Żyjemy coraz bardziej świadomie. Staramy się, by nasze wybory były jak najbardziej przyjazne naturze Chcemy dbać o środowisko, wierząc, że działamy dla wspólnego dobra. Nie dziwi zatem popularność oświetlenia ledowego, które nie tylko sprzyja proekologicznym nawykom, ale też dba o nasze portfele.
Oświetlenie ledowe z roku na rok zyskuje na popularności. Dość szybko wyparło tradycyjne żarówki, co wcale nie dziwi, jeśli spojrzy się na zalety tego typu rozwiązania.
Ledy są zdecydowanie bardziej efektywne niż tradycyjne żarówki. Ich sprawność energetyczna jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Działają też średnio kilkanaście razy dłużej, co w praktyce oznacza tyle, że my – jako użytkownicy – możemy na długi czas zapomnieć o wymianie żarówek. A to wszystko przekłada się nie tylko na oszczędność energii elektrycznej, ale też naszych pieniędzy. Choć oświetlenie ledowe jest droższe, taki wydatek należy traktować jako inwestycję (wydana kwota szybko się zwróci).
Źródła światła LED nie nagrzewają się, co zwiększa komfort ich użytkowania. I co ważne, od razu po włączeniu osiągają pełną moc światła. Nie można pominąć kwestii estetyki. W przypadku ledów możemy dobrać kolor pasujący do naszych wnętrz. Do wyboru jest światło ciepłe, zimne lub też zbliżone do naturalnego.
Ledy dla planety!
Oświetlenie ledowe to dobra inwestycja w ochronę środowiska, która to idea jest bliższa coraz większemu gronu osób. I słusznie, bo nasza planeta woła o pomoc. Na szczęście swoimi codziennymi wyborami i zrachowaniami możemy wiele zdziałać. A o czym powinniśmy pamiętać?
Podstawą jest zastosowanie w domu i garażu oświetlenia energooszczędnego, np. ledowego. To szczególnie ważne w pomieszczeniach, z których korzystamy najczęściej, np. w kuchni, salonie lub w łazience (oświetlenie ledowe jest najbardziej energooszczędne wtedy, kiedy jest użytkowane przez dłuższy czas).
Technologia pozwala nam dziś na wiele możliwości, również w zakresie optymalnego oświetlenia domu. Coraz popularniejsze są inteligentne lampy, które pozwalają na regulację natężenia światła dla uzyskania optymalnych rezultatów. Ich szeroki wybór można znaleźć na stronie lampy.it. Godny rozważenia jest też montaż włączników, które posiadają funkcję kontroli wykorzystania energii. Z ich pomocą możemy określić indywidualny harmonogram oświetleniowy. Lampy w naszym domu będą się uruchamiać w konkretnym dniu i o wybranej godzinie.
Oświetlenie dobrze przemyślane
Już na etapie projektowania postarajmy się tak zaplanować ustawienie lamp, by dawało odpowiednią ilość światła. Dobrej jakości oświetlenie miejscowe warto zamontować nad stołem, biurkiem czy blatem. Pomocne może okazać się podzielenie mieszkania na strefy. Montaż żyrandola na środku pokoju to już przeżytek. Ustawmy za to lampy lub zamontujmy kinkiety wszędzie tam, gdzie najczęściej spędzamy czas, czyli w strefie wypoczynkowej, jadalnianej lub w miejscu pracy. Inspiracji warto poszukać na stronie ihome24.pl.
Starajmy się też wykorzystywać naturalne światło. Nie warto więc zasłaniać okien gęstymi firanami lub zasłonami. Dbajmy też o to, by na parapecie nie stało zbyt wiele przedmiotów, które mogłyby ograniczać dostęp promieni słonecznych. Dobrym pomysłem jest również montaż drzwi z prześwietlonymi powierzchniami. Pamiętajmy również o regularnym myciu szyb (zabrudzenia ograniczają widoczność). Nie bez znaczenia jest też aranżacja wnętrz. Pomalowanie ścian na jasne kolory ożywi nasz dom, ale da też więcej światła.
Często stosowanym rozwiązaniem jest ponadto montaż takiego oświetlenia, które pozwala na włączania różnej liczby źródeł światła w zależności od potrzeb czy pory dnia. Większa ilość punktów świetlnych, w tej roli sprawdzą się m.in. kinkiety, wpustowe oczka oraz ledy w oświetleniu meblowym, nie tylko poprawi nastrój w naszych wnętrzach, ale też przyniesie spore oszczędności.
Nie bez znaczenia są też proekologiczne nawyki, wśród których najważniejszy to wyłączanie oświetlenia w pomieszczeniach, z których aktualnie się nie korzysta. Warto tę zasadę stosować zawsze, dając wszystkim domownikom dobry przykład. Z czasem gaszenie światła wejdzie nam w nawyk.
Dobrym rozwiązaniem jest ponadto instalacja czujników ruchu i natężenia światła, dzięki czemu można dostosować poziom oświetlenia do warunków zewnętrznych. Takie rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się np. na podwórku lub przed wejściem do domu, na schodach lub w pomieszczeniach gospodarczych.
Wybór odpowiedniego oświetlenia jest niezwykle ważny. Używane codziennie, musi też być energooszczędne. Zakup ledów wydaje się więc być najwłaściwszy, zwłaszcza że na ryku jest ich tak szeroki wybór, że każdy dopasuje oświetlenie do indywidualnych potrzeb oraz charakteru przestrzeni.