Teraz czytasz...
Gotujesz na kuchence gazowej? Zobacz, jak oszczędzać gaz!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Gotujesz na kuchence gazowej? Zobacz, jak oszczędzać gaz!

Agnieszka Gotówka
palniki gazu

Wynikające z kryzysu energetycznego i inflacji podwyżki cen prądu i gazu dotknęły boleśnie zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy. Prognozy na kolejne miesiące nie przewidują znacznego spadku cen nośników energii. Jak sobie radzić ze wzrostem cen prądu i gazu? Jak oszczędzać gaz? Poznajcie nasze podpowiedzi, jak skutecznie oszczędzać gaz w domu oraz jak oszczędzać gaz w kuchence.

Jak oszczędzać gaz w kuchence i gotować oszczędnie?

Jeśli jesteśmy podłączeni do sieci i mamy instalację gazową w budynku, możemy korzystać z gazu do gotowania, ogrzewania i podgrzewania wody. Komfort użytkowania, praktycznie bezobsługowa obsługa i wysoka efektywność energetyczna sprawiają, że wiele osób decyduje się na korzystanie z gazu ziemnego. Największym minusem jest cena błękitnego paliwa uzależniona od sytuacji geopolitycznej. Rachunki za gaz można jednak skutecznie obniżać dzięki sprawdzonym sposobom oszczędzania gazu. Jak oszczędzać na gazie?

Jak oszczędzać gaz w domu? Jak oszczędzać gaz w mieszkaniu? Nasze sposoby:

 • nie przegrzewaj pomieszczeń,
 • wietrz krótko, ale intensywnie,
 • uszczelnij okna i drzwi lub wymień je na nowe,
 • wymień piec na nowy o wyższej sprawności energetycznej,
 • ociepl budynek,
 • nie zasłaniaj grzejników i pamiętaj o ich regularnym odpowietrzaniu,
 • porównaj oferty sprzedawców gazu i wybierz firmę z najlepszą ceną,
 • gotuj w sposób energooszczędny (szczegóły poniżej).

Jak oszczędzać gaz w kuchence podczas gotowania? Podpowiadamy!

 • Dobieraj odpowiedni palnik do rozmiaru garnka,
 • gotuj w garnkach ze stali,
 • gotuj pod przykryciem i na parze,
 • po zagotowaniu zmniejsz płomień,
 • gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz,
 • wodę sól dopiero po zagotowaniu,
 • zdejmuj czajnik z gazu od razu po zagotowaniu wody,
 • dbaj o czystość palników.

Wprowadzenie wyżej wymienionych sposobów przyniesie znaczną oszczędność gazu, a więc zmniejszenie rachunków.

Co tańsze gotowanie na gazie czy prądzie?

Zarówno gotowanie na gazie, jak i na prądzie ma swoje wady i zalety. My skupimy się przede wszystkim na kosztach korzystania z gazu i z prądu podczas gotowania. Co jest tańsze: gotowanie na gazie czy na prądzie? Porównajmy, ile kosztuje gotowanie na indukcji, a ile na kuchence gazowej?

Zacznijmy od tego, że podwyżki cen gazu są niższe niż podwyżki cen prądu. Z tego powodu odpowiedź na pytanie, co tańsze: gotowanie na gazie czy prądzie wypada na korzyść gazu. Pamiętajmy, że gaz do gotowania jest objęty ochroną państwa i dlatego jego ceny są regulowane.

Jednak gotując na gazie, nie unikniemy strat ciepła. Przygotowanie posiłków na płycie indukcyjnej jest nawet o 30 procent szybsze, jednak aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje gotowanie na kuchence elektrycznej, należy też wspomnieć o cenie samego urządzenia. O ile płytę gazową kupimy już za ok. 300 zł, to na płytę indukcyjną wydamy co najmniej 1000 zł.

Płyta indukcyjna to rozwiązanie dla budynków niepodłączonych do sieci gazowej. Z kuchenki gazowej nie skorzystamy bez wykonanego przyłącza i bez podłączenia gazu ziemnego dla domu.

A co z gotowaniem wody? Co jest tańsze: gotowanie wody na gazie czy na prądzie? Tutaj odpowiedź jest jednoznaczna. Koszt zagotowania takiej samej ilości wody w czajniku elektrycznym będzie ok. trzykrotnie wyższy niż na gazie.

Ile kosztuje gotowanie na gazie?

Wiemy już, że gotowanie na gazie jest bardziej opłacalne niż na prądzie. Ile dokładnie kosztuje gotowanie na gazie? Ceny gazu dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. zostały zamrożone na poziomie z 2022 r., jednak w 2023 r. wrócił wyższy (23%) VAT za gaz ziemny.

Ile kosztuje godzina gotowania na gazie? Dla naszych obliczeń przyjmijmy cenę za 1 kWh gazu na poziomie 0,21 zł, a prądu – 0,60 zł. Przyjmując, że kuchenka gazowa zużywa 1 mgazu ziemnego na godzinę, koszt gotowania na kuchence na gaz przez godzinę wyniesie ok. 2,20 zł. Korzystając z gazu do gotowania przez 1 godzinę dziennie, w skali całego miesiąca koszt gotowania na gazie wyniósłby niecałe 70 zł.

Ile kosztuje zagotowanie wody na gazie? Jak wskazaliśmy powyżej, koszt zagotowania wody w czajniku elektrycznym jest nawet trzykrotnie wyższy niż na gazie. Przyjmijmy, że proces gotowania wody w czajniku trwa ok. 4 minut. Jednorazowe zagotowanie w nim 0,5 l wody to koszt ok. 2 gr. Z kolei koszt zagotowania takiej samej ilości wody w czajniku elektrycznym wyniesie 6 groszy. Niewiele, pamiętajmy jednak, że te niewielkie kwoty w skali całego miesiąca dadzą sporą różnicę.

Wybierając gotowanie wody na gazie, możemy sporo zaoszczędzić. Szukając oszczędności, warto rozważyć także, który sposób rozliczenia za gaz będzie dla nas korzystniejszy: rachunek za gaz co miesiąc, czy stałe zaliczki za gaz.

Racjonalne korzystanie z gazu podczas gotowania może oznaczać spore oszczędności w budżecie domowym. Wykorzystując proste sposoby, takie jak gotowanie na odpowiednim palniku czy pod przykryciem możemy obniżyć zużycie gazu, a tym samym rachunki.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.