Teraz czytasz...
Popiół drzewny. Zastosowanie w ogrodzie

Popiół drzewny. Zastosowanie w ogrodzie

Avatar photo

Popiół drzewny to opad, który z dobrymi efektami możecie wykorzystać w ogrodach. Sprawdźcie sprawdzone sposoby.

„Ażeby prędzej nasiona wzeszły, po przygładzeniu w wazonie ziemi, przyprószyć po wierzchu cieniutko węglem drewnianym przez sito przesianym” – taką radę znaleźć można w starym poradniku ogrodniczym wydanym w 1842 roku. Książka musiała cieszyć się wówczas dużym uznaniem, bowiem kilkakrotnie ją wznawiano. Oczywiście autor miał na myśli węgiel drzewny specjalnie wypalany z drewna.

Skąd pozyskać popiół drzewny?

Popiół drzewny możecie zebrać z pozostałości ogniska lub grilla (sprawdźcie przy okazji najlepsze warzywa na grilla – ułatwiają to specjalne paleniska ogrodowe na grilla, ale można popiół zebrać również z „tradycyjnego” ogniska. Do wykorzystania w ogrodzie nadaje się również popiół zbierany z kominka. Oczywiście kluczowe jest, co palimy – powinny to być gałęzie, pnie drzew i krzewów (najlepiej liściastych, np. brzoza, dąb). Popiół z pieca opalanego węglem kamiennym nie ma zastosowania, głównie z powodu zawartości różnych niekorzystnych substancji.

Znakomity nawóz dla roślin

Popiół drzewny jest wspaniałym naturalnym nawozem, zawierającym dużo potasu łatwo rozpuszczalnego i przyswajalnego przez rośliny. Zawierają też wiele innych cennych substancji mineralnych. Pamiętajcie, że składniki mineralne z popiołu rozsypanego na ziemi i potem przekopanego zmieszanego z glebą szybko bywają wypłukiwane. Niektórzy twierdzą, że korzystne działanie trwa tylko dwa lata. Dlatego znacznie lepiej wykorzystamy popiół jako nawóz, jeżeli wrzucimy go do kompostu lub przynajmniej zmieszamy z kompostem, można też rozmieszać z gnojówką, dodać do ziemi ogrodniczej. Oczywiście trzeba ten nawóz stosować racjonalnie. Zbyt duże dawki nie są wskazane. Składniki w popiele występują w proporcji właściwej przyrodzie. Dlatego są bezpieczne, łatwo przyswajalne i nietoksyczne. Jego porowata struktura pochłania różne szkodliwe substancje stąd jest silnym środkiem odtruwającym.

Jaki odczyn ma popiół?

Popiół ma odczyn obojętny, a nawet lekko zasadowy. Przy zmęczeniu gleby np. monokulturą, zbyt intensywnym nawożeniem mineralnym, posypywanie popiołem powoduje wiązanie toksyn wytwarzanych przez rośliny i mikroorganizmy.

Jak przechowywać popiół, aby wykorzystać go w ogrodzie?

Dawne poradniki radziły popiół zebrany zimą przechowywać do wiosny i lata. Należy to robić w pojemnikach, wiadrach lub workach ustawionych w suchym miejscu.

Wzmacniające działanie popiołu

Posypanie popiołem międzyrzędzi i ziemi pod krzaczkami truskawek, chroni je przed szarą pleśnią. Popiół zwiększa plony tych owoców i poprawia ich smak.

Dobry dla trawnika

Popiół warto rozsypywać go na trawnikach, będą zdrowsze i bujniejsze.

Obsypywanie roślin popiołem w celach ochronnych

W warzywniku

Wiosną można obsypywać nim rośliny zaraz po wysadzeniu m.in.:

  • sadzonki kapusty,
  • kalafiorów,
  • kalarepy
  • pora.

Wokoło każdej rośliny cienko oprószamy glebę. Zabieg należy co pewien czas powtórzyć, jeżeli w międzyczasie były silniejsze deszcze. Można też na zagonach poprószyć popiołem młode rośliny cebuli i innych warzyw, najlepiej wzdłuż rzędów. Popiół rozsypany wzdłuż rzędów marchwi chroni tę roślinę przed połyśnicą.

Opylanie liści drzew, krzewów ochrania je przed mszycami.

Zastosowany pod ziemniaki popiół powoduje, że nie chorują na zarazę ziemniaczaną, są dorodniejsze, bardziej smaczne. Poza tym mają gładką, błyszczącą skórkę i doskonale się przechowują.
Marchew nawożona lub chroniona popiołem nie jest atakowana przez połyśnicę marchwiankę.

Ogrodnicy ekologiczni sypią cieniutko popiół w rowki na grządkach przed siewem nasion m.in. marchwi, pietruszki i innych roślin.

Przeczytaj także: Ekologiczne triki ogrodowe

Popiół jako zaprawa nasion

Wymieszanie przed siewem nasion z popiołem to najprostsza naturalna zaprawa. Chroni ona rośliny przed chorobami grzybowymi jak i niektórymi szkodnikami. Dostarcza także minerałów.
Warto dodawać nieco popiołu do różnych papek z gliny, krowieńca i ziół, w których maczamy korzenie roślin by zabezpieczyć sadzonki przed szkodnikami, ułatwić im przyjmowanie się i dodatkowo pobudzić wzrost w pierwszej fazie rozwoju.

Popiół w uprawie roślin doniczkowych

W uprawie roślin doniczkowych, popiół drzewny odkaża podłoże, wiąże toksyny, zapobiega rozwojowi grzybów pleśniowych, również wielu szkodników.

Przeczytaj także: Najczęściej popełniane błędy w uprawie roślin doniczkowych

Popiół w sadzie

Opylanie popiołem koron grusz i jabłoni chroni drzewka przed parchem. Opylanie powoduje również, że owoce są bardziej smaczne, ich skórka staje się mocniejsza i odporniejsza na choroby.

Papka z popiołu po cięciu drzew i krzewów

Rany drzew po cięciu można chronić przed grzybami pokrywając je papką zrobioną z popiołu i wody, lub popiołu, wody i gliny. Przydatny może być także popiół z serwatką i gliną. Taka mieszanina utrudnia przenikanie patogenów, uniemożliwia rozwój grzybów.

Powyższe porady pochodzą z książki 250 ekopreparatów na szkodniki i choroby, autorstwa Zbigniewa Przybylaka. To 2 część serii Tradycyjny Ogród Ekologiczny.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.