Teraz czytasz...
Ekologiczne triki ogrodnicze – nawozy, opryski
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ekologiczne triki ogrodnicze – nawozy, opryski

Ekologiczne triki ogrodnicze pomagają poprawić kondycję roślin, co jednak najważniejsze, nie szkodzą ani warzywom, kwiatom i owocom, ani człowiekowi i zwierzętom. Publikujemy proste i tanie przepisy, które stworzycie z produktów, które masz pod ręką.

Cynamon pomocny przy przesadzaniu 

Większość z nas w swoich kuchennych przyprawach posiada cynamon. Jest to składnik, który podbija smak wielu dań. Nie każdy jednak wie, że można wykorzystać go w uprawie roślin. Jeśli w najbliższym sezonie planujemy przesadzanie roślin, np. doniczkowych, warto nową ziemię wymieszać z cynamonem. Ułatwia on regeneracje korzeni i zmniejsza ich stres związany z tym zabiegiem.

Cynamon odkaża podłoże. Jeśli zmagamy się z puszkowatą pleśnią w doniczce, można się jej pozbyć, oprószając wierzchnią warstwę podłoża zmieloną przyprawą.

Swoim zapachem cynamon odstrasza mrówki i komary, dlatego jeśli mamy jakiekolwiek problemy z tymi owadami, należy rozsypać go w doniczkach czy postawić w pojemnikach w ogrodzie lub na parapecie. Z kolei na przędziorki, które często atakują rośliny ozdobne, skuteczny jest oprysk z cynamonu. Jak go zrobić?

Przepis na oprysk z cynamonu

Do pojemnika wypełnianego litrem wrzącej wody dodajemy łyżeczkę mielonego cynamonu, łyżeczkę mielonych goździków i szczyptę mieszanki prowansalskiej. Pamiętajmy o tym, aby cynamon pochodził ze sprawdzonego źródła. Im mniej środków konserwujących w przyprawach tym lepiej. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy do wystygnięcia, następnie przecedzamy przez gazę.

Mieszanina jest gotowa do oprysku. By ciecz lepiej przylegała do liści, można do niej dodać kilka kropli szarego mydła (ważne, aby nie było ono perfumowane).

Oprysk z cynamonu działa na przędziorki, miseczniki. Powtarzamy go co 3 dni w 5 seriach. 

Przeczytaj: Jak ułożyć płodozmian dla małego warzywnika?

Piwo dobre dla… roślin

Od lat znany jest sposób przecierania liści zaatakowanych przez przędziorki i miseczniki rozcieńczonym spirytusem. Jednak większość pasjonatów ogrodnictwa nie wie, że w uprawie roślin pomocne może być również piwo. Jego wysokie wartości dla roślin podyktowane są drożdżami, białkami i cukrami, które wchodzą w jego skład. Odżywia to mikroby w glebie, zwiększa ilość azotu w podłożu i wpływa na zwiększony wzrost roślin. Należy pamiętać, aby w pielęgnacji roślin używać wyłącznie piwa rozcieńczonego i odgazowanego.

Nawóz z piwa 

Chmielowe piwo rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:25, następnie mieszaninę zostawiamy na noc pod przykryciem z gazy. Na drugi dzień chmielowy nawóz można zaaplikować bezpośrednio do podłoża. Za zastrzykiem odżywczym szczególnie przepadają rośliny domowe takie jak storczyki i fikusy, a także pomidory i papryka. Taki nawóz najlepiej używać raz w miesiącu, zwłaszcza w okresach intensywnego wzrostu roślin.

Popiół w ogrodzie

Popiół od zarania dziejów był obecny w codziennym życiu. Wykorzystywano go do czyszczenia srebra czy armatury, ale także posypywano nim oblodzone ścieżki. Można go wykorzystać również jako nawóz w ogrodzie.

W popiele jest wiele cennych pierwiastków: sód, potas, krzem, żelazo, mangan, a co za tym idzie – te wszystkie składniki mogą trafić do podłoża, polepszyć jego strukturę i zwiększyć ilość mikroflory. Popiół jest silnie alkaliczny, dlatego nie należy go stosować pod uprawę roślin kwasolubnych.

Szczególnie istotne jest używanie do podsypywania roślin uprawnych popiołu drzewnego, bez popiołu z węgla oraz śmieci innych zanieczyszczonych surowców.

Czysty popiół drzewny może być wykorzystywany w uprawie roślin. Można go również zastosować w kompostowniku, aby przyspieszyć proces rozkładu.

Nawóz z popiołu najlepiej jest wymieszać z podłożem. Można go wprowadzać do gleby na głębokości 8-10 cm lub stworzyć roztwór wodny do podlewania. Idealna dawka to około 30-50 g popiołu na około 1 m2 podłoża.

Popiół działa też odstraszająco na ślimaki i stanowi dla nich barierę nie do pokonania.

Popiół z papierosów na mszyce

Palenie papierosów to okropny nałóg, który bez wątpienia trzeba zwalczać. Co jednak ciekawe, popiół z papierosów można wykorzystać do zwalczania szkodników i pielęgnacji roślin.

Popiół ma działanie alkaliczne, czyli zwiększa zasadowość podłoża. Jeśli posiadamy rośliny lubiące wysokie pH (m.in. miłek, jaskier, kokorycz) to będzie to dla nich idealny nawóz.

Popiół z papierosów odstrasza też mszyce. Jeśli zmagamy się z tym szkodnikiem, wierzchnią warstwę ziemi warto jest oprószyć popiołem z papierosów. Szkodniki na pewno szybko się stamtąd ulotnią.

Zastosowanie mleka w ogrodzie

Kolejnym ciekawym domowym produktem, który można wykorzystać w uprawie roślin, jest mleko krowie. Podlewanie mlekiem roślin doniczkowych lub ogrodniczych daje wiele korzyści.

Mleko jest bogate w wapń i cukry, które wpływają na lepsze wybarwienie roślin i znacząco zwiększają plonowanie. Co więcej chroni też przed chorobami, np. zarazą ziemniaka u pomidora. Jest to bardzo niebezpieczna i uciążliwa choroba, która może zdziesiątkować plantację.

Oprysk z mleka na stonkę, mszyce, wciornastki

Mleko mieszamy z wodą w proporcji 1:10, następnie opryskujemy liście roślin (z obu stron blaszki liściowej) oraz pędy. Taki zabieg warto powtarzać co 3 dni przez ok. 3 tygodnie. Pamiętaj, że mieszanina wody z mlekiem może tworzyć zacieki na liściach. To efekt uboczny, jednak chyba warto zaryzykować, aby pozbyć się szkodników.

Decydując się na uprawę roślin, czy to w ogrodzie czy to tych doniczkowych, warto wykorzystać do ich pielęgnacji produkty codziennego użytku. Ekologiczne, domowe nawozy są łatwe do wykonania, tanie i skuteczne.

Aspiryna w ogrodzie

Aspiryna to podstawa każdej domowej apteczki. Można ją wykorzystać również w pielęgnacji roślin. Ma przede wszystkim działanie uodparniające.

Aspiryna zawiera pochodną kwasu salicylowego, który rośliny same produkcją np. w sytuacji stresowej w celu ochrony. Dzięki wzmocnieniu ich roztworem z aspiryną, poprawimy ich odporność na sytuacje stresowe, szkodniki, choroby, a także suszę czy zalewanie. Kwas salicylowy reguluje również procesy zachodzące w roślinie, m.in.: fotosyntezę.

Oprysk z aspiryny. Jak zrobić?

W 1 l wody rozpuść 1 tabletkę aspiryny. Takim roztworem podlewamy lub spryskujemy rośliny raz w tygodniu. Na początku bardzo istotne jest obserwowanie ich zachowania. Jeśli będą wykazywać jakiekolwiek negatywne skutki, nawożenie trzeba zmniejszyć, np. stosując pół tabletki.

Oprysk z aspiryny dobrze działa m.in. na rośliny z rodziny psiankowatych – paprykę, pomidory i ziemniaki.

Aspiryna pomaga też przedłużyć trwałość kwiatów ciętych. Do 2 l wody dodaj 1 tabletkę aspiryny. Do takiego roztworu wstawiamy bukiet.

Soda oczyszczona – zastosowanie w ogrodzie

Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie w codziennym życiu. Wykorzystuje się ją do czyszczenia armatury, usuwania kamienia np. z czajnika lub ekspresu. Ma też zastosowanie w usuwaniu plam czy płukaniu bolącego gardła. Sprawdza się w pielęgnacji dziecka.

Soda oczyszczona w ogrodzie również ma wiele zastosowań. Zwalcza szkodniki np. mączliki, mszyce, przędziorki. Wspomaga zwalczania chorób takich jak mączniak prawdziwy czy mączniak rzekomy. Pomaga również w pozbyciu się chwastów, stąd ścieżki po plewieniu warto posypać sodą.

Oprysk z sody oczyszczonej

2 łyżki stołowe sody oczyszczonej mieszamy z 4 l chłodnej i przegotowanej wody. Roztwór silnie mieszamy i wstrząsamy. Oprysk wykonujemy co 3-4 dni przez miesiąc.

Zobacz także

kiełki rzodkiewki

Można nim również przecierać liście roślin zainfekowanych lub prewencyjnie przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu, aby je zabezpieczyć. Aby mieszanina lepiej przyczepiała się do powierzchni liści, do roztworu można dodać kilka kropel szarego mydła.

Nawóz ze skórek banana. Do czego wykorzystać?

Jednym z odpadów organicznych, jakie produkujemy w domu, są skórki od banana. Wydawałoby się, że już do niczego się nie przydadzą. Nic bardziej mylnego. Można je wykorzystać do pielęgnacji roślin doniczkowych. Dla roślin to cenne źródło potasu, fosforu, krzemu, wapnia, magnezu.

Nawóz ze skórki po bananach poprawia kwitnienie, krzewienie się roślin, zwiększa ich wzrost. Odstrasza też mszyce.

Wyciąg ze skórki po bananie. Jak zrobić?

Skórki po bananie zalewamy ciepłą wodą i odstawimy w chłodne miejsce na około 2-3 dni. Im więcej skórek po bananie, tym zawiesina będzie bardziej stężona. Po kilku dniach woda robi się zawiesista i takim roztworem należy podlewać rośliny.

Pocięte skórki po bananie można dodawać również do świeżego podłoża, np. przy sadzeniu lub przesadzaniu kwiatów. Skórki się długo rozkładają, więc warto umieścić je w środkowej części podłoża nad warstwą drenującą, ale zmieszać z ziemią.

Przeczytaj jak wykorzystać przejrzałe banany

Woda po gotowanych warzywach do podlewania

Ten sposób naprawdę może wydać się zaskakujący, ale to sprawdzony sposób naszych babć: wodę po gotowanych warzywach można użyć do odżywiania roślin.

Pamiętajmy jednak o tym, by woda nie była posolona. Wygotowane substancje odżywcze po roślinach takich jak ziemniaki, buraki, pietruszka czy marchew mogą z powodzeniem wzbogacić podłoże roślin uprawnych jak i doniczkowych.

Woda po warzywach powinna być zimna, a mieszaninę dostarczamy bezpośrednio do podłoża. Taki zabieg sprzyja fotosyntezie i zwiększa wzrost korzeni. Jest to idealny naturalny nawóz, który wzmacnia rośliny i przy okazji je nawadnia. Wodą po gotowaniu warzyw podlewamy rośliny raz w tygodniu.

 

Seria książek Tradycyjny Ogród Ekologiczny
Seria książek Tradycyjny Ogród Ekologiczny

Szukasz więcej informacji na temat ogrodnictwa ekologicznego? Serdecznie polecamy Ci serię książek Tradycyjny Ogród Ekologiczny. To razem około 1000 sprawdzonych, praktycznych porad dotyczących naturalnego prowadzenia upraw. 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.