Teraz czytasz...
Naturalne nawozy dla kwiatów doniczkowych
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Naturalne nawozy dla kwiatów doniczkowych

Agnieszka Gotówka

Naturalne nawozy pomogą kwiatom doniczkowym stać się ozdobą każdego domu. Rośliny pełnią rolę dekoracyjną, ale także oczyszczają powietrze, produkują tlen i pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. A jak dbać w sposób naturalny o kwiaty doniczkowe?

Nawadnianie roślin

By kwiaty mogły rosnąć i cieszyć oko swoim pięknym wyglądem muszą być odpowiednio nawadniane. Ziemia w doniczce nie może być ani zbyt mokra, ani zbyt sucha. W okresie letnim kwiaty należy podlewać dwa razy w tygodniu, zimą zaś – raz na siedem-dziewięć dni (chyba że kwiaty stoją na parapecie nad ciepłym grzejnikiem, wówczas podlewać należy je częściej). Warto jednak podkreślić, że każdy gatunek ma swoje indywidualne wymogi dotyczące nawadniania. Co ważne, nie powinno się podlewać roślin często i „na raty”, bo wówczas woda nie dochodziło do niższych warstw ziemi.

Dla roślin lepsza jest chwilowa susza, niż nadmiar wody. Gdy jest jej zbyt dużo, korzenie gniją.

Jaką wodą podlewać kwiaty?

Pytanie wydaje się być trywialne, jednak jak się okazuje rodzaj wody i sposób podlewania kwiatów mają duże znaczenie. Jeśli woda z kranu jest twarda, wówczas powinno się ją najpierw przegotować, a następnie pozostawić w konewce na minimum 24 godziny.

Jadalne kwiaty – z rabaty na stół

Najważniejsza jest jednak temperatura wody. Nie może być ani zbyt zimna, ani za ciepła. Najlepiej jest używać wodę po krótkim odstaniu.

Regularnego podlewania wymagają również kwiaty uprawiane na balkonie. Nie wolno sugerować się opadami deszczu. Nawet jeśli padało, trzeba sprawdzić poziom wilgotności roślin. Może się bowiem okazać, że ilość opadów na 1 cm2 była niewystarczająca.

Bardzo dobrze rośliny tolerują wodę z akwarium.

Naturalne nawozy dla roślin domowych

Rośliny w domu rzadko kiedy nawozimy. To błąd, bo i one potrzebują „dokarmiania”. W sklepach ogrodniczych kupić można wiele produktów, które przeznaczone są do nawożenia roślin doniczkowych. Najlepiej jednak stosować produkty organiczne, bo mamy je pod ręką, są ponadto w pełni naturalne i bezpieczne dla roślin, środowiska i człowieka.

Skorupki jajek

Są używane do nawożenia roślin od wielu lat. Dostarczają roślinom duże ilości wapnia. Można wykorzystać pokruszone skorupki (przydadzą się np. podczas przesadzania roślin), jak również przygotować z nich nawóz w płynie. Jak to zrobić? Umyte skorupki należy rozdrobnić i zalać przegotowaną wodą. Tak przygotowany naturalny nawóz powinien odstać co najmniej tydzień. Kwiaty podlewać można również wodą, w której gotowały się jajka (po jej wcześniejszym ostudzeniu).

Drożdże

Jako nawóz bardzo dobrze sprawdzą się także drożdże piekarnicze. Przyspieszą wzrost roślin i sprawią, że będą one bujniejsze. Drożdże należy rozpuścić w ciepłej wodzie i poczekać, aż osiągnie ona temperaturę pokojową.

Wywary warzywne

Woda po ugotowanych warzywach (ziemniakach, burakach, marchwi) również może się przydać. Po ostudzeniu warto podlać nią kwiaty, bo razem z wodą dostarczymy im cennych mikroelementów i składników odżywczych. Uwaga: woda nie może mieć dodatku soli!

Wywar i nawóz ze skórki bananów

Wywar do podlewania roślin można też przygotować z bananów. W tym celu należy pokroić skórkę od banana, włożyć ją do słoika, zalać wodą i odstawić na kilka dni. Dzięki takiemu naparowi rośliny szybciej rosną i intensywniej pachną. Nawóz z bananów najlepiej stosować do pielęgnacji róż. Przeczytaj jak wykorzystać przejrzałe banany

Fusy od kawy i herbaty

Taki naturalny dodatek do roślin sprawi, że będą one bujniej rosły. Ochroni również roślinę przed rozwojem bakterii. Jako naturalny nawóz do kwiatów doniczkowych sprawdzą się napary z:

Wykorzystać można również zużyte torebki od herbaty, układając je na dnie doniczki w czasie przesadzania rośliny. Zadziałają one jak pochłaniacz wilgoci i będą bardzo dobrym filtrem.

Jak dbać o wygląd kwiatów doniczkowych?

Najczęściej wybieramy do naszych domów te kwiaty doniczkowe, które w określonym dla siebie czasie pięknie kwitną. To dowód na to, że opiekujemy się naszą rośliną prawidłowo. Musi ona jednak ładnie wyglądać przez cały rok. Jak o to zadbać? Konieczne jest usuwanie kurzu z liści. Powoduje on nie tylko problemy z oddychaniem rośliny, ale też wygląda mało estetycznie. Najlepiej raz w tygodniu przetrzeć roślinę suchą i miękką ściereczką (warto to robić przed zraszaniem). Połysku liściom nada z kolei piwo lub mleko (płyny te powinno się rozcieńczyć z wodą).

Istotna jest również doniczka. Gdy mocno zabrudzi się wewnątrz, nie trzeba jej wymieniać na nową (o ile nie jest za mała dla rosnącej w niej rośliny). Osad z wapnia, który się w niej wytworzył, można usunąć poprzez namoczenie doniczki w wodzie z octem.

Roślinom doniczkowym nie służą opary farb i klejów. Na czas remontu lub odświeżania ścian kwiaty należy umieścić w innym pomieszczeniu.

By rośliny doniczkowe były nie tylko piękne, ale i zdrowe koniecznie trzeba o nie dbać. I z pewnością warto to robić w sposób zgodny z naturą, stosując nawozy organiczne. Chemiczne środki wspomagające wzrost roślin, choć łatwo dostępne, nie są najlepszą odżywką dla kwiatów.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.