Rzeżucha to nie tylko tradycyjna ozdoba wielkanocnego stołu, ale także pełny witamin przysmak, który z łatwością można wyhodować we własnym domu. Jej posianie to też doskonałe doświadczenie dla naszych dzieci.
Rzeżucha – witaminy
Symbole wielkanocne na świątecznym stole to – obok żurku i babki – rzeżucha. Dla wielu z nas, podobnie jak młody jęczmień albo owies wielkanocny, stanowi wyłącznie ozdobę. A tymczasem mamy do czynienia z kiełkującą rośliną o niepozornym wyglądzie, która jest witaminową bombą!
Pieprznica siewna, bo i tak można nazwać rzeżuchę, kryje w sobie witaminę A oraz witaminę C (ma jej tyle co sok z cytryny). Nie brakuje jej również witamin z grupy B (w tym kwasu foliowego), a także witaminy E. Doceniana jest także za wysoką zawartość soli mineralnych, m.in. potasu, wapnia i magnezu oraz jodu. I zawiera przy tym niewiele kalorii.
→ Zobacz również: Kiełki rzodkiewki: właściwości i zastosowanie
Właściwości rzeżuchy:
- jest silnym przeciwutleniaczem (uszczelnia naczynia krwionośne i chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników)
- działa moczopędnie
- wspomaga pracę jelit i reguluje skoki glukozy we krwi
- zmniejsza problem zaparć
- ma działanie odkażające
- działa detoksykacyjnie
- dodaje energii
- pozytywnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci
Jak posiać rzeżuchę?
To bardzo proste! Na talerzyku rozłóż ligninę, gazę, watę lub waciki kosmetyczne i mocno nasącz wodą. Wysiej gęsto nasiona rzeżuchy, następnie postaw talerzyk na parapecie lub kuchennym blacie. Uwaga: nie stawiaj go w ostrym słońcu!
→ Przeczytaj więcej: Jak siać kiełki?
By kiełki wyrosły, musisz o nie dbać. Pamiętaj więc, by podlewać rzeżuchę dwa razy dziennie. Możesz wykorzystać do tego celu podręczny spryskiwacz do roślin.
Jeśli zależy ci na walorze dekoracyjnym, możesz wysiać nasiona do skorupek po jajkach albo dekoracyjnego słoiczka.
Rzeżucha to roślina, która pozwoli pokazać dziecku ciekawe doświadczenie biologiczne. Wysiejcie nasiona razem. Pozwól też kilkulatkowi dbać o kiełki. Zachęć go do zapisywania swoich obserwacji dzień po dniu (młodsze dzieci mogą codziennie rysować roślinkę). Na koniec zbierzcie kiełki i przygotujcie z nich pożywne danie.
Możecie też przeprowadzić nieco bardziej skomplikowane doświadczenie z rzeżuchą. Wysiejcie ją na dwóch talerzykach i dbajcie o nie tak samo (pamiętajcie o podlewaniu!), ale jedne nasiona przykryjcie np. folią aluminiową albo schowajcie talerzyk do szuflady. Po kilku dniach będziecie mogli się przekonać, że rośliny będą się od siebie różnić. Pomyślcie, z czego to może wynikać 😉
Już wyjaśniamy: roślina bez dostępu do światła nie tylko rośnie wolniej, ale też ma inny kolor od tej, która mogła wzrasta w słońcu. Doświadczenie z kiełkami pozwala dzieciom zrozumieć, że światło to podstawowy element warunkujący prawidłowy wzrost rośliny.
Ile rośnie rzeżucha?
Rzeżucha potrzebuje kilka dni, by odpowiednio urosnąć. Jeśli chcemy więc mieć ją na Wielkanoc, musimy wysiać ją ok. 7 dni przed świętami. Kiełkuje bardzo szybko, bo już drugiego dnia z brązowych nasionek będą wychodzić niepozorne kiełki, ale potrzeba czasu, by urosły tak, by móc je jeść.
Rzeżuchę ścinamy nożyczkami, można ją też wyrywać z korzeniami (te również są jadalne!). Jeśli mamy ich za dużo, możemy schować je wraz z ligniną do słoika, zakręcić i schować do lodówki. Powinny zachować swoją świeżość przez kolejne 2-3 dni.
Zadbajmy też o jakość nasion. Kupimy je co prawda w każdym sklepie, zwłaszcza w okresie wielkanocnym, jednak my polecamy kiełki z certyfikatem ekologicznym. Mamy wówczas pewność, że mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości, co ma przełożenie na wartość odżywczą rzeżuchy.
Rzeżucha – jak jeść?
Rzeżucha, choć doceniona najczęściej na kilka dni przed Wielkanocą, może gościć na naszych stołach przez cały rok. Jest smacznym dodatkiem do kanapek i past jajecznych. Dobrze smakują też omlety z rzeżuchą.
Ciekawym pomysłem jest też dodawanie kiełek do zup (jako posypkę) oraz sałatek. Świetnie smakuje też utarta z masłem i ziołową solą (w takim połączeniu jest idealna do ciepłych grzanek). Można też dodawać ją do zielonych koktajli.
Przeczytaj także: kiełki lucerny