Ocet jabłkowy to produkt uniwersalny. Pomoże w wielu dolegliwościach, poradzi sobie też z brudem w domu i niechcianymi lokatorami na sierści psa. Co warto o nim wiedzieć? I czy ocet jabłkowy faktycznie pomoże schudnąć?
Ocet jabłkowy: właściwości
Ocet to jeden z najstarszych produktów fermentacyjnych. Już w starożytności był wykorzystywany jako przyprawa, środek konserwujący, ale i orzeźwiający napój. Stosowano go też do leczenia wielu chorób i dolegliwości (pomagał m.in. na łuszczycę, kurzajki, dnę moczanową).
Dziś lecznicze działanie octu odeszło nieco w zapomnienie. Używa się go raczej w codziennym życiu, m.in. do zakwaszania potraw, produkcji musztardy i ketchupu, a także do zapraw. Jest niezbędny w czasie sprzątania, pomaga odkamienić czajnik i żelazko.
Do łask wraca jednak ocet jabłkowy. To produkt otrzymany z jabłek w wyniku fermentacji alkoholowej i octowej. Zawarty w soku jabłkowym cukier zmienia się w alkohol, który następnie przekształca się w finalny produkt. Jest naturalnie mętny, ma jasnożółtą barwę i widoczny osad, a także aromatyczny owocowo-kwaskowy smak i zapach z lekko słodką nutą winną.
Niestety, wiele octów owocowych (w tym ocet jabłkowy) dostępnych na rynku produkowana jest z dodatkiem chemicznych środków konserwujących. Stąd warto wybierać octy ekologiczne, bo mamy wówczas pewność, że jest to produkt niefiltrowany i niepasteryzowany, a co za tym idzie, zachowane w nim zostały cenne składniki.
Nie bez znaczenia jest też owoc, z którego produkuje się ocet. Te ekologiczne nie zawierają sztucznych nawozów, a sama fermentacja zachodzi powoli. W przypadku konwencjonalnych produktów cały proces trwa zdecydowanie krócej i bywa „ulepszany” np. innymi rodzajami octu. Można też zrobić go samemu, co jest opcją i najtańszą, i najwygodniejszą.
→ Zobacz, jak zrobić ocet jabłkowy
W occie jabłkowym znajdziemy wiele witamin i minerałów, m.in. potas, sód, fluor, żelazo, fosfor, miedź, a także witaminy: A, z grupy B, C i E. Jest też źródłem bioflawonidów o silnych właściwościach antyoksydacyjnych i wzmacniających naczynia krwionośne, jak również pektyn oraz kwasów: mlekowego, cytrynowego i octowego.
Właściwości octu jabłkowego: na co pomaga?
Na ocet jabłkowy zdecydowali się uważniej spojrzeń naukowcy. Dowiedli m.in., że poprawia profil lipidowy (obniża poziom całkowitego cholesterolu i triglicerydów). Sprawdzili też, jak wpływa na przemianę materii. I tu również pozytywne zaskoczenie: ocet jabłkowy dodany do posiłku poprawia gospodarkę energetyczną organizmu i zwiększa uczucie sytości. Działa też przeciwdrobnoustrojowo.
Na co działa ocet jabłkowy?
Niektórzy mówią, że praktycznie na wszystko! Jest popularnym kosmetykiem do ciała, zwłaszcza we Francji, gdzie stosuje się go jako tonik. Używa się go również w kuchni do przygotowywania m.in. marynat. Nadaje się też do sprzątania. Z kolei okład z gazy nasączonej octem jabłkowym pomaga zniwelować obrzęk i ból związany z ukąszeniem owadów. Schłodzony pomoże też w przypadku słonecznych oparzeń.
A co na bolące gardło? Ocet jabłkowy! Do szklanki letniej wody wlej 2-3 łyżki octu. Całość wymieszaj i stosuj do płukania przy infekcjach gardła, anginie lub przeziębieniu kilka razy dziennie. Medycyna ludowa zalecała też jego picie w niewielkich ilościach, by złagodzić dolegliwości związane z wydzieliną zalegającą w górnych drogach oddechowych. Trzeba jednak pamiętać, że ocet w większych ilościach ma działanie drażniące błonę śluzową żołądka, nie jest zatem polecany do picia osobom, które zmagają się z wrzodami żołądka i dwunastnicy.
→ Przeczytaj również: Domowe sposoby na przeziębienie. Które działają?
Ocet jabłkowy – działanie:
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie,
- wspomaga pracę jelit,
- jest naturalnym probiotykiem,
- reguluje poziom kwasu żołądkowego,
- obniża ciśnienie krwi,
- wspiera proces odchudzania,
- przyspiesza metabolizm,
- pomaga w zaparciach,
- jest źródłem przeciwutleniaczy.
Czy ocet jabłkowy można pić?
Wśród naturalnych metod leczenia i sposobów na odchudzanie często zaleca się picie octu jabłkowego. W odpowiednich ilościach nie powinien co prawda zaszkodzić, jednak nie jest to rozwiązanie na dłuższą metę.
Rozpoczynając kurację octem, warto pamiętać, by na początku jego niewielką ilość (1-2 łyżeczki) rozcieńczać z wodą i pić na czczo.
Kosmetyka: na co ocet jabłkowy?
- Naturalny ocet jabłkowy możesz wykorzystać jako domową płukankę. Ocet jabłkowy na włosy wzmocni pasma, odżywi je i sprawi, że będą bardziej lśniące. Złagodzi też podrażnienia skóry głowy.
- Płukankę z octu przygotowuje się według przepisu: 2-3 łyżeczki octu wlej do szklanki wody i wymieszaj. Stosuj po każdym myciu włosów.
- Ocet jabłkowy to też naturalny tonik do twarzy. Działa przeciwzapalnie i przywraca naturalne pH skóry. Przygotowujemy go z przegotowanej wody i octu według proporcji 2:1.
- Mieszanki ¾ octu jabłkowego i ¼ wody można też używać do pielęgnacji psiej sierści. Nie tylko nada jej ładnego i zdrowego wyglądu, ale też odstraszy pchły, komary i kleszcze.
- Koty, którym zdarza się nabrudzić w domu, można do tego zniechęcić, rozpylając ocet jabłkowy w odpowiednich miejscach i wycierając je do sucha.
Ocet do sprzątania
Nie tylko soda oczyszczona doskonale radzi sobie z zabrudzeniami. Ocet również pomoże nam zadbać o czysty dom, bo to jeden z naturalnych środków czyszczących. I choć częściej do sprzątania wykorzystujemy tańszy ocet spirytusowy, warto też wiedzieć, że właściwości antybakteryjne ma również ocet jabłkowy.
Warto np. przemywać nim deski do krojenia i blaty, jak również dodawać do wody przeznaczonej do mycia podłóg. Dodatkowo pochłonie nieprzyjemne zapachy (działa tez odstraszająco na komary).
Ocet jabłkowy wykorzystuje się też w ogrodzie. Jest nie tylko skuteczny, ale i nieszkodliwy dla pszczół i motyli. Z jego pomocą można usunąć chwasty.