Olej MCT robi ostatnio zawrotną karierę, choć nie jest to żadna nowość. Już w latach 90. ubiegłego wieku uznano go za nutraceutyk, czyli składnik diety, który łączy w sobie wartość żywieniową z działaniem farmaceutycznym. Co warto o nim wiedzieć? I gdzie kupować dobrej jakości olej MCT?
Olej MCT. Co to jest?
W pierwszej kolejności trzeba jasno zaznaczyć, że olej MCT to nie to samo co olej kokosowy! Ten ostatni stanowi grupę nasyconych kwasów tłuszczowych, składających się, zarówno ze średnio- (MCFA), jak i długołańcuchowych (LCFA) kwasów tłuszczowych. Z kolei olej MCT to jedna z frakcji oleju kokosowego.
Tłuszcz MCT jest pozbawiony zapachu i smaku. Jest też bezbarwny, a w porównaniu do innych tłuszczy – mniej kaloryczny. Wykorzystuje się go zarówno w przemyśle spożywczym, jak i kosmetycznym (doskonale regeneruje uszkodzony naskórek oraz nawilża skórę i włosy). Stanowi cenny składnik diety ketogenicznej.
Olej MCT – właściwości
Kwasy obecne w oleju MCT poprawiają parametry krwi, m.in. normują profil lipidowy krwi. Zwiększają też biodostępność kurkuminy. Wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwcukrzycowe oraz hepatoprotekcyjne.
MCT olej wspomaga gojenie ran i przyspiesza metabolizm, wspierając proces odchudzania (m.in. poprzez zwiększenie uczucia sytości).
Obecny w oleju MCT kwas kaprylowy jest bardzo dobrym źródłem energii i ma silne właściwości przeciwutleniające. Zapobiega też rozwojowi miażdżycy. Z kolei kwas kaprynowy, również będący składnikiem opisywanego tłuszczu, działa bakteriobójczo względem bakterii Clostridium perfringens czy Helicobacter pylori oraz drożdży i grzybów (w tym Candida albicans).
Olej MCT jest też źródłem kwasu laurynowego, który wspiera układ odpornościowy i ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe.
Badania przeprowadzone na ludziach dowodzą ponadto, że olej MCT wspomaga leczenie chorób na tle neurologicznym, m.in. padaczki idiopatycznej, choroby Parkinsona i zaburzeń funkcji poznawczych.
Olej MCT. Jak stosować?
Olej MCT, właściwości którego doceniają zwłaszcza osoby będące na diecie ketogenicznej, w której podstawą jest ograniczenie ilości spożywanych węglowodanów, jest trawiony inaczej niż kwasy długołańcuchowe. Transportowane są bezpośrednio do wątroby, gdzie są przekształcane do ciał ketonowych.
Jego nadwyżka nie jest ponadto magazynowana w organizmie, co pozytywnie wpływa na proces utraty wagi. Dodatkowo olej MCT zwiększa poczucie sytości.
To też odpowiedni produkt dla sportowców, bo jego spożycie przed treningiem zwiększa wydajność wysiłkową organizmu. Skraca też czas potrzebny na regenerację mięśni. Poleca się go ponadto osobom pracującym umysłowo, bo poprawia pamięć i koncentrację. Stanowi również dobre uzupełnienie diety odchudzającej i wskazany jest w diecie rekonwalscentów.
Najbardziej znanym napojem z dodatkiem oleju MCT jest kawa kuloodporna (bulletproof coffee). Osoby na diecie ketogenicznej nierzadko to właśnie od jej gorącego kubka zaczynają każdy poranek. Nie bez przyczyny! Dzięki odpowiednim dodatkom, takim jak tłuszcz MCT i masło klarowane, dodaje energii i podkręca poziom koncentracji.
Kawa kuloodporna – przepis
By ją przygotować wystarczy zaparzyć kubek świeżo zmielonej kawy, następnie przelać napój do blendera kielichowego (bez fusów), dodać łyżkę oleju MCT z kokosa, 1-2 łyżki masła klarowanego oraz szczyptę cynamonu i kardamonu, a następnie zblendować. Kawa gotowa!
Olej MCT. Gdzie kupić?
Popularność oleju MCT rośnie, nic zatem dziwnego, że staje się on coraz lepiej dostępny. Można go kupić w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością, a także oferujących produkty dla osób na diecie ketogenicznej.
By mieć pewność, że kupimy produkt najwyższej jakości, dobrze jest poszukać go w renomowanym sklepie internetowym. Ich szeroki wybór znajdziemy pod adresem: https://ketosklep.pl/kategoria/keto-suplementy/keto-niezbednik/oleje-mct/
Pamiętajmy też o odpowiednim dawkowaniu, bo choć olej MCT to produkt zdrowy, nie można przesadzić z jego ilością. W diecie ketogenicznej najczęściej stosuje się ok. 1-2 łyżki oleju dziennie.