Rośliny odstraszające komary

Sezon ogrodowy możemy uznać za otwarty. Coraz śmielej wychodzące zza chmur słońce nastraja nas pozytywnie. Niestety, już niedługo pojawią się również mali krwiopijcy – komary. Jak się przed nimi uchronić?

Na rynku dostępnych jest wiele środków odstraszających owady, w tym komary. Można je kupić w formie świec lub spray’u, jednak ich skład nie zawsze jest zachęcający. Są to bowiem środki chemiczne, które rozpylane w pobliżu ludzi mogą wywołać podrażnienia. Jest to szczególnie ważna uwaga w przypadku dzieci, bo to je właśnie najczęściej chcemy zabezpieczyć przed ukąszeniem komara. Natura i tu jednak nam sprzyja. Oferuje bowiem takie rośliny, które skutecznie odstraszą irytujących krwiopijców.

Naturalne sposoby na komary

Podoba Ci się to, o czym piszemy?     

Zioła odstraszające komary

Melisa

Wystarczy posadzić ją w ogrodzie lub na balkonie, a problem komarów powinien zniknąć. Melisa ma lekko cytrynowy zapach, słynie zaś ze swoich właściwości uspokajających. Bardzo dobrze wpływa na nasz organizm, bo nie tylko poprawia trawienie, ale też minimalizuje stres i uczucie przygnębienia. A w ogrodzie pięknie wygląda, ale też przyciąga pszczoły (co odzwierciedlają jej nazwy: mel to po łacinie ‘miód’, zaś melitta w języku grecki oznacza ‘pszczołę’). Melisa swoją wonią przyciągnie również motyle. A je uwielbiają chyba wszyscy.

Kocimiętka

To kolejne zioło, które skutecznie odstrasza komary. Co posiada ta roślina, a czego znieść nie mogą małe owady? To nepetalakton – substancja chemiczna, którą używa się w produkcji odstraszaczy owadów i insektów. Stąd kocimiętkę można uprawiać również w bloku, gdzie częściej pojawiają się karaluchy. Bylina ta jest ponadto znana właścicielom kotów. Nepetalakton zawarty w kocimiętce to bowiem silny koci feromon.

Bazylia

Badania z 2009 roku (opublikowane na łamach American Journal of Applied Science) wykazały, że zastosowanie bazylii znacznie zmniejszyło ilość ukąszeń w grupie badanych osób w porównaniu z tymi, którzy po to zioło nie sięgnęli. Dowiedziono ponadto, że bazylia jest toksyczna dla larw komarów. Jest to roślina nie tylko pożyteczna, ale też ozdobna, i co najważniejsze – zdrowa i smaczna. Do posadzenia tej byliny w ogrodzie chyba nie trzeba nikogo specjalnie zachęcać.

Lawenda

Woń lawendy jest kojąca, a wygląd samej byliny – niezwykle efektowny. Kto posadzi ją w swoim ogrodzie, może bez obaw spędzać na świeżym powietrzu długie letnie wieczory. Zapach lawendy odstraszy bowiem nie tylko komary, ale również ćmy.

Mięta pieprzowa

To kolejne zioło znane od wieków, które słynie nie tylko ze swoich prozdrowotnych właściwości. Sprawdzi się również jako zapora dla komarów, które zniechęcone zapachem mięty po prostu odlecą.

Komarzyca

Roślina ta ma intensywny zapach, którego komary nie znoszą. Stąd tak często sadzi się ją na balkonach, tarasach lub w ogrodzie w pobliżu miejsca wypoczynku, gdzie dobrze się prezentuje. Można ją sadzić razem z innymi roślinami, m.in. pelargonią lub begonią.

Szałwia i rozmaryn

To połączenie idealne. Zioła te nie tylko doskonale sprawdzają się w kuchni, ale też z łatwością odstraszą komary. Gdy je ususzymy, możemy przygotować z nich kadziło. Delikatna woń ziół zapewni nam nie tylko odprężenie, ale również pozwoli delektować się spokojnym biesiadowaniem na świeżym powietrzu bez bzyczących owadów nad uchem.

Jak stosować naturalne środki odstraszające komary?

Co ważne, w niektórych przypadkach samo posadzenie roślin może nie wystarczyć. Z pewnością ograniczy to ilość małych krwiopijców w naszym otoczeniu, ale najlepszy efekt uzyskamy, gdy rozdrobnimy roślinę w dłoniach, i mówiąc metaforycznie – natrzemy się jej zapachem. Komary przyciąga bowiem zapach wydzielany przez ludzki organizm, stąd zdecydowanie częściej atakują one osoby spocone, np. po intensywnym wysiłku fizycznym.

Olejki eteryczne a komary

By uchronić się przed tymi irytującymi owadami można sięgnąć również po olejki eteryczne. Ale uwaga! Są to substancje silnie działające i nie wolno stosować ich bezpośrednio na skórę (może to wywołać podrażnienia). Z dużą dozą ostrożności do olejków eterycznych powinny podchodzić kobiety w ciąży oraz rodzice dzieci poniżej 3. roku życia. W czasie upałów należy zrezygnować z olejków cytrusowych, gdyż te w połączeniu ze słońcem działają fotouczulająco.

Jak się zabezpieczyć przed komarami?

Choć to może być trudne, warto choć ograniczyć komarom dostęp do naszego ciała. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Można więc ubierać dziecku długie spodnie oraz bluzkę z długim rękawem, co sprawdzi się jednak tylko w chłodne dni lub w czasie letnich wieczorów. Przegrzewanie dziecka nie jest bowiem dobrym pomysłem. Warto też ubierać dziecko w jasnych barwach, bo komary przyciągają ciemne kolory. Zrezygnujmy jednak z odcieni żółtego, pomarańczowego i różowego, bo może się okazać, że za naszym dzieckiem latać będą muszki, pszczoły i osy.

Jeśli dziecko leży w wózku, osłońmy go moskitierą lub pieluszką tetrową (dawniej sprawdzały się firanki).

Moskitiery pomogą ochronić dom przed niepożądanymi gośćmi

Co zrobić, aby komary nie wlatywały nam do domu? Sprawdzonym i starym sposobem jest stosowanie moskitier, czyli gęstych i dość sztywnych siatek, przez które ciężko jest przedostać się komarom. Można je nie tylko montować w oknach, ale także w altankach czy na balkonach. Sprawdź ofertę moskitier na ceneo.pl 

Brak postów do wyświetlenia