Kluski z dyni brzmią swojsko i smacznie, tak też zresztą smakują. To niebanalna i bardzo prosta w wykonaniu propozycja w sam raz na szybki obiad dla całej rodziny. Masełko szałwiowe dodatkowo nadaje daniu charakteru.
Kluski z dyni. Dlaczego warto je przygotować?
Dynia posiada wysoką zawartość beta karotenu, który w naszym organizmie przekształca się w witaminę A. Zawiera też luteinę, wapń, potas, magnez, żelazo, fosfor, miedź, kobalt, witaminy z grupy: B, C, E i PP, a także kwas foliowy.
→ Zobacz przepis na ciasto z buraków
Jest ponadto lekkostrawna. Wspomaga układ pokarmowy, krwionośny i nerwowy. Działa odkwaszająco na organizm. Można ją podawać całej rodzinie, również niemowlętom na etapie rozszerzania diety.
Wśród różnych odmian dyń wyróżnia się dynia hokkaido, która jest niewielka i nie trzeba jej obierać ze skórki. Ma lekko orzechowy smak, który dobrze komponuje się z innymi warzywami i ziołami.
Z dyni można przygotować wiele smacznych i pożywnych dań. Polecamy zwłaszcza ciasto dyniowe, które wyjątkowo smakuje w pochmurne dni.
→ Przeczytaj również: Co można zrobić z dyni?
W naszym serwisie mamy też przepisy na takie dania jak:
- Zupa dyniowa z grzybami
- Zupa po tajsku z dynią i kolendrą
- Krem ziemniaczano-dyniowy z orzechami nerkowca
- Curry dyniowe
- Dyniowe brioszki z karmelem imbirowym
- Złote mleko z dynią
- Kotleciki warzywne
Poniżej mamy dla Was z kolei przepis na kluski z dyni (albo jak kto woli: kopytka z dyni). Są dość proste w przygotowaniu, zwłaszcza jeśli mamy już upieczoną wcześniej dynię i ugotowane ziemniaki (np. zostały z poprzedniego obiadu). Do tego wpisują się w ideę taniego gotowania.
Kluski z dyni: przepis
Żeby przygotować kluseczki z dyni potrzebujesz:
- szklankę puree z upieczonej dyni
- 700 g ugotowanych ziemniaków
- 3 szklanki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- łyżeczka soli
- 1 jajko
→ Przeczytaj również: Kluski śląskie, leniwe, kładzione! Co warto o nich wiedzieć?
Dynię przeciśnij razem z ziemniakami przez praskę. Dodaj mąkę pszenną i ziemniaczaną, sól i jajko. Zagnieć ciasto (powinno być elastyczne, jeśli jest za luźne – podsyp mąką). Z ciasta formuj wałeczki i krój je na mniejsze kawałki. Wrzucaj na osolony wrzątek i gotuj ok. 10 min.
Z czym podawać kopytka dyniowe?
Nasz przepis na kopytka z dynią uzupełnia masełko szałwiowe. Do jego zrobienia potrzebujesz 4 gałązki szałwii i 3 łyżki masła.
→ Przeczytaj również: Ziołowe kotlety i inne przepisy na dania z ziołami
Masło rozpuść, dodaj listki szałwii, całość podsmaż.