Naturalne barwienie jajek to świetna zabawa, które ma długą tradycję. Co zatem najlepiej do tego celu wykorzystać?
Naturalne barwienie jajek = farbowanie bez chemii
Malowanie jajek ma bardzo długą tradycję (sięga starożytności). Najstarsze pisanki odnaleziono w grobowcach i wykopaliskach na Bliskim Wschodzie. Jajka miały też bogatą symbolikę.
→ Przeczytaj również: Naturalne barwniki do ciast i innych dań
O tym, jak zafarbować jajka, dawniej wiedziała każda gospodyni. Przed Wielkanocą spotykano się i wspólnie dekorowano wydmuszki. Robiono to na różne sposoby, stąd co region, to inny motyw. Tradycję tę warto kultywować.
Malowanie jajek to zabawa, która mnie wciąga z każdym rokiem coraz bardziej i chociaż moje dzieci są już duże, to ja nie mam zamiaru z niej wyrosnąć
– mówi Viola Grzelka, autorka bloga i serii książek „Mamucie Przysmaki„.
W piątkowy wieczór przed Wielką Sobotą we wszystkich wolnych garnkach przygotowuję naturalne wywary, wkładam do nich ugotowane jajka i zostawiam na noc, a rano mam kolorową niespodziankę, bo natura jest nieprzewidywalna. Nie ma potrzeby sięgać po sztuczne barwniki, wystarczy wybrać się do warzywniaka.
– dodaje.
Barwienie jajek? Naturalnie!
Zanim podpowiemy, jak zafarbować jajka, kilka podpowiedzi:
- By kolor wydmuszek był wyraźny, najlepiej do farbowania wykorzystywać te z białą skorupką i długo gotować (im dłużej, tym kolor wyraźniejszy).
- Do wywaru dodaj łyżkę octu spirytusowego lub 2 łyżki soku z cytryny.
- Wywar powinien być bardzo intensywny, wtedy jajka będą barwić się zdecydowanie lepiej.
- Jajka zostaw w barwniku na kilka godzin, najlepiej na całą noc.
- Gdy uzyskasz pożądany kolor, pamiętaj by na koniec natłuścić jajka odrobiną tłuszczu: oliwą z oliwek, masłem lub olejem (nabiorą blasku). Możesz również pokryć je warstwą wosku, wtedy bezpiecznie poleżą do kolejnych świąt.
- Jajka przed ugotowaniem ogrzej do temperatury pokojowej, żeby skorupki nie popękały.
→ Przeczytaj również: Babkę wielkanocną zrób inaczej: szpinakowa z lukrem pomarańczowym
Naturalne sposoby barwienia jaj
Łupiny cebuli, hibiskus = intensywne bordo
Barwienie jajek cebulą nadaje skorupkom barwę jasnego lub ciemnego złota. Gdy chcesz by kolor jajek był bardziej czerwony, możesz dodać suszone kwiaty hibiskusa.
Kurkuma, curry, szafran = różne odcienie żółci
Na 1 litr wody wsyp 2-3 łyżeczki kurkumy, dodaj 2 łyżki soli i octu spirytusowego. Do przygotowanego wywaru włóż uprzednio ugotowane jajka i pozostaw na kilka godzin.
Do barwienia na żółty kolor możesz wykorzystać także przyprawy: curry i szafran.
Kwiaty czarnej malwy, jagody, czarny bez = jasny lub ciemny fiolet
Jajka gotuj od razu w barwniku, do momentu uzyskania odpowiedniego koloru.
→ Przeczytaj również: Czym zastąpić jajka?
Świeża kapusta czerwona = jasnoniebieski, turkus
Małą główkę kapusty pokrój, zalej wodą by była całkowicie przykryta i gotuj ok. 30-40 min. Następnie wywar przecedź i ponownie zagotuj z 2 łyżkami soli i octu spirytusowego. Gdy lekko przestygnie, włóż do niego ugotowane jajka i pozostaw na kilka godzin lub całą noc. Barwa będzie zależała od długości leżakowania jajek w wywarze.
Buraki świeże lub upieczone = jasny beż, czasem róż
Pokrój na plastry 2 średnie buraczki (mogą być w łupinie), zalej litrem wody, zagotuj i dodaj po 3 łyżki soli i octu spirytusowego. Do takiej mieszanki włóż jajka i gotuj do momentu uzyskania pożądanego koloru. Do barwienia możesz wykorzystać także same łupiny od buraczków, ale musi być ich dużo, by wywar był intensywny.
Młode zboże, trawa, pokrzywa, szpinak = jasnozielony
Wykorzystując te dary natury zafarbujesz jajka na zielony kolor. Wcześniej z roślin ugotuj intensywny wywar (możesz wykorzystać jedną lub kilka) i dopiero do niego włóż jajka.
Herbata, kawa, kora dębu = brązowy
Dowolną czarną herbatę (nie ekspresową!), korę dębu lub „fusiastą” kawę gotuj przez 10-15 min. Następnie włóż do powstałego wywaru jajka i gotuj min. kilkanaście minut. Kolor zależeć będzie od długości gotowania jajek.
Szyszki olchy = szary lub czarny
Z szyszek ugotuj intensywny wywar, dodaj jajka i gotuj kilkanaście minut, aż do momentu uzyskania pożądanego koloru.