Teraz czytasz...
Ekologiczne sposoby pozyskiwania energii: moduły fotowoltaiczne
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ekologiczne sposoby pozyskiwania energii: moduły fotowoltaiczne

panele fotowoltaiczne

Chociaż temat odnawialnych źródeł energii w przestrzeni publicznej obecny jest już od wielu lat, fenomen modułów fotowoltaicznych wciąż jest dla Ciebie zagadką? Pomożemy Ci usystematyzować wiedzę! Przeczytaj ten tekst i dowiedz się, w jaki sposób działają panele słoneczne, gdzie znajdują zastosowanie oraz czy inwestycja w instalację PV jest opłacalna i przyszłościowa.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Najprościej rzecz ujmując, działanie modułów fotowoltaicznych polega na przekształcaniu energii słonecznej w elektryczną, zasilającą wszelkiego rodzaju urządzenia, z których na co dzień korzystamy w domu, w pracy czy w gospodarstwie rolnym.

Ta krótka definicja Cię nie zadowala? Przyjrzyjmy się więc zjawisku efektu fotowoltaicznego nieco głębiej i przeanalizujmy je krok po kroku. Wszystko zaczyna się od fotonów, czyli elementarnych cząstek światła. Padają one na panele fotowoltaiczne, uderzając w płytkę odpowiednio domieszkowanego krzemu, a pod ich wpływem poruszają się elektrony, co owocuje wytworzeniem prądu.

Do zamiany prądu stałego w zmienny, którym w bezpieczny sposób można zasilać np. sprzęty AGD i RTV, służy inwerter, nazywany też falownikiem.

Zastosowania modułów fotowoltaicznych

Instalacje PV mają szerokie zastosowanie, a dachy budynków czy farmy fotowoltaiczne to tylko niektóre z miejsc, w których możesz je zobaczyć. Moduły wykorzystywane są zarówno przez osoby prywatne, jak i rolników oraz przedsiębiorców. Można montować je na gruncie, na dachu, ale i na elewacji, a nawet na balkonie mieszkania w bloku! Sprawdzają się nie tylko w instalacjach on-grid, podłączonych do sieci elektroenergetycznych, lecz także off-grid, które takiego podłączenia nie mają.

Przydają się w codziennym życiu gospodarstwa domowego albo firmy, ale i w czasie wolnym, co potwierdzą na przykład działkowicze, a także w podróży, bo panele coraz częściej montowane są na kamperach oraz na łodziach. Moduły słoneczne zasilają lampy uliczne, billboardy, lampki ogrodowe czy kieszonkowe powerbanki. Sytuacji, w których skorzystanie z nich okazuje się doskonałym pomysłem, jest naprawdę wiele i nie sposób wymienić ich wszystkich.

Ekologia i ekonomia

Jedną z niepodważalnych zalet modułów fotowoltaicznych jest fakt, że w przypadku OZE ekologia idzie w parze z ekonomią. Inwestując w panele, dokładasz zatem swoją cegiełkę do poprawy stanu środowiska naturalnego, jednocześnie płacąc mniej za prąd – bo nadrzędnym celem takiego przedsięwzięcia jest oczywiście chęć obniżenia domowych lub firmowych wydatków.

Pamiętaj, że stosunkowo wysokich kosztów instalacji PV nie musisz ponosić samodzielnie – skorzystaj z programów dofinansowania oferowanych przez organy unijne, państwowe czy gminne. Za przykład niech posłuży rządowy program Mój Prąd, którego głównym celem jest wsparcie rozwoju energetyki prosumenckiej – wnioski mogą zatem składać właściciele domów jednorodzinnych, którzy wytwarzają energię na własne potrzeby. Grantobiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na panele PV, kolektory słoneczne, magazyn energii czy pompę ciepła. Interesującą opcją może okazać się również kredyt z tytułu montażu paneli.

Przyszłość paneli fotowoltaicznych

W świetle międzynarodowych przepisów faworyzujących OZE, a także naukowych faktów potwierdzających zasadność takich rozwiązań, przyszłość paneli fotowoltaicznych wydaje się niezagrożona. Z pełnym przekonaniem można założyć, że z roku na roku liczba inwestycji w moduły słoneczne będzie rosła, przynosząc zyski coraz większej liczbie prosumentów.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.