Teraz czytasz...
5 zasad ekonomii w stylu eko, które pozwolą oszczędzać pieniądze
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

5 zasad ekonomii w stylu eko, które pozwolą oszczędzać pieniądze

W rodzinie warto walczyć o równy podział zadań: rozłożyć obowiązki na męża, żonę i dzieci. I wyedukować wszystkich odpowiednio, aby… oszczędzali. Niemal każdy nasz Czytelnik wie, jak oszczędzać wodę czy prąd. Jakie jeszcze działania możemy podjąć, aby z naszych portfeli nie uciekały pieniądze, a dodatkowo, aby nasze gospodarstwo domowe wpisywało się w ekotrendy?

Minimalistyczny design

To choćby zastąpienie obrusów na stołach podkładkami. Zaoszczędzisz sobie pracy, a będziesz eko. Nie musisz prać i wpuszczać w kanalizację detergentów. W tym samym celu warto firanki i zasłony zamienić na zwyczajne rolety. Zamiast bawełnianych ściereczek do naczyń warto używać biodegradowalnych ręczników papierowych.

Jak oszczędzać prąd, wodę i gaz?

Taniej na co dzień

Czasem warto powrócić do metod naszych mam i babć. Nie musisz używać zmywarki, możesz zmywać ręcznie. Jeżeli twoja rodzina nie jest duża, powinno ci to przyjść z łatwością. Blender do ucierania zup możesz zastąpić zwykłym sitem, przez które przetrzesz owoce czy warzywa.

Wszyscy wiemy, że tańsze jest gotowanie na gazie, dlatego nawet zwykłą wodę na herbatę warto zaparzać w ten sposób. A jeśli używamy czajnik elektryczny, nalewajmy zawsze tyle wody, ile aktualnie potrzebujemy. Tak będzie taniej i ekologiczniej.

Na parze będzie zdrowiej…

…i w dodatku taniej. Jeżeli chcesz w domu codziennie przygotowywać posiłki, zaopatrz się w dobry parowar. Możesz w jednym garnku przygotować cały obiad, w dodatku pełnowartościowy, który nie straci ani kolorytu, ani wartości odżywczych. A co najważniejsze, możesz zrobić go bardzo szybko. Nowoczesne parowary potrzebują tylko kilku minut, by nasze danie było gotowe.

Kosmetyk ręcznie robiony

Jesteś kobietą, a więc zapewne wygląd nie jest dla ciebie bez znaczenia. Jednak jako ekolożka nie sięgniesz po produkty z parabenami lub innymi chemikaliami. Podpowiadamy,  że większość preparatów kosmetycznych – od mydła przez szampon i krem do ciała, możesz przygotować w domu z łatwo dostępnych surowców. Będziesz mieć pewność, że wyprodukowane w Twojej domowej manufakturze produkty będą najwyższej jakości.

Przeczytaj także: Ecodriving. Jak jeździć ekonomicznie. 10 kroków

Domowy recykling

W internecie można znaleźć mnóstwo porad, jak wykorzystać pozornie niepotrzebne przedmioty, m.in. stare butelki, opakowania czy kartony. Warto się im przyjrzeć i wprowadzić w życie plan, który uwzględni recykling. Możemy np. obciąć butelkę po wodzie mineralnej i wsadzić do niej sadzonki kwiatów. Możemy też stworzyć jeden zeszyt do notatek z kilku „pozaczynanych”, wyrywając, obcinając i spinając pozostałe kartki razem.

Pomysłów na oszczędzanie jest mnóstwo. I tylko od nas zależy, czy będziemy mieli ochotę je wykorzystać.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.