Teraz czytasz...
Eko oświetlenie do salonu – jakie produkty wybrać?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Eko oświetlenie do salonu – jakie produkty wybrać?

lampy ledowe ekologiczne

Dobrze oświetlone domowe wnętrza to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa dla użytkowników, ale też szansa na zbudowanie ciekawej aranżacji. Oprócz funkcjonalności i estetyki warto również zastanowić się nad tym, co zrobić, by domowe oświetlenie było przyjazne środowisku naturalnemu. Jakie produkty warto wykorzystać, by cieszyć się efektywnym i proekologicznym oświetleniem domu? Kilka wskazówek przekażemy w dalszej części artykułu.

Eko lampy i eko oświetlenie – jakie produkty wybierać?

Ekologiczne oświetlenie do domu ma przede wszystkim odpowiadać na dwie główne potrzeby. Wszystkie elementy produktów oświetleniowych powinny być wykonane z materiałów przyjaznych środowisku, najlepiej naturalnych. Należy unikać tworzyw sztucznych, a jeśli już wybiera się takie rozwiązania, warto stawiać na rozwiązania z materiałów nadających się do późniejszego recyklingu.

Z drugiej strony wszystkie produkty oświetleniowe powinny być energooszczędne, zapewniając przy tym optymalny poziom natężenia światła we wnętrzach, dopasowany do konkretnych potrzeb. Z tych względów, jeśli chce się dbać o środowisko i rozjaśniać wnętrza, należy wybierać urządzenia należące do najwyższych klas energetycznych.

Lampy z naturalnych materiałów – efektowne produkty w modnym stylu

Z jakich materiałów mogą być zatem wykonane lampy? Zazwyczaj w eko wnętrzach stawia się na konstrukcje z naturalnych surowców, a zwłaszcza z:

  • drewna (jak najmniej przetworzonego),
  • szkła,
  • metalu,
  • tekstyliów (bawełna, len).

Zazwyczaj dba się o to, by konstrukcje drewniane nie były pokrywane lakierami, a zabezpieczane choćby z pomocą wosków i olejów. Tkaniny, wykorzystywane do produkcji abażurów lamp stojących, wiszących czy ściennych, mogą być utrzymane w surowym, pierwotnym odcieniu lub barwione nietoksycznymi preparatami. Niekiedy zamiast tekstylnych abażurów w modnych wnętrzach eko stosuje się osłony źródeł światła z papieru – lekkie, stylowe choć niestety mniej trwałe niż klasyczne rozwiązania.

Najczęściej tego typu oprawy oświetleniowe można spotkać w nurtach promujących naturalność. Pojawiają się zatem w salonach skandynawskich, boho lub urban jungle. Spory wybór efektownych i solidnych rozwiązań można znaleźć choćby na stronie: LightPlus.pl.

Skuteczne sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej – co wybrać?

Eko oświetlenie to jednak nie tylko naturalne materiały, a bardziej energooszczędność produktów do domowych wnętrz. Na co się zdecydować? Przede wszystkim warto skorzystać z funkcjonalnych i nowoczesnych źródeł światła LED. Wykazują się znacznie mniejszym zużyciem prądu niż klasyczne żarówki, a przy tym odznaczają się olbrzymią żywotnością, co przekłada się na oszczędności i mniejszą produkcję odpadów.

Dobierając lampy do salonu, trzeba zwrócić uwagę nie tylko, czym oświetlamy, ale też jak to robimy. Jak jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie energii elektrycznej? Przede wszystkim trzeba zmienić wcześniejsze złe nawyki – jeśli wychodzimy z danego wnętrza, najlepiej wyłączyć w nim oświetlenie. Bardzo przydatnym rozwiązaniem bywają specjalne sensory ruchu, które automatycznie odłączają lampy, jeśli przez dłuższy czas nie wyczują w danej przestrzeni ludzkiej obecności. Idealnie sprawdza się to zwłaszcza na klatkach schodowych i korytarzach, ale też na ścieżkach wokół domu.

Równie dobre eko rezultaty dają nowoczesne systemy smart. Dzięki nim da się zdalnie sterować oświetleniem, dostosowując parametry (w tym natężenie, temperaturę barwową i kolor) do bieżących potrzeb. Co więcej z ich pomocą buduje się i zapisuje konkretne sceny oświetleniowe (do pracy, wypoczynku) do użycia w salonie. Przydatną opcją są harmonogramy oświetleniowe, stanowiące kolejny sposób na automatyzację i optymalizację oświetlenia.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, że dobrym sposobem na oszczędzanie jest też sięgnięcie po dostępne odnawialne źródła energii, jak choćby fotowoltaika czy elektrownie wiatrowe. Dzięki nim da się zapewnić zasilanie dla oświetlenia, ogrzewania czy innych instalacji w domach, mając pewność, że energia pochodzi z przyjaznych środowisku źródeł, a nie z opalanych węglem elektrowni.

Nowoczesne, wygodne i przyjazne dla środowiska oświetlenie domu

Nowoczesne oświetlenie do domu powinno być równocześnie funkcjonalne, efektowne, a także nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Na szczęście dostęp do bezpiecznych i efektywnych energetycznie produktów jest coraz powszechniejszy, a firmy oświetleniowe starają się wciąż poszukiwać nowych rozwiązań, idąc za potrzebami społecznymi. To szansa na wygodne wnętrza w naszych domach oraz dbanie o środowisko również we własnych czterech ścianach.

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.