Teraz czytasz...
Sterowanie przez Wi-Fi. Jakie ma zastosowania?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Sterowanie przez Wi-Fi. Jakie ma zastosowania?

Pojęcie smart home, czyli inteligentnego domu, zapewne już nieraz obiło ci się o uszy. Wraz z postępem techniki otworzyła się możliwość zautomatyzowania wielu codziennych czynności, co z kolei przyczyniło się do zwiększenia komfortu naszego życia. Kluczową rolę w każdym inteligentnym mieszkaniu odgrywa sterowanie przez WiFi. Na czym dokładnie polega ten system i jakie ma zastosowania? Sprawdź!

Jak działa system sterowania WiFi w inteligentnym domu?

System smart home tworzą dwa podstawowe elementy. Pierwszym są tak zwane komponenty funkcjonalne. Mówiąc prościej, chodzi o rozmaite urządzenia wykorzystywane w mieszkaniu, których działanie jest zautomatyzowane. Najczęściej użytkownik steruje nimi poprzez sieć WiFi, a czasami też Bluetooth. Drugim budulcem inteligentnego domu są komponenty sterujące, czyli strony www lub aplikacje mobilne połączone ze wspomnianymi wyżej urządzeniami. W niektórych wypadkach potrzebny jest jeszcze trzeci element, który można by określić mianem mózgu domu. Jest to jednostka centralna pozwalająca zintegrować ze sobą inteligentne systemy i koordynować ich pracę.

Sterowanie przez WiFi może obejmować nie tylko sprzęty RTV i AGD używane w gospodarstwie domowym, ale także zdalne zarządzanie energią i oświetleniem, a nawet kontrolowanie czujników zainstalowanych w domu. Możliwości takie zapewniają nowoczesne urządzenia SUPLA, o których przeczytasz na: https://supla.zamel.com/.

Smart home w praktyce

Zastanawiasz się, jak w praktyce przebiega sterowanie przez WiFi urządzeniami wykorzystywanymi w gospodarstwie domowym? Oto kilka przykładów.

  • Jesteś na dwutygodniowych wakacjach za granicą. Logujesz się do aplikacji w smartfonie, by sprawdzić, czy po terenie twojej posesji nie krążą niechciani goście. Przy okazji na bieżąco monitorujesz czujniki gazu, zalania czy pożaru.
  • Leżysz w łóżku po wieczornym seansie filmowym. Jednym kliknięciem w swoim smartfonie gasisz światło w pomieszczeniu bez konieczności wstawania.
  • Robisz zakupy i zastanawiasz się, jakich składników brakuje ci do przygotowania obiadu. W telefonie sprawdzasz ekran kamery zainstalowanej w twojej smart lodówce i bez otwierania jej widzisz, co znajduje się w środku.
  • Wychodząc z domu, zapomniałeś pilota do bramy. To nic – siedząc już w samochodzie, zamykasz bramę z poziomu aplikacji mobilnej.

To tylko kilka przykładów nowoczesnego zastosowania systemów smart takich jak EXTA LITE: https://zamel.com/pl/exta-life/. Sterowanie przez Wi-Fi często wykorzystywane jest również w systemach alarmowych, roletach automatycznych, klimatyzacji i wentylacji. Istnieje możliwość zdalnego sterowania telewizorem, ekspresem do kawy, płytą indukcyjną czy okapem kuchennym.

Bezpieczeństwo i wygoda, czyli największe zalety sterowania WiFi

Czy system smart jest niezbędny w gospodarstwie domowym? Nie. Jednak sterowanie przez Wi-Fi urządzeniami w mieszkaniu – nawet z innego miejsca na Ziemi – to wyższy poziom wygody. Dobrze przemyślane inteligentne rozwiązania mogą też pomóc ci zaoszczędzić sporo pieniędzy, redukując nadmierne zużycie prądu czy gazu.

Do zalet smart domu należy też zwiększenie bezpieczeństwa. Będąc poza swoją posesją, możesz łatwo sprawdzić, co dzieje się w domu czy w ogrodzie. Gdy w twoim mieszkaniu pęknie rura albo zacznie ulatniać się gaz, aplikacja natychmiast cię o tym powiadomi. Jeżeli zastanawiasz się, czy system smart to coś dla ciebie, zacznij od jednego lub dwóch urządzeń sterowanych przez Wi-Fi i sprawdź, jak podnoszą komfort twojego życia.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.