Teraz czytasz...
Kiełkownica: gdzie kupić i na co zwracać uwagę?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Kiełkownica: gdzie kupić i na co zwracać uwagę?

Agnieszka Gotówka
kiełkownica słoikowa różne rodzaje kiełków w słoikach

Kiełkownica to wygodne narzędzie, szczególnie przydatne, jeśli jesteś miłośnikiem zdrowych i wartościowych kiełków. Jest ich na rynku sporo, podpowiadamy więc, na które modele warto zwrócić uwagę i gdzie kupić kiełkownicę.

Kiełkownica do nasion: co to jest?

Jeszcze jakiś czas temu kiełkownica znana była tylko w botanice, gdzie stanowiła urządzenie doświadczalne służące do określania zdolności kiełkowania nasion. Dziś każdy może mieć ją w swoim domu, by móc hodować zdrowe kiełki. Do tego dokupujemy nasiona na kiełki, dodajemy odrobinę cierpliwości, pamiętamy o regularnym nawadnianiu i po kilku dniach możemy zebrać plon.

→ Przeczytaj również: Jak wyhodować kiełki?

mikroliście

Kiełkownica, czyli pojemnik do kiełkowania nasion, może być wykonana z ceramiki, gliny, szkła albo plastiku. Składa się najczęściej z kilku poziomów, co pozwala na uprawę kilku rodzajów kiełków jednocześnie. Jest tak zaprojektowana, że zapewnia optymalną wentylację, a także stabilny i wilgotny klimat.

Pojemnik do uprawy kiełków ma też zbiornik, w którym gromadzi się nadmiar wody.

kiełki w słoiku

Rodzaje kiełkownic

  • Kiełkownica szklana – ma kształt miski, a nasiona wysiewa się na stalowe sitko; jest niewielkich rozmiarów, co pozwala ustawić ją w dowolnym miejscu.
  • Kiełkownica poziomowa – jest funkcjonalna i praktyczna, bo pozwala na wyhodowanie dużych ilości kiełków na raz; górne tacki posiadają szczeliny umożliwiające skuteczne odprowadzanie wody, a dolna półka stanowi zasobnik zbierający jej nadmiar; najczęściej bywa wykonana z plastiku, więc upewnij się przed zakupem, że nie zawiera BPA; dostępna jest też kiełkownica gliniana (w 100 proc. naturalna i biodegradowalna).
  • Kiełkownica słoikowa – kiełki w słoiku są łatwe w hodowli, a tego rodzaju kiełkownica zajmuje niewiele miejsca; najczęściej posiada nakrętkę z sitkiem ze stali nierdzewnej oraz metalowy stelaż, który trzymuje słoik w prawidłowej pozycji.
  • Kiełkownica automatyczna – to kiełkownica, która sama nawadnia i dotlenia kiełki oraz utrzymuje odpowiedni mikroklimat do wzrostu kiełków, traw i zbóż; pozwala na hodowlę kilku rodzajów kiełków równocześnie.

→ Przeczytaj również: Kiełki rzodkiewki: właściwości i zastosowanie

Kiełkownica: gdzie kupić?

Popularność kiełków sprawiła, że kiełkownice stały się łatwo dostępne. Są alternatywą dla hodowli na wacie (ta zresztą nie jest odpowiednia do wszystkich rodzajów kiełek). Można też co prawda hodować kiełki w słoikach tradycyjnych, ale to wymaga pewnej wprawy.

Rozwiązaniem są więc kiełkownice, które kupić można w wielu sklepach. My jednak polecamy te ekologiczne, bo to właśnie tam znajdziemy najlepszej jakości urządzenia, ale też ekologiczne nasiona na kiełki (certyfikowane). Koszt zakupu kiełkownicy zależy od jej rodzaju. Najdroższe są te automatyczne (mogą kosztować nawet 1000 zł). O wiele mniej (ok. 100 zł) zapłacimy za kiełkownice poziomowe i te polecamy na początek. Odpowiednie też będą kiełkownice słoikowe, których ceny zaczynają się od 35 zł.

A na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

  • Bardzo ważna jest jakość. Kiełkownica ma kontakt z żywnością, więc nie może być wykonana ze słabej jakości plastiku.
  • Sprawdź, czy elementy kiełkownicy można łatwo rozłożyć, by móc dokładnie wyczyścić każdy element.
  • Zapytaj, sprzedawcę, czy wybrana kiełkownica nadaje się do wysiewu każdych nasion (nieco inne warunki wymagają kiełki fasoli mung, a inne rzeżucha czy lucerna).
  • Zorientuj się, czy kiełkownica posiada funkcjonalne elementy, m.in. tackę na nadmiar wody.
  • Zobacz, jaką ma pojemność i czy będzie ona odpowiadała twoim potrzebom (pamiętaj, że nadmiar kiełek można przechowywać w lodówce przez tydzień, o ile będą raz dziennie płukane).

Kiedy wiesz już, jak wyhodować kiełki rzodkiewki, brokułu czy innych ulubionych kiełków, czas na zakup narzędzia, które ci to ułatwi. To inwestycja, bo dzięki takiej domowej uprawie na wyciagnięcie ręki mamy świeże i wartościowe dodatki do kanapek, sałatek, past jajecznych i makaronów. To witaminowa bomba, ale by tak faktycznie było, potrzeba nieco uwagi i cierpliwości. Estetyczna i funkcjonalna kiełkownica może w tym pomóc.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.