Gołąbki wegetariańskie to jedno z częściej serwowanych dań w kuchni roślinnej. Ich smak jest doskonały i w niczym nie odbiega od klasycznej wersji tego dania.
Gołąbki wegetariańskie – prosty przepis, doskonały smak!
Gołąbki to jedna z najpyszniejszych potraw kuchni polskiej. Każda gospodyni ma na nie swój własny przepis. Proponujemy jednak przygotować je nieco inaczej, choć jedno pozostanie bez zmian: gołąbki nadal zachwycają smakiem!
Do właściwości mąki orkiszowej nie trzeba już dzisiaj nikogo przekonywać. Jest powszechnie znana i lubiana. Kasza orkiszowa jednak nie jest aż tak popularna. Oprócz wszystkich właściwości orkiszu, zawiera dodatkowo dużo błonnika i białka, a jej dobroczynne działanie to m.in. zapobieganie kamicy żółciowej i regulowanie pracy przewodu pokarmowego.
Kaszę orkiszową można spożywać podobnie jak wszystkie inne kasze. Dobrze komponuje się z mięsem i może być dobrym składnikiem wielu sałatek. Delikatnie orzechowy smak kaszy orkiszowej świetnie sprawdza się w połączeniu z grzybami leśnymi w gołąbkach. Możecie tez przygotować wegańskie gołąbki z kaszą gryczaną.
Przepis na wegetariańskie gołąbki
Wegetariańskie gołąbki z kaszą orkiszową i grzybami
Składniki
- średniej wielkości główka kapusty włoskiej
- 1 kubek kaszy orkiszowej przed ugotowaniem
- 2-3 garści suszonych grzybów
- 1 ubite jajko
- 1 duża cebula pokrojona w drobną kosteczkę
- 1,5– 2 kubki bulionu warzywnego
- sól, pieprz
- olej
Sos
- 2-3 łyżki masła
- sok z cytryny
- 100 ml białego wina wytrawnego opcjonalnie
Przygotowanie
- W miseczce namocz grzyby godzinę wcześniej.
- W dużym garnku zagotuj wodę do zblanszowania liści kapusty. Wytnij z główki kapusty głąb, kolejno zdejmij liście (w kapuście włoskiej jest to całkiem łatwe). Liście gotuj przez kilka minut, aż nabiorą elastyczności. Osusz je dokładnie, zetnij twardy koniec, a z wierzchu ostrym nożykiem zetnij zgrubiały nerw.
- Ugotuj kaszę na sypko: zagotuj 2 kubki wody i wsyp 1 kubek opłukanej na sicie kaszy. Dodaj 1 łyżeczkę soli i 1 łyżkę oleju, zamieszaj i gotuj pod przykryciem, na wolnym ogniu, aż kasza wchłonie całą wodę. Dodaj 1 łyżkę masła, zamieszaj i odstaw na 15 minut.
- Na patelni rozgrzej 2-3 łyżki masła, podsmaż pokrojoną cebulę na złoty kolor. Grzyby odsącz, pokrój w paseczki, wodę zachowaj.
- Grzyby smaż razem z cebulą przez kilka minut, aż będą miękkie. Dodaj do kaszy, wymieszaj, dodaj ubite jajko i połącz z farszem. Dopraw solą, pieprzem i sokiem z cytryny.
- Gotowy farsz nakładaj na liść od strony nasady liścia, zawiń gołąbka jak krokieta, zaczynając od założenia części liścia od nasady na farsz, potem zagnij boki do środka i zwijaj w miarę ciasno do końca liścia.
- Rozgrzej olej na patelni i krótko obsmaż każdego gołąbka z obu stron, najpierw układając je łączeniem do dołu.
- Naczynie żaroodporne wyłóż liśćmi kapusty, ułóż podsmażone gołąbki ciasno w naczyniu, zalej całość bulionem warzywnym i piecz w 180 st. C przez około 50-60 minut, aż kapusta będzie zupełnie miękka.
- Przygotuj sos: na małą patelnię wlej wodę od moczenia grzybów, zagotuj, dodaj wino, chwilę gotuj, żeby zredukować, dopraw solą, pieprzem i sokiem z cytryny, zestaw z ognia, dodaj 2-3 łyżki masła i wymieszaj. Masło lekko zagęści sos i bardziej aksamitną fakturę.
Dania z kaszą. Prosto, tanio, zdrowo!
Kasza to produkt wysokiej jakości, który powinien gościć w naszej jesiennej diecie. Jest pełna witamin i minerałów, a do tego odpowiednio przygotowana bardzo dobrze smakuje.
Godna uwagi jest zwłaszcza kasza gryczana, która jest bardzo dobrym źródłem białka roślinnego. Zawiera duże ilości magnezu, cynku, żelaza i wapnia, jak również witaminy z grupy B (B1, B2) oraz C i PP.
Przepisy na dania z kaszą gryczaną, które znajdziecie w naszym serwisie, to m.in:
- kasza gryczana z kurkami,
- warzywa z kaszą gryczaną,
- kasza gryczana z duszoną dynią,
- sałatka z kaszy gryczanej,
- kasza gryczana z warzywami i ziarnami,
- ryba pod szpinakiem z kaszą gryczaną,
a na deser…
Do jesiennego jadłospisu warto włączyć też kaszę jaglaną. Jest delikatniejsza w smaku niż jej gryczana kuzynka, a przy tym daje mnóstwo kulinarnych możliwości. Można też dodawać ją do zup, czyniąc je bardziej pożywnymi.
Sprawdzone przepisy na dania z kaszą jaglaną to m.in. koktajl borówkowy z kaszą jaglaną i sernik jaglany.