Dbanie o środowisko potrafi przybierać różne formy. Dotyczy globalnych zagadnień i angażuje największych tego świata, ale również wymaga zaangażowania w najdrobniejszych sprawach dnia codziennego ze strony „zwykłego Kowalskiego”. Warto dokonywać świadomych wyborów – jak choćby odpowiedniego dobierania wyposażenia do domu, na przykład luster. W tym przypadku da się być również bardziej eko.
Co zrobić, by dbać o środowisko przy dobieraniu lustra do swojej łazienki? Czym się kierować? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie poniżej.
Jak wybrać eko lustro – kluczowe aspekty
Co zrobić, żeby wybrać lustra przyjazne dla środowiska? Przede wszystkim powinno się zwracać baczną uwagę na jakość produktu – niech będzie trwały (odporny na działanie wilgoci, zalanie wodą, uszkodzenia mechaniczne), co zapewni mu dłuższe życie, równocześnie zmniejszając ślad środowiskowy (np. wytwarzanie dodatkowych odpadów). Warto stawiać na modele w oprawach zrobionych z materiału naturalnego (drewno z certyfikatem FSC, bambusa) albo pochodzącego z recyklingu (tworzywa sztuczne, metal).
Dobrą praktyką, dla osób zaangażowanych w poprawę kondycji środowiska, jest stawianie na produkty od lokalnych wytwórców, co pozwala choćby ograniczyć emisję CO2 związaną z transportem zwierciadeł do magazynów i sklepów.
Oświetlenie lustra przyjazne dla środowiska oraz inne dodatkowe rozwiązania, którymi warto się zainteresować
Niezmiernie ważną kwestią w przypadku dobierania eko luster jest postawienie na odpowiednie oświetlenie tafli. Najlepiej użyć do tego celu lamp zewnętrznych (kinkiety, reflektory) lub zintegrowanego oświetlenia LED (taśmy LED w powierzchni lustra), które zapewnia choćby producent luster: LED-Lustra.pl. LED to mniejsze zużycie prądu, przy zachowaniu wysokiego komfortu świetlnego. To też większa żywotność źródeł światła, co zmniejsza ilość produkowanych w domu odpadów.
Czym jeszcze potrafią wyróżniać się ekologiczne lustra? Dobrym pomysłem są modele z powłoką hydrofobową, co zwiększa odporność na zabrudzenia i ułatwia czyszczenie tafli. Efekt? Mniej zużywanych detergentów i wody podczas sprzątania łazienki.
Czy lustra nadają się do recyklingu?
Niestety, w tym przypadku nie mamy do przekazania zbyt dobrych informacji – w większości przypadków lustra nie nadają się bowiem do standardowego recyklingu, razem z innymi rodzajami szkła.
Dlaczego? Winna jest choćby powłoka odbijająca światło, która zawiera rozmaite metale (zwłaszcza srebro, aluminium), co sprawia, że takie produkty mogą być trudne lub wręcz niemożliwe do przetopienia z innymi rodzajami szkła. Nawet po usunięciu takiej powłoki niejednokrotnie proces przetworzenia szkła z luster wraz ze zwykłym szkłem z butelek bywa niewykonalny – z powodu różnych temperatur topnienia materiałów. Takie problemy techniczne sprawiają, że najczęściej rezygnuje się z prób recyklingu starych luster. Można jednak wykorzystać je na inne sposoby.
Upcykling luster łazienkowych – co zrobić z niepotrzebnym lustrem?
Jeśli lustro zostało uszkodzone lub po prostu się znudziło, można wykorzystać je na kilka sposobów. Przede wszystkim warto rozważyć odnowienie zwierciadła – wymianę oprawy lub przemalowanie jej. Ewentualnie da się też sprzedać lustro, wpuszczając je do drugiego obiegu, by skorzystał z niego ktoś inny.
W przypadku mocno uszkodzonych luster zdarza się, że szkła używa się do produkcji rękodzieła, jako element mozaiki, ramek, doniczek etc.
Ekologiczne lustra do domu – podsumowanie
Aby być bardziej eko, najlepiej zacząć od swojego domu i… jego wyposażenia. Nawet bowiem takie produkty, jak lustra łazienkowe, mogą być bardziej przyjazne środowisku naturalnemu. Trzeba stawiać na produkty trwałe i jakościowe, pochodzące z lokalnych zakładów, zaangażowanych w zrównoważony rozwój. Niech lustra będą w miarę możliwości nadające się do recyklingu (głównie ramy lustra) lub upcyklingu. Dodatkowo, nie wolno zapominać o właściwym, energooszczędnym oświetleniu. Pamiętajmy – zwykłe lustro łazienkowe może zrobić sporą różnicę i wspomóc walkę o lepszą kondycję naszej planety.