Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju niesłabnącym zainteresowaniem. Z każdym rokiem, możemy zaobserwować rosnącą ilość paneli, montowanych na polskich dachach.
Coraz częściej, pojawiają się też one także w mniejszych miejscowościach. Zakup modułów fotowoltaicznych rozważają również nasi rodzimi przedsiębiorcy. Powodem jest tu przede wszystkim uniezależnienie zakładu od lokalnych dostawców energii. Wszelkie awarie tudzież wprowadzone podwyżki mają bowiem bezpośredni wpływ na funkcjonowanie firm, skutkując kosztownymi zastojami oraz uszczupleniu zapasów pieniężnych.
Nowoczesne panele słoneczne są przy tym rozwiązaniem bezawaryjnym, o wieloletniej efektywności. Aby możliwe było jednak pełne czerpanie z nich wszystkich korzyści, konieczne jest trzymanie się istotnych reguł, związanych z ich doborem oraz montażem.
Dobór paneli słonecznych
Przeszukując sklepowe oferty, powinniśmy stawiać wyłącznie na sprawdzone produkty, opracowane przez uznanych producentów. Przykładem są tu, chociażby panele fotowoltaiczne SMA, dostępne w wiodących, polskich hurtowniach, na przykład BayWa r.e.
Oferta uznanych marek to także możliwość zakupu pozostałych komponentów instalacji PV, pochodzących od tego samego producenta. Spójność technologiczna sprawia, że zarządzanie pracą fotowoltaiki staje się prostsze i bardziej intuicyjne, pozwalając na uzyskanie maksymalnej efektywności zakupionych systemów, przy jednoczesnym zapewnieniu im bezawaryjności. W ofercie uznanych marek nie zabrakło też znakomitych falowników, wyposażonych w inteligentne technologie.
Montaż paneli
Nie zapominajmy, że nawet najlepsze panele nie zdadzą nam się na wiele, jeśli nie umieścimy ich w odpowiednim miejscu. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim poziom nasłonecznienia danej lokalizacji, a także kształt dachu. Mocowanie modułów fotowoltaicznych, szczególnie o większym kącie nachylenia, wymaga od nas także użycia odpowiednio silnych podpór.
Nierzadko zdarza się też, że kształt lub rozmiar dachu nie pozwala na instalację paneli. Wówczas konieczny staje się montaż na gruncie, wymagający od nas skontrolowania stabilności podłoża, aby zapobiec osunięciu się instalacji. Na szczęście, nie jesteśmy pozostawieni w tej kwestii sami sobie. Profesjonalni integratorzy fotowoltaiki, jak chociażby wspomniana wcześniej firma BayWa r.e, oferują nam bowiem możliwość skorzystania z zaawansowanych programów do projektowania instalacji. Możemy również liczyć tu na fachową pomoc ze strony doświadczonych instalatorów, którzy pomogą nam w prawidłowym montażu zamówionych komponentów.
Ewentualna rozbudowa
Nowoczesne moduły fotowoltaiczne to także możliwość późniejszej rozbudowy instalacji, wraz ze zwiększeniem firmowych zasobów. Jeszcze podczas zakupu paneli, warto jest wspomnieć o takich planach podczas konsultacji z integratorem. Przy odpowiednim projekcie instalacji, dokupienie dodatkowych paneli nie będzie wiązać się z koniecznością poniesienia zbędnych kosztów, związanych z gruntowną modernizacją pozostałych komponentów. Weźmy więc pod uwagę tego typu scenariusze, szczególnie jeśli prowadzona przez nas firma wciąż przechodzi dynamiczny rozwój.