Teraz czytasz...
Warunki skorzystania z programu Czyste Powietrze – sprawdź, czy się kwalifikujesz
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Warunki skorzystania z programu Czyste Powietrze – sprawdź, czy się kwalifikujesz

program Czyste Powietrze

Interesuje Cię możliwość pozyskania dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze i nie wiesz, czy się do niego kwalifikujesz? Zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić przy tym wsparciu rządowym, dla kogo jest przeznaczone, jaki jest poziom dofinansowania oraz na co można wydatkować środki. Zapraszamy na skrót kluczowych informacji o Programie Czyste Powietrze.

Dla kogo jest Program Czyste Powietrze i jaki jest jego cel?

Celem wprowadzonego w 2019 roku Programu Czyste Powietrze jest poprawa dbałości o środowisko naturalne przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego nieruchomości. W ramach wsparcia pozyskuje się środki na wykonanie różnego rodzaju prac termomodernizacyjnych, w tym m.in. wymianę źródła ciepła.

dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze mogą ubiegać się:

  • właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych;
  • właściciele i współwłaściciele mieszkań wydzielonych w domach jednorodzinnych i posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą.

Jednocześnie wnioskodawcy muszą spełnić kryterium dochodowe. Aby zakwalifikować się do programu, roczne dochody beneficjenta nie mogą przekroczyć 135 tysięcy złotych.

Jaki jest poziom dofinansowania w ramach tego programu?

Poziom możliwego dofinansowania w ramach wskazanego wsparcia zależy od kilku czynników. Operator programu, czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wyróżnił trzy poziomy: podstawowy, podwyższony i najwyższy. Jak sprawdzić, do jakiego się kwalifikujesz? Decydują o tym miesięczne dochody w uśrednieniu na jednego członka gospodarstwa domowego.

Zgodnie z zasadami Programu Czyste Powietrze w 2024 roku, kwalifikacja do danego poziomu następuje, gdy:

  • poziom podstawowy – roczny dochód do 135 000 złotych;
  • poziom podwyższony – przeciętny dochód miesięczny na osobę to 2651 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1894 złote w gospodarstwie wieloosobowym;
  • poziom najwyższy – przeciętny dochód miesięczny na osobę to 1526 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1090 złotych w gospodarstwie wieloosobowym, lub wnioskodawca posiada prawo do pobierania zasiłku: okresowego, stałego, rodzinnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z ekspertem Vosti, który wyjaśni Ci różnice w poziomach wsparcia oraz pomoże Ci w analizie Twojego przypadku.

Na co można wydatkować przyznane środki?

Środki pozyskiwane w ramach Programu Czyste Powietrze przeznaczone są na wykonanie prac termomodernizacyjnych, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej domu jednorodzinnego.

Do kwalifikowanych kosztów zaliczane są m.in.: wymiana źródła ciepła, wymiana stolarki okienno-drzwiowej, wykonanie izolacji czy też montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Zaufaj profesjonalistom i skontaktuj się z Vosti

Chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do skorzystania z pomocy w ramach Programu Czyste Powietrze?

Skontaktuj się z ekspertami firmy Vosti. To doświadczeni specjaliści, którzy od lat pomagają klientom w pozyskaniu środków na zakup nowoczesnej pompy ciepła, kotła czy instalacji fotowoltaicznej. Każdy przypadek rozpatrują indywidualnie.

Zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami Vosti, którzy kompleksowo poprowadzą Cię przez cały proces inwestycyjny.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.