Teraz czytasz...
Łuparki do drewna: jak wybrać odpowiedni model?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Łuparki do drewna: jak wybrać odpowiedni model?

Nie ma gospodarza domu jednorodzinnego, który choć raz nie musiał rąbać drewna albo nie zastanawiał się, co z nim zrobić. Drewno stanowi świetny materiał opałowy, który w dzisiejszych czasach jest niemal bezcenny. Wycinasz część drzew w swoim ogródku? Wykorzystaj je w dobrym celu! Pomóc w tym może Ci łuparka, która oszczędzi dużo Twojego czasu oraz pracy!

Łuparki do drewna – czym są i co dają?

Prace ogrodowe trwają niemal cały rok. Przygotowywanie ogródka wiosną, regularna pielęgnacja latem i jesienne porządki to tylko niektóre z nich. To zwykle w ostatnich miesiącach ogródkowych pojawia się sprawa drewna. Ścinanie niezdrowych lub niebezpiecznych w położeniu drzew to niemal coroczne obowiązki mieszkańców domków jednorodzinnych.

Myślisz o ręcznym rąbaniu drewna? Wiemy, jak bardzo jest to męczące i czasochłonne zadanie. Niekiedy również niebezpieczne – o wypadek tutaj nietrudno. Z pomocą mogą przyjść właśnie łuparki do drewna. Dzięki nim szybko, sprawnie i wygodnie przygotujesz szczepy drewna do dalszego wykorzystania.

Łuparka to narzędzie, które tnie drewno na kawałki. Ma wysoką moc, dzięki której rozcinanie trwa krótko. Jest niezwykle efektywne i pomocne. Dzięki niemu można zaoszczędzić wiele czasu i energii. Łuparkę napędza najczęściej silnik spalinowy lub elektryczny. Jakie jeszcze ma zalety ten sprzęt, jakie są jego rodzaje i na co zwrócić uwagę podczas jego zakupu?

Łuparki do drewna – zalety poszczególnych rodzajów

Sklepy oferują nam dziś kilka rodzajów łuparek do drewna. Postaramy się przybliżyć te najpopularniejsze wśród amatorów przydomowych ogródków:

  • Łuparki do drewna hydrauliczne – cechują się wysokim bezpieczeństwem użytkowania ze względu na obecność specjalnych zatrzasków. Urządzenie można wykorzystywać w większych gospodarstwach, a nawet zakładach przemysłowych. Ma dużą moc, choć jej wydajność jest zmniejszona. Ma wiele możliwości, np. posiada kliny, dzięki którym drewno można dzielić nawet na 4 kawałki. Łuparki hydrauliczne są aktualnie modelami najbardziej zaawansowanymi technicznie.
  • Łuparki do drewna spalinowe – te niezwykle wytrzymałe i odporne na zniszczenia maszyny mają bardzo niską awaryjność. Ich konstrukcja jest solidna, co wpływa także na wysoki poziom bezpieczeństwa w trakcie korzystania. W swoim działaniu są wolniejsze od hydraulicznych.
  • Łuparka do drewna elektryczna – to absolutnie najpopularniejszy model wśród amatorów. Urządzenia są lekkie i kompaktowe, najczęściej ustabilizowane dodatkowo stojakiem. Nie rozłupują dużych kawałków drewna i mają mniejszą moc niż inne łuparki, natomiast na potrzeby domowego ogródka z pewnością będą wystarczające.

W dzisiejszych czasach niemal każdą pracę przy domku jednorodzinnym spokojnie można zastąpić nowoczesnym sprzętem. Ręczne rąbanie drewna siekierą jest niebezpieczne, ale też powolne, męczące i mało wydajne. Dzięki łuparce każdy gospodarz może poczuć komfort psychiczny i fizyczny, a przygotowanie drewna na opał nie musi stanowić już ogromnego kłopotu.

Jeśli myślisz nad kupnem łuparki do drewna, koniecznie weź pod uwagę jej rodzaj, typ napędu, jakość, poziom bezpieczeństwa oraz możliwości dopasowania wielkości rąbanego drewna.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.