Czyściec leśny bywa uznawany za pospolity chwast. Na margines zepchnął go nieco czystek, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Roślina uznawana jest za remedium na wiele chorób i dolegliwości. Zgoda, niemniej w naszym kraju znajdziemy równie doskonałe ziele. To czyściec leśny, o którym wciąż wiemy za mało. Warto to zmienić!
Medycyna ludowa doskonale znała czyściec leśny. Roślinę stosowano regularnie w wielu problemach zdrowotnych. Z czasem jednak o niej zapomniano. Dziś zielarze starają się przywrócić mu należyte miejsce.
Czyściec leśny a czystek
Mylnie stawia się znak równości między czyśćcem leśnym a czystkiem. Ten ostatni dziko rośnie w basenie Morza Śródziemnego. W Polsce bywa uprawiany, jednak ziele dostępne w sklepie, by dotarło do Polski, musi przebyć długą drogę. A to z kolei nie jest obojętne dla środowiska.
Alternatywą jest czyściec leśny, w przypadku którego pozyskanie surowca jest bardzo proste. Roślina rośnie w polskich lasach mieszanych i liściastych. Znajdziemy ją też na łąkach, w wilgotnych zaroślach, na gliniastych polach i nieużytkach. Jej rozpoznanie nie powinno być trudne. Czyściec rośnie do wysokości 1 m. Po roztarciu liście wydzielają nieprzyjemny zapach. Łodyga i liście (podobne do liści pokrzywy) są owłosione.
Kwiaty czyśćca leśnego są intensywnie fioletowe i mają kształt dzwonków. Przyciągają owady, które chętnie je zapylają. Roślina kwitnie od czerwca do września.
Roślina nie bez powodu jest wysoko ceniona w fitoterapii. Zawiera liczne substancje czynne, m.in. flawonoidy, garbniki, alantoinę i irydoidy, które pozytywnie wpływają na organizm.
Czyściec leśny. Na co pomaga?
Czyściec leśny działa odtruwająco i oczyszczająco. Doskonale sprawdza się w momentach, kiedy potrzebujemy zregenerować organizm lub dodać mu sił.
Ten naturalny skarb natury stosowany bywa m.in. przy stanach zapalnych gardła, żołądka, jelit, zapaleniach wątroby, zastojach żółci, marskości wątroby. Wspiera osoby zmagające się z zapaleniem płuc, opłucnej, oskrzeli. Dobrze stosować go przy stanach skurczowych przewodu pokarmowego
– wymienia Agnieszka Cegielska, autorka książki „Naturalne i ziołowo”. I dodaje:
Wspiera osoby z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, a także w stanach zapalnych kości i chorobach reumatycznych. Czyściec leśny znajduje również zastosowanie przy dolegliwościach kobiecych i schorzeniach skórnych, a nawet trudno gojących się ranach. Ma działanie rozkurczowe, przeciwbólowe. Niszczy wirusy, grzyby i bakterie.
Czyściec można też stosować zewnętrznie. Pomoże w walce z trądzikiem i problemami skórnymi. Przemywanie ran i oparzeń naparem z tego ziela wspomaga ich gojenie się. Wspomagająco jest też polecany w leczeniu hemoroidów oraz w stanach zapalnych jamy ustnej.
Jak stosować czyściec?
W sklepach dostępne jest ziele czyśćca. Jego łyżkę wsypujemy do szklanki i zalewamy wrzątkiem. Przykrywamy naczynie i odstawiamy na 20-30 minut. Napar zaleca się pić 3-4 razy dziennie, najlepiej między posiłkami. Jego smak można wzbogacić sokiem malinowym lub z czarnego bzu.
Polski czystek idealnie nada się też do przygotowania nalewki, która można stosować również do płukanek. Jeśli uda się nam samodzielnie pozyskać surowiec w okresie kwitnienia, można pokusić się o zrobienie maceratu.
Czyściec leśny to polski odpowiednik czystka. I choć nie jest tak medialny jak pochodząca znad Morza Śródziemnego roślina, ma wiele prozdrowotnych właściwości, o których warto pamiętać. Jest też zdecydowanie tańszy i łatwy do pozyskania.