Teraz czytasz...
Rośliny odstraszające komary
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Rośliny odstraszające komary

Agnieszka Gotówka
rośliny odstraszające komary

Kwiaty na komary poszukiwane! W ten sposób chcemy naturalnie ochronić się przed uciążliwymi krwiopijcami. Podpowiadamy, które rośliny odstraszające komary wybrać.

Na rynku dostępnych jest wiele środków odstraszających owady, w tym komary. Można je kupić w formie świec lub spray’u, jednak ich skład nie zawsze jest zachęcający. Są to bowiem środki chemiczne, które rozpylane w pobliżu ludzi mogą wywołać podrażnienia. Jest to szczególnie ważna uwaga w przypadku dzieci, bo to je właśnie najczęściej chcemy zabezpieczyć przed ukąszeniem komara.

Natura i tu jednak nam sprzyja. Oferuje bowiem rośliny przeciw komarom, które skutecznie odstraszą irytujące owady. 

A jeśli chcesz przeczytać więcej na temat zalet naturalnych sposobów na komary, zajrzyj do naszego artykułu.

Zioła i kwiaty odstraszające komary

Melisa

Wystarczy posadzić ją w ogrodzie lub na balkonie, a uciążliwe insekty przestaną się pojawiać w ogrodzie.

Melisa ma lekko cytrynowy zapach, słynie zaś ze swoich właściwości uspokajających. Bardzo dobrze wpływa na nasz organizm, bo nie tylko poprawia trawienie, ale też minimalizuje stres i uczucie przygnębienia.

A w ogrodzie pięknie wygląda, ale też przyciąga pszczoły (co odzwierciedlają jej nazwy: mel to po łacinie 'miód’, zaś melitta w języku grecki oznacza 'pszczołę’). Melisa swoją wonią przyciągnie również motyle. A je uwielbiają chyba wszyscy.

Przeczytaj, jak stworzyć ogród przyjazny owadom.

Kocimiętka

To kolejne zioło skutecznie odstraszające komary. Co posiada ta roślina, a czego znieść nie mogą małe owady? To nepetalakton – substancja chemiczna, którą używa się w produkcji odstraszaczy owadów i insektów. Stąd kocimiętkę można uprawiać również w bloku, gdzie częściej pojawiają się karaluchy.

Co jednak ciekawe, zapach kocimiętki odstrasza komary, ale obecny w roślinie nepetalakton to silny koci feromon.

Bazylia

Badania z 2009 roku (opublikowane na łamach American Journal of Applied Science) wykazały, że zastosowanie bazylii znacznie zmniejszyło ilość ukąszeń w grupie badanych osób w porównaniu z tymi, którzy po to zioło nie sięgnęli. Dowiedziono ponadto, że bazylia jest toksyczna dla larw komarów.

Jest to roślina nie tylko pożyteczna, ale też ozdobna, i co najważniejsze – zdrowa i smaczna. Do posadzenia tej byliny w ogrodzie chyba nie trzeba nikogo specjalnie zachęcać.

Lawenda

To piękny i łatwy w uprawie kwiat odstraszający komary. Woń lawendy jest kojąca, a wygląd samej byliny – niezwykle efektowny. Kto posadzi ją w swoim ogrodzie, może bez obaw spędzać na świeżym powietrzu długie letnie wieczory. Zapach lawendy odstrasza komary, ale też ćmy.

Mięta pieprzowa

To kolejne zioło odstraszające komary znane od wieków, które słynie nie tylko ze swoich prozdrowotnych właściwości. Sprawdzi się również jako zapora dla owadów, które zniechęcone zapachem mięty po prostu odlecą.

Komarzyca

Kiedy wskazujemy rośliny odstraszające komary, nie możemy pominąć komarzycy. Ma intensywny zapach, którego owady nie znoszą. Stąd tak często sadzi się ją na balkonach, tarasach lub w ogrodzie w pobliżu miejsca wypoczynku, gdzie dobrze się prezentuje. Można ją sadzić razem z innymi roślinami, m.in. pelargonią lub begonią.

Szałwia i rozmaryn

To połączenie idealne. Zioła te nie tylko doskonale sprawdzają się w kuchni, ale też z łatwością odstraszą komary. Gdy je ususzymy, możemy przygotować z nich kadziło.

Delikatna woń ziół zapewni nam nie tylko odprężenie, ale również pozwoli delektować się spokojnym biesiadowaniem na świeżym powietrzu bez bzyczących owadów nad uchem.

Przeczytaj więcej na temat szałwii.

Zobacz także

łąka kwietna

Jak stosować naturalne środki odstraszające komary?

Co ważne, w niektórych przypadkach rośliny przeciwko komarom mogą nie wystarczyć.

Z pewnością ograniczą ilość małych krwiopijców w naszym otoczeniu, ale najlepszy efekt uzyskamy, gdy rozdrobnimy roślinę w dłoniach, i mówiąc metaforycznie – natrzemy się jej zapachem. Uciążliwe insekty przyciąga bowiem zapach wydzielany przez ludzki organizm, stąd zdecydowanie częściej atakują one osoby spocone, np. po intensywnym wysiłku fizycznym.

Olejki eteryczne a komary

By uchronić się przed tymi irytującymi owadami można sięgnąć również po olejki eteryczne. Ale uwaga! Są to substancje silnie działające i nie wolno stosować ich bezpośrednio na skórę (może to wywołać podrażnienia). Z dużą dozą ostrożności do olejków eterycznych powinny podchodzić kobiety w ciąży oraz rodzice dzieci poniżej 3. roku życia.

W czasie upałów należy zrezygnować z olejków cytrusowych, gdyż te w połączeniu ze słońcem działają fotouczulająco.

kwiaty odstraszające komary
Wiele naturalnych olejków eterycznych odstrasza uciążliwe insekty.

Jak się zabezpieczyć przed komarami?

Choć to może być trudne, warto choć ograniczyć komarom dostęp do naszego ciała. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Można więc ubierać dziecku długie spodnie oraz bluzkę z długim rękawem, co sprawdzi się jednak tylko w chłodne dni lub w czasie letnich wieczorów. Przegrzewanie dziecka nie jest bowiem dobrym pomysłem.

Warto też ubierać dziecko w jasnych barwach, bo komary przyciągają ciemne kolory. Zrezygnujmy jednak z odcieni żółtego, pomarańczowego i różowego, bo może się okazać, że za naszym dzieckiem latać będą muszki, pszczoły i osy.

Jeśli dziecko leży w wózku, osłońmy go moskitierą lub pieluszką tetrową (dawniej sprawdzały się firanki).

Moskitiery pomogą ochronić dom przed niepożądanymi gośćmi

Co zrobić, aby komary nie wlatywały nam do domu? Sprawdzonym i starym sposobem jest stosowanie moskitier, czyli gęstych i dość sztywnych siatek, przez które ciężko jest przedostać się komarom. Można je nie tylko montować w oknach, ale także w altankach czy na balkonach. Sprawdź ofertę moskitier na ceneo.pl.

Rośliny odstraszające komary nie tylko faktycznie chronią nas przed irytującymi owadami, ale też pięknie się prezentują. Ich zdecydowana większość jest łatwa w uprawie, a sadzonki tanie i ogólnodostępne. 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.