Teraz czytasz...
Naturalne barwniki do ciast i innych dań
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Naturalne barwniki do ciast i innych dań

Agnieszka Gotówka

Naturalne barwniki są nie tylko tańsze niż ich syntetyczne odpowiedniki, ale też zdecydowanie zdrowsze. Dawniej używano ich na potęgę, np. do barwienia tkanin. Dziś wracają do łask! Jak zatem uzyskać piękne kolory do swoich wypieków, a przy tym nic nie zmarnować? Podpowiadamy.

Sztuczne barwniki. Dlaczego należy ich unikać?

O dodatkach do żywności, a więc m.in. o sztucznych barwnikach, pisaliśmy wielokrotnie. O (nie)bezpieczeństwie ich stosowania rozmawialiśmy m.in. z prof. Ewą Rembiałkowską. Temat jest bowiem szalenie ważny, zwłaszcza w kontekście diety najmłodszych.

Badania wskazują jednoznacznie, że niektóre barwniki, m.in. tartrazyna (E102), żółcień chinolinowa (E104), żółć pomarańczowa (E110), kwas karminowy (E120), azorubina (E122) i amarant (E123) powodują nasilenie nadpobudliwości ruchowej u dzieci. To zatem substancje zakazane nie tylko w diecie dzieci z nadpobudliwością.

Groźne są również interakcje zachodzące między syntetycznymi składnikami żywności. Istnieje podejrzenie, że barwnik E 102 w połączeniu z benzoesanami ma wpływ na rozwój się zaburzeń koncentracji u dzieci. Stwierdzono też zwiększone łączne neurotoksyczne działanie błękitu brylantowego i kwasu glutaminowego oraz żółcieni chinolinowej i aspartamu. Brzmi groźnie? A to tylko wierzchołek góry lodowej i duży problem, z którym nadal nie potrafimy sobie poradzić, czego dowodzi raport NIK.

Na szczęście nie musimy rezygnować z kolorowych mas do tortów czy polew do ciastek. Z pomocą przychodzi natura, która ma do zaoferowania nie tylko zdrowe warzywa i owoce, ale też pełną gamę barw. Skorzystajmy z tego.

Naturalne barwniki. Jak je uzyskać?

O naturalnych barwnikach często przypominamy sobie przed Wielkanocą, kiedy tradycyjnymi sposobami barwimy jajka. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza jeśli malujemy pisanki z dziećmi. Dla nich taka zabawa to nie tylko sposób na wspólne bycie razem, ale też doskonała nauka tego, że to co naturalne jest skuteczne i dobre.

Mamy wiele roślin, które mają na tyle intensywny kolor, że warto z tego skorzystać. Na pewno zdarzyło się Wam zaplamić tkaninę sokiem z jagód czy buraków (mamy sposoby na plamy, naturalnie oczywiście!). Wykorzystajmy tę wiedzę do przygotowania naturalnych barwników do ciast. Nie obawiajcie się o smak swoich kremów. Odpowiednio rozcieńczony roztwór nada im barwę, ale nie zmieni smaku.

I pamiętajcie, by niczego nie marnować (zero waste pomaga planecie). Pozostałe po uzyskaniu barwnika owoce czy warzywa można przerobić na wiele różnych sposobów, a nadmiar soku wypić na zdrowie.

Jak uzyskać czerwony barwnik?

Jeśli chcemy uzyskać naturalnie czerwony kolor, możemy wykorzystać do tego celu buraki. By otrzymać barwiący sok, możemy albo ugotować warzywa, albo je upiec. W pierwszym przypadku otrzymamy zdecydowanie więcej barwnika, w drugim zaś – będzie on bardziej intensywny.

Jeśli zdecydujemy się upiec buraki, wyszorujmy je pod bieżącą wodą i pojedynczo zawińmy w folię aluminiową. Sok wykorzystajmy w roli barwnika, a same buraki możemy zetrzeć na tarce i podać do obiadu lub dodać do wywaru i przygotować z nich barszcz czerwony.

Jak uzyskać niebieski barwnik?

Do pozyskania niebieskiego barwnika świetnie sprawdzi się czerwona kapusta lub leśne jagody (w tym przypadku kolor będzie intensywniejszy).

Kapustę wystarczy poszatkować i ugotować. Już po kilku minutach woda powinna się zabarwić na niebiesko. Wykorzystajmy ją, zaś sama kapusta będzie doskonałym dodatkiem do obiadu. Z kolei by pozyskać barwnik z jagód, należy zasypać je cukrem i ugotować, następnie przecedzić.

Z przetartych owoców przygotujmy mus do kaszki lub budyniu.

Jak uzyskać żółty barwnik?

Do barwienia potraw czy tkanin na żółty kolor idealnie sprawdzi się kurkuma. By przygotować naturalny barwnik potrzeba szklanki wrzącej wody i 4-5 łyżeczek kurkumy. Po wymieszaniu otrzymamy roztwór o intensywnie żółtej barwie.

Zobacz także

zapiekanka z dyni

Kurkuma jest ostra w smaku, ale jeśli ją mocno rozcieńczymy, smak naszego kremu czy polewy się nie zmieni.

Idealny do barwienia potraw, m.in. ryżu i serów, jest nagietek oraz szafran.

Jak uzyskać zielony barwnik?

Na zielono idealnie barwi szpinak. Jak sprawdza ten naturalny zielony barwnik sprawdza się w wypiekach, możecie się przekonać przygotowując placek szpinakowy z mango. Nie tylko pięknie się prezentuje, ale też jest bardzo smaczny.

By uzyskać piękny kolor, który zmieni barwę naleśników czy ciast (np. biszkoptu), wystarczy ugotować liście, następnie je zblendować. Jeśli chcemy uzyskać głębszą barwę, wystarczy szpinak zamrozić przed zmiksowaniem.

Szpinak charakteryzuje nie ma dominującego smaku. Możemy wiec bez obaw użyć go do słodkich wypieków.

Jak uzyskać czarny barwnik?

Jeśli potrzebujemy nadać swoim potrawom czarną barwę, wykorzystajmy do tego celu węgiel aktywny (kupisz go w każdej aptece). Wystarczy wymieszać go z małą ilością gorącej wody.

Możemy też wykorzystać bardzo mocną esencję z herbaty (zwykłej) lub kawy. Nadmiar fusów idealnie sprawdzi się jako nawóz do kwiatów.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.