Teraz czytasz...
Bio Planet na GPW. Debiut w poniedziałek
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Bio Planet na GPW. Debiut w poniedziałek

Avatar photo

Bio Planet jest pierwszą spółką z sektora żywności ekologicznej, która zadebiutuje na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Notowania ruszają 20 grudnia 2022.

W listopadzie odbyła się emisja akcji, w ramach której spółka Bio Planet pozyskała 5,6 mln zł. Wśród inwestorów znalazł się Grzegorz Krychowiak. Posiadana przez piłkarza spółka GK4 Food Sp. z o.o przejmuje łącznie 10%  akcji dystrybutora żywności ekologicznej (czytaj więcej na temat inwestycji Grzegorza Krychowiaka w Bio Planet).

Wycena Bio Planet w przedziale 95-143 mln zł

Według raportu Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska, wartość spółki Bio Planet, po przeprowadzonej emisji akcji serii D, będąca złożeniem (50 proc.-50 proc.) wyceny metodą dochodową (DCF FCFF) oraz wyceny porównawczej mieści się w przedziale 95 mln zł-143 mln zł.

Bio Planet planuje potrojenie mocy przerobowych

Środki pozyskane w ramach emisji akcji pozwolą zbudować i wyposażyć nowe zakłady konfekcjonowania w podwarszawskim Lesznie. Firma szacuje łączną wartość inwestycji w zakłady konfekcjonowania na kwotę 33,3 mln zł.

Inwestycja w budowę zakładów oraz związana z nią automatyzacja konfekcjonowania paczkowanego asortymentu pozwoli w ocenie Bio Planet na

  • obniżenie jednostkowych kosztów konfekcjonowania,
  • wzrost jakości
  • oraz zwiększenie możliwości logistycznych.

Dzięki temu Bio Planet zamierza potroić moce przerobowe do 2024 roku.

Rynek docenił nasz model biznesowy i plany, o czym świadczy poszerzenie struktury akcjonariatu. Na fali tego zaufania jesteśmy gotowi do dalszego rozwoju firmy i wejścia na nowy poziom. Nowe zakłady konfekcjonowania to krok w kierunku wzrostu skali działalności i umocnienia pozycji branżowego lidera. Perspektywy branży eko w Polsce są optymistycznie i uważamy, że najbliższe lata będą dla spółki bardzo dobre

– podsumowuje Sylwester Strużyna, prezes Bio Planet.

Siedziba Bio Planet S.A. w Lesznie k. Warszawy

Dobre perspektywy rynku żywności ekologiczej

Polski rynek żywności ekologicznej w 2021 roku zaledwie 0,5% całego rynku spożywczego. Światowym liderem w tym zakresie jest Dania, w której udział rynku żywności ekologicznej w całym rynku spożywczym wynosi 12,1%.

Zobacz także


Zdaniem prezesa Bio Planet, polski rynek żywności ekologicznej ma szansę zwiększyć się dwukrotnie w ciągu najbliższych 9 lat. Przeczytaj cały wywiad z Sylwestrem Strużyną

Ekospółki sięgają po finansowanie

W ciągu ostatniego roku spółki z branży ekologicznej aktywnie poszukują środków do dalszego rozwoju. Bio Planet, jako lider rynku, pojawia się na Giełdzie Papierów Wartościowych. Tymczasem firmy takie jak BioGo, Pora na Pola, Las Vegans czy Intenson stawiają na crowdfunding.

Więcej o Bio Planet

W ofercie Bio Planet znajduje się ok. 7,0 tys. indeksów sprzedażowych obejmujących zarówno produkty trwałe oraz produkty świeże. Od 2007 roku produkty Bio Planet S.A. posiadają certyfikat AGRO BIO TEST (PL-EKO-07-07904), który jest podstawą kwalifikowania żywności oferowanej przez Spółkę jako żywności ekologicznej (żywności bio).

Przeczytaj jak działa certyfikacja ekologiczna.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.