Zapiekanka z dyni to smaczne i pożywne danie, które można przygotować na różne sposoby. My mamy dla Was dwie propozycje: jedną na szybki obiad, drugą na nieco bardziej pracochłonne, ale za to ciekawe pod względem smakowym i wizualnym danie.
Zapiekanka z dyni: niebanalny i zdrowy posiłek
Dynia to dość specyficzne warzywo. Nie tylko jest dość tanie i proste w uprawie, ale też można z niego wyczarować całe mnóstwo dań. I to zarówno na słono, ale też na słodko (ciasto dyniowe ❤️). Do tego jest bardzo zdrowe: stanowi źródło białka i błonnika pokarmowego, a także witamin i minerałów, m.in. wapnia, magnezu, potasu, selenu, niacyny, witaminy C, cynku i kwasu foliowego. Jest lekkostrawne i ma mało kalorii. Dynia sama w sobie jest też ciekawą jesienną ozdobą.
→ Przeczytaj również: Co można zrobić z dyni?
Przygotowaliśmy dla Was dwa przepisy na zapiekankę z dynią. Z obu wyczarujesz dania sycące i zdrowe, które możesz też zabrać ze sobą do pracy.
→ Przeczytaj również: Purée z dyni: jak przygotować i wykorzystać w kuchni?
Zapiekanka z dyni: przepis I
Jest to zapiekanka z dynią, mięsem mielonym i kaszą bulgur (zamiast niej możesz też użyć ryż, kaszę jaglaną lub kuskus, w zależności, co lubisz najbardziej).
Składniki:
- 1 średnia dynia hokkaido lub połowa dużej,
- 500 g mięsa mielonego,
- 200 g kaszy bulgur,
- 2 cebule,
- 4 ząbki czosnku,
- przyprawy: czosnek granulowany, curry, przyprawa pomidorowo-bazyliowa z czosnkiem niedźwiedzim lub zioła prowansalskie,
- 1 l bulionu,
- oliwa z oliwek.
→ Zobacz też przepis na krem ziemniaczano-dyniowy z orzechami nerkowca
Sposób przygotowania:
- Suchą kaszę bulgur wysyp na spód naczynia do zapiekania.
- Umyj dynię hokkaido, usuń pestki, obierz 2 cebule i 4 ząbki czosnku. Wszystko zmiksuj, pokrój lub zetrzyj.
- Mięso mielone lekko podsmaż na odrobinie oliwy z oliwek.
- Gdy mięso przestanie być surowe, dodaj zmiksowane warzywa. Całość duś jeszcze kilka minut, aż warzywa zmiękną, ale się nie rozgotują. W trakcie gotowania dodaj przyprawy.
- Warzywno-mięsną masę przełóż na suchą kaszę i całość zalej 1 l bulionu (jeśli nie masz, użyj słonej wody).
- Całe danie ponakłuwaj widelcem, by bulion doszedł do dna. Możesz też posypać je ulubionym serem. Gotową masę piecz w piekarniku przez ok. 30 min w temperaturze 180°C.
→ Przeczytaj również: Pestki dyni – właściwości i zastosowanie
Zapiekanka z dynia i ziemniakami z sosem paprykowym z nerkowców
A oto druga propozycja dania z dynią. Ta jednak jest dość pracochłonna, zwłaszcza jeśli chcemy uzyskać niebanalny efekt wizualny. Do jej przygotowania potrzebujesz też niezbyt głębokie naczynie do zapiekania lub blaszkę.
Składniki:
- dynia piżmowa (ilość składników zależna jest od wielkości naczynia: potrzebujemy tyle samo dyni i ziemniaków)
- ziemniaki
- cebula biała
- papryka pikantna
- 100 g orzechów nerkowca
- 3/4 szkl. mleka ryżowego
- olej (np. kokosowy, który nada potrawie ciekawego smaku)
- sól, pieprz, świeże zioła (tymianek, rozmaryn)
- ½ cytryny
- 2 ząbki czosnku
Sposób przygotowania:
- Ziemniaki i dynię (część bez gniazda z pestkami) obierz ze skórki, umyj. Za pomocą noża pokrój w cienkie plasterki (jeżeli naczynie nie jest bardzo głębokie, plastry podziel wzdłuż na pół). Cebulę pokrój w półksiężyce.
- Na dno naczynia dodaj nieco oleju i zaczynając od zewnętrznych krawędzi, naprzemiennie układaj plastry ziemniaka i dyni. Rób to ciasno i zwięźle. Kiedy wypełnisz naczynie aż do środka, pomiędzy plastry dyni i ziemniaka powtykaj kawałki cebuli.
- Zapiekankę włóż do nagrzanego do 180-200° piekarnika (nastaw program górnego i dolnego grzania). Wierzch przykryj papierem do pieczenia, żeby mieć kontrolę nad rumienieniem się zapiekanki.
- Przygotuj sos. Orzechy nerkowca wraz z mlekiem ryżowym zblenduj w blenderze z misą i nożem tnącym na gładką masę. Paprykę pikantną przekrój na pół, wyciągnij pestki, pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do misy wraz z dwoma ząbkami czosnku.
- Blendujemy do momentu, w którym sos nabierze „paprykowego” koloru (drobne kawałki papryki nadadzą mu uroku). Dopraw solą, cytryną, pieprzem.
- Sprawdź delikatnie widelcem, czy w głębi zapiekanki ziemniaki są już wystarczająco upieczone. Jeżeli tak, na chwilę przed podaniem, polej przestrzenie między płatkami zapiekanki sosem, posyp świeżymi ziołami i zmieniając program na termoobieg, zapiekaj przez 5 minut (ale kontroluj, by danie się zbyt mocno nie spiekło).