Interesuje Cię możliwość pozyskania dofinansowania w ramach Programu Czyste Powietrze i nie wiesz, czy się do niego kwalifikujesz? Zapoznaj się z tym artykułem i dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić przy tym wsparciu rządowym, dla kogo jest przeznaczone, jaki jest poziom dofinansowania oraz na co można wydatkować środki. Zapraszamy na skrót kluczowych informacji o Programie Czyste Powietrze.
Dla kogo jest Program Czyste Powietrze i jaki jest jego cel?
Celem wprowadzonego w 2019 roku Programu Czyste Powietrze jest poprawa dbałości o środowisko naturalne przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego nieruchomości. W ramach wsparcia pozyskuje się środki na wykonanie różnego rodzaju prac termomodernizacyjnych, w tym m.in. wymianę źródła ciepła.
O dofinansowanie z Programu Czyste Powietrze mogą ubiegać się:
- właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych;
- właściciele i współwłaściciele mieszkań wydzielonych w domach jednorodzinnych i posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą.
Jednocześnie wnioskodawcy muszą spełnić kryterium dochodowe. Aby zakwalifikować się do programu, roczne dochody beneficjenta nie mogą przekroczyć 135 tysięcy złotych.
Jaki jest poziom dofinansowania w ramach tego programu?
Poziom możliwego dofinansowania w ramach wskazanego wsparcia zależy od kilku czynników. Operator programu, czyli Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wyróżnił trzy poziomy: podstawowy, podwyższony i najwyższy. Jak sprawdzić, do jakiego się kwalifikujesz? Decydują o tym miesięczne dochody w uśrednieniu na jednego członka gospodarstwa domowego.
Zgodnie z zasadami Programu Czyste Powietrze w 2024 roku, kwalifikacja do danego poziomu następuje, gdy:
- poziom podstawowy – roczny dochód do 135 000 złotych;
- poziom podwyższony – przeciętny dochód miesięczny na osobę to 2651 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1894 złote w gospodarstwie wieloosobowym;
- poziom najwyższy – przeciętny dochód miesięczny na osobę to 1526 złotych w gospodarstwie jednoosobowym lub 1090 złotych w gospodarstwie wieloosobowym, lub wnioskodawca posiada prawo do pobierania zasiłku: okresowego, stałego, rodzinnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z ekspertem Vosti, który wyjaśni Ci różnice w poziomach wsparcia oraz pomoże Ci w analizie Twojego przypadku.
Na co można wydatkować przyznane środki?
Środki pozyskiwane w ramach Programu Czyste Powietrze przeznaczone są na wykonanie prac termomodernizacyjnych, które mają na celu poprawę efektywności energetycznej domu jednorodzinnego.
Do kwalifikowanych kosztów zaliczane są m.in.: wymiana źródła ciepła, wymiana stolarki okienno-drzwiowej, wykonanie izolacji czy też montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Zaufaj profesjonalistom i skontaktuj się z Vosti
Chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do skorzystania z pomocy w ramach Programu Czyste Powietrze?
Skontaktuj się z ekspertami firmy Vosti. To doświadczeni specjaliści, którzy od lat pomagają klientom w pozyskaniu środków na zakup nowoczesnej pompy ciepła, kotła czy instalacji fotowoltaicznej. Każdy przypadek rozpatrują indywidualnie.
Zachęcamy do kontaktu z przedstawicielami Vosti, którzy kompleksowo poprowadzą Cię przez cały proces inwestycyjny.