Teraz czytasz...
Dieta pudełkowa na diecie ketogenicznej. Na co zwracać uwagę?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Dieta pudełkowa na diecie ketogenicznej. Na co zwracać uwagę?

napis keto na jasnym tle

Dieta ketogeniczna ma coraz większą grupę zwolenników. I choć jej założenia mocno różnią się od zaleceń zwizualizowanych na piramidzie żywieniowej, jej zwolennicy przekonują, że taki sposób żywienia jest nie tylko zdrowy, ale pozwala też pozbyć się nadmiaru kilogramów. Na czym polega?

U podstaw diety keto leżą zdrowe tłuszcze roślinne i zwierzęce (to z nich organizm czerpie energię). Nie znajdziemy w niej zbóż, pieczywa, makaronu, ryżu, kasz, a tym bardziej cukru. Podstawą diety są natomiast ryby i mięso, a także jajka, warzywa (zwłaszcza niskoskrobiowe), orzechy i pestki, nabiał. W jadłospisie jest też miejsce dla owoców jagodowych i niskowęglowodanowych.

Osoby na diecie ketogenicznej nie odczuwają spadków energii w ciągu dnia. Są lepiej skoncentrowane i mają więcej energii, bo mózg jest w stanie czerpać korzyści z obecności ciał ketonowych. Dość szybko dochodzi też do redukcji masy ciała.

Diecie keto bliżej przyjrzeli się też ludzie nauki. Dowiedziono, że wykazuje wiele korzyści u osób chorujących na padaczkę. Wykorzystuje się ją również w leczeniu wrodzonych wad metabolicznych, m.in. zespołu niedoboru transportera glukozy 1. Dodatkowo obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i przynosi pozytywne efekty w terapii otyłości, cukrzycy typu 2 oraz zespołu policystycznych jajników.

Dieta ketogeniczna w praktyce

W diecie keto węglowodany zastępowane są składnikami wysokotłuszczowymi. Metabolizm jest w ten sposób przekierowany na wykorzystanie kwasów tłuszczowych jako wiodącego dostawcę energii. Je się też mniej niż pięć posiłków dziennie (wystarczą trzy – cztery). A wszystko to przy odpowiedniej podaży składników odżywczych.

Powiesz zaraz, że nie masz czasu na układanie jadłospisu, a co dopiero gotowanie i sprawdzanie, czy posiłek jest odpowiednio zbilansowany. Na początku wdrożenie w życie diety keto faktycznie nie jest łatwe, ale z czasem nastręcza coraz mniej trudności. Na rynku jest wiele książek z przepisami ułożonymi dla diety niskowęglowodanowej. Może się też wspomóc kulinarnymi blogami.

Jest jeszcze inne, o wiele prostsze, rozwiązanie: keto dieta pudełkowa. Sprawdzi się zarówno na początku zmiany sposobu odżywiania, jak i wtedy, gdy od lat jesteśmy na diecie ketogenicznej, ale brakuje nam czasu, by zdrowo gotować.

Decydując się na pudełkową dietę ketogeniczną, warto zwrócić uwagę na jakość składników. Najlepiej, gdy do przygotowywania posiłków wykorzystywane są produkty organiczne sprawdzonego pochodzenia, a w procesie gotowania nie wykorzystuje się polepszaczy smaku. Im bardziej przejrzysty i zrozumiały skład, tym lepiej.

Ważne jest też, by podczas przygotowywania posiłków wykorzystywane były wykorzystaniu dobrej jakości suplementy, takie jak oleje MCT, Keto Izolaty Białka czy Kolageny.

Starajmy się też wybierać dietę szytą na miarę. Idealnie, gdy możemy dobrać odpowiednią kaloryczność i zaznaczyć swoje potrzeby. Nieco inaczej będzie bowiem wyglądać jadłospis osoby, która chce schudnąć, a inaczej chcącej zdrowo się odżywiać. Inne potrzeby żywieniowe ma też osoba, której celem jest zwiększenie masy ciała i zbudowanie masy mięśniowej.

Dieta keto ma też wersję wegańską. W dobrej jakości firmach cateringowych znajdziemy i tę opcję do wyboru.

Dieta pudełkowa szyta na miarę!

W przypadku diety pudełkowej jadłospis układa dietetyk, który uwzględnia potrzeby danej osoby pod względem liczby kalorii oraz jej stylu odżywiania. Posiłki przygotowuje doświadczony kucharz, którego zadaniem jest nie tylko gotować smacznie i zdrowo, ale też apetycznie. Jedzenie to przecież przyjemność!

Dieta pudełkowa jest też wygodna. Posiłki są dostarczane codziennie pod wskazany adres. Każde pudełko jest opisane, by nie było wątpliwości, co zjeść na śniadanie, a co na obiad. Brzmi wygodnie, prawda? I faktycznie tak jest, bo można zupełnie zapomnieć o zakupach i gotowaniu.

Ale jest jeszcze jedna zaleta diety pudełkowej. To podświadoma zmiana nawyków żywieniowych i odejście od niezdrowego jedzenia przygotowywanego na szybko z półproduktów. To dobrej jakości posiłki, które nie tylko smakują, ale też są wartościowe pod kątem odżywczym. Taka dieta szybko przyniesie realną zmianę naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. A od uśmiechu, radości życia i energii dobrze jest się uzależnić!

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.