Teraz czytasz...
Dieta w pracy — o czym pamiętać, by w pracy odżywiać się zdrowo?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Dieta w pracy — o czym pamiętać, by w pracy odżywiać się zdrowo?

Dieta w pracy

Praca fizyczna, biurowa i w systemie zmianowym wiążą się z różnymi zaleceniami dotyczącymi utrzymania prawidłowej diety. Odpowiednie odżywianie wpływa natomiast na poziom energii, produktywności i zdrowie pracownika. Wsparcie swoich kard w obszarze żywienia leży w interesie każdego pracodawcy.

Rodzaj wykonywanej pracy a prawidłowa dieta

Rodzaj wykonywanej pracy ma ogromny wpływ na to, po jakie posiłki warto sięgać. Jeśli zależy nam na utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, dostarczaniu organizmowi właściwych wartości odżywczych, zyskaniu energii i wsparciu ogólnego zdrowia, powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy. Praca fizyczna i praca biurowa wiążą się z odmiennymi zapotrzebowaniami naszego organizmu. Również praca zmianowa może skomplikować sprawę.

Odpowiednia dieta przy pracy fizycznej

Pracownicy wykonujący pracę fizyczną wykazują zwykle zwiększone zapotrzebowanie na energię, bo spalają więcej kalorii. Mówiąc prościej: potrzebują więcej pożywienia, ale najlepiej jak najbardziej wartościowego. Nawet bardzo dużo, tak zwanego, śmieciowego jedzenia, nie zaspokoi ich potrzeb, a na dodatek dołoży pustych kalorii i niezdrowych substancji.

Odpowiednie odżywianie może wpłynąć nie tylko na ich wydolność, ale również na regenerację mięśni. Jeśli pracujesz fizycznie, wybieraj węglowodany złożone. Dostarczają one energii na dłuższy okres, co jest istotne podczas długotrwałego wysiłku fizycznego. Białko odgrywa kluczową rolę w regeneracji mięśni. Kurczak, ryby, jaja, ciecierzyca i soczewica to jego doskonałe źródła.

W Twojej diecie powinny znaleźć się też zdrowe tłuszcze. Dostarczy Ci ich na przykład awokado, orzechy, oliwa z oliwek czy ryby. Przy intensywnej pracy fizycznej konieczne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Duże ilości wody są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najlepiej nawadnia regularne popijanie wody małymi łykami.

Prawidłowe żywienie

Pracownik biurowy — dieta dostarczająca energii, a nie zbędnych kilogramów

Osoby pracujące w biurze często mierzą się z wyzwaniami związanymi z długotrwałym siedzeniem i niewielkim poziomem aktywności fizycznej. Odpowiednia dieta pomaga im utrzymać energię i nie wpędza w nadwagę czy otyłość. Jeśli pracujesz przed komputerem, wybieraj węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Pomagają one utrzymać stały poziom cukru we krwi.

To ważne przy profilaktyce cukrzycy i walce z nadmierną sennością w pracy. Utrzymuj równowagę w spożyciu białka, wybierając niskotłuszczowe mięso, ryby, jaja oraz roślinne źródła. Ogranicz tłuszcze nasycone i trans, a jednocześnie włącz zdrowe tłuszcze z awokado, orzechów, nasion i oliwy z oliwek. Duża ilość warzyw i owoców dostarczy Ci niezbędnych witamin, minerałów i antyoksydantów, wspierając ogólne samopoczucie i zdrowie.

Regularność posiłków pomoże utrzymać stały poziom energii. Staraj się jeść co 3-4 godziny. Unikaj przekąsek wysokokalorycznych i ubogich w składniki odżywcze. Takie niezdrowe podjadanie to zmora pracowników biurowych! Pamiętaj też, że, zwłaszcza w klimatyzowanych pomieszczeniach, łatwo zapomnieć o piciu wody. Utrzymuj regularne nawadnianie organizmu.

Praca zmianowa wyzwaniem dla prawidłowej diety

Osoby pracujące w systemie zmianowym, zwłaszcza w nocy, mają specyficzne wyzwania związane z regulacją snu i rytmu dobowego. Odpowiednie odżywianie pomaga im utrzymywać energię i czuć się zdrowo. Na nocnej zmianie unikaj ciężkich posiłków. Skupiaj się na lekkostrawnych opcjach, bogatych w białko i warzywa.

Kofeina pomoże Ci zachować czujność, ale unikaj jej przed snem, aby nie zakłócać jego jakości. Dostosuj swoje posiłki do zmieniających się godzin pracy — staraj się utrzymać regularność w jedzeniu. Nawadniaj się odpowiednio, zwłaszcza na nocnej zmianie. Po zmroku łatwiej o odwodnienie. Rozważ też suplementację witaminy D, zwłaszcza jeśli pracujesz w pomieszczeniach i masz ograniczony dostęp do naturalnego światła słonecznego.

Praca, w której zachowasz zdrową dietę

Powyżej wymienione, dobre nawyki żywieniowe dla pracowników działających w różnych warunkach, często zależą jeszcze od osobistych preferencji smakowych, schorzeń, alergii pokarmowych itp. Dostosowanie diety do indywidualnych potrzeb oraz ewentualna konsultacja z dietetykiem mogą dodatkowo wspomóc utrzymanie optymalnego stanu zdrowia. Rodzaj wykonywanej pracy ma ogromny wpływ na nasze nawyki żywieniowe. W ich prawidłowym doborze i wypracowaniu pomoże specjalista — dietetyk.

Jeśli czujesz, że Twoje obecne zatrudnienie uniemożliwia Ci na przykład utrzymanie prawidłowego poziomu nawodnienia czy nie wspiera regularności posiłków, możesz rozważyć zmianę firmy na taką, w której Twoje potrzeby żywieniowe będą respektowane. Najlepsze oferty pracy znajdziesz w portalu GoWork.pl. Sprawdź ogłoszenia z Bielska-Białej: https://www.gowork.pl/praca/bielsko-biala;l, Żywca: https://www.gowork.pl/praca/zywiec;l lub dowolnego miasta kraju. Dbaj o siebie i swoją dietę. Pamiętaj, że to klucz do zdrowia i długowieczności.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.