarny czy jelenia oprócz wartości odżywczych zaskakuje też wybitnym smakiem i aromatem. To właśnie pożywienie dziczyzny ma tu kluczowe znaczenie. Dzięki temu, że dieta dzikich zwierząt opiera się na leśnych owocach, ziołach i korzeniach ich mięso pachnie i smakuje lasem. Tego niezastąpionego smaku nie da się pomylić z żadnym innym, a podkreślenie go odpowiednimi przyprawami sprawia, że każda potrawa z dziczyzną będzie wyjątkowa.

Panuje mylne przekonanie, że z mięsa dzika, sarny czy jelenia nie da się przyrządzić wielu potraw. Tymczasem dzikie mięso w kuchni pozwala na przygotowanie tylu potraw, co z każdego innego mięsa.

Dziczyzna nadaje się do pieczenia, smażenia, duszenia czy grillowania. Będzie idealną bazą do zup, aromatycznych sosów, gulaszy czy dań jednogarnkowych. Wybitnym smakiem charakteryzują się też kiełbasy z dziczyzny, wędzonki, smalec czy pasztety. Warto o tym pamiętać, zanim staniemy przed wyborem mięsa na kolejny obiad.

Dlaczego cena dziczyzny jest wyższa niż drobiu i wieprzowiny?

Niestety kluczową rolę podczas wyboru mięsa odgrywa cena. Dobrze jednak zastanowić się, czy satysfakcjonuje nas mięso nafaszerowane antybiotykami, czy lepiej postawić na zdrową dziczyznę, bogatą w wiele składników odżywczych?

Kupując mięso z dzika, sarny czy jelenia możemy mieć pewność, że kupujemy 100% mięsa w mięsie. Bez nastrzykiwań i hormonów wzrostu. Dziczyzna to w pełni ekologiczne mięso, którego nie można wyprodukować fabrycznie.

Dzikie zwierzęta żyją naturalnie, a ich głównym celem jest równowaga w ekosystemie leśnym. Takie mięso, wolne od wszelkich sztucznych składników to gwarancja jakości.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.