Zielone smoothie smakuje orzeźwiająco. Dodaje energii i jest witaminową bombą. Przygotujesz go szybko i z łatwo dostępnych składników. Możesz też skorzystać z naszego przepisu wraz z dziećmi. Zachęcamy!
Zielone smoothie – przepis
Zielone smoothie [przepis]
Składniki
- 2 kiwi
- 3 garście świeżego szpinaku
- 2 jabłka
- 2 łodygi selera naciowego
Przygotowanie
- Kiwi obierz ze skórki
- Jabłka rozkrój, usuń gniazda nasienne
- Wszystkie składniki przełóż do naczynia blendującego lub sokowirówki z sitkiem do robienia przecierów
- Jeśli powstała masa jest za gęsta, dodaj szklankę wody i wymieszaj
Dlaczego warto sięgać po zielone smoothie i koktajle?
By dowiedzieć się więcej na temat mocy zielonych napojów, zachęcamy do lektury artykułu „Zielone koktajle – przepisy i właściwości„. Znajdziecie tam informacje, dlaczego warto włączyć do swojej diety zielone warzywa, z jakich składników przygotowywać koktajle i jakimi zasadami się kierować.
By zachęcić Was do przygotowania intensywnie zielonych napojów, napiszemy tu tylko, że są witaminową bombą. Zawierają w sobie prowitaminę A, witaminy z grupy B (m.in. kwas foliowy), witaminę C, E i K, jak również żelazo, magnez, fosfor, potas.
Jedna porcja zielonego koktajlu to potężny zastrzyk płynnej energii słonecznej, określanej również jako krew roślin. Cząsteczki chlorofilu, bo o nim mowa, oczyszczają narządy, regenerują je, a do tego mają zdolność niszczenia chorobotwórczych drobnoustrojów.
Chlorofil zawarty w zielonych warzywach i owocach ma również zbawienny wpływ na układ pokarmowy i wydalniczy. Ten zielony barwnik, którego najwięcej w liściach i łodygach roślin, ma działanie detoksykujące i przeciwzapalne.
Fenomen zielonych koktajli polega na dowolności i różnorodności. Każdy może skomponować swój ulubiony napój z odżywczych i smacznych produktów. Najczęściej przygotowuje się je z ogórka, jarmużu, rukoli, świeżego szpinaku, natki pietruszki, młodego jęczmienia, liści buraka i szczawiu. Zielone warzywa łączy się z brzoskwiniami, truskawkami, ananasem, mango, jabłkami lub z sokiem jabłkowym czy owocami leśnymi.
Do napoju można również dodać pestki dyni lub słonecznika, siemię lniane, syrop klonowy lub miód, a w sezonie również świeże zioła (np. pokrzywę i miętę). Rozcieńcza się go wodą (również wodą kokosową), sokiem, jogurtem lub napojem roślinnym.