Teraz czytasz...
Ekologiczne sposoby na komary
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ekologiczne sposoby na komary

Ekologiczne sposoby na komary są skuteczne i w mniejszym stopniu narażają nas na działanie, niekiedy bardzo silnych, środków chemicznych. Kiedy wreszcie doczekaliśmy się ukochanego ogrodu, a może wymarzonego balkonu lub tarasu, mamy możliwość odpoczywać wśród natury. Piękny zapach przyrody i zielony kolor koi dusze i uspakaja nerwy. Niestety, często stworzeniami uprzykrzającymi nam życie i przeszkadzającymi w odpoczynku są komary.

To małe owady, które żywią się ludzką krwią i niestety atakują nas podczas popołudniowego lub wieczornego odpoczynku. Coraz więcej osób dodatkowo jest uczulonych na ugryzienia komarów i musi później zmagać się z uciążliwymi skutkami pogryzienia.

Czy są skuteczne i ekologiczne sposoby na komary?

Przede wszystkim zadbajmy o rośliny wokół, których odpoczywamy. Zaniedbane krzewy, nieprzycięte drzewa i nieciekawe zarośla są idealnym schronieniem dla komarów. Warto więc przerzedzać rośliny nie tylko ze względów estetycznych. Niestety, komary uwielbiają okolice oczek wodnych, rzek i jezior. Takie wilgotne środowisko powoduje przyciąganie tych uciążliwych stworzeń. Jeżeli rzeczywiście ciężko znosimy ugryzienia komarów, może warto zrezygnować z oczka wodnego na poczet ciekawej rabaty bylinowej, która będzie przyciągać piękne motyle. Pamiętajmy, aby nie zbierać wody w pojemniki, doniczki czy bańki, one również są miejscem gdzie chętnie zbierają się i rozmnażają komary.

Rośliny odstraszające komary

Planując nasz ogród czy balkon, warto zastanowić się nad roślinami, które odstraszają komary. Olejki eteryczne zawarte w tych roślinach działają na nie drażniąco i powodują, że zdecydowanie mniej owadów kumuluje się w naszym otoczeniu.

Działanie takie mają:

Wszystkie wymienione rośliny są bardzo łatwe w uprawie. Dodatkowo idealnie sprawdzą się na rabacie w ziemi, ale także w doniczce na tarasie, a nawet parapecie. Obecnie na rynku można zakupić olejki eteryczne w buteleczkach.

Olejki eteryczne
Olejki eteryczne

Olejki eteryczne odstraszające komary

Olejki te bardzo często wykorzystywane są w kosmetykach, jednak nie poleca się ich aplikować bezpośrednio na skórę, lepiej skropić np. meble ogrodowe czy ramy okien. Zapach szybko wietrzeje, dlatego w okresie wzmożonej aktywności komarów dobrze jest zabieg opryskiwania olejkami powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia.

A które olejki użyć? Sprawdzą się:

  • olejek eukaliptusowy
  • olejek goździkowy
  • olejek mięty pieprzowej
  • olejek tymiankowy
  • olejek bazyliowy
  • olejek z patchouli
  • olejek z drzewa herbacianego
  • olejek miętowy

Jednak pamiętajmy, że nie możemy przesadzić ani z aplikacja olejków eterycznych, ani jeśli chodzi o zastosowanie roślin odstraszających komary. Obsadzenie parapetu cebulą spowoduje, że im odechce się przebywać w tym miejscu. Jeżeli nie chcemy dosadzać nowych roślin, które mogą odstraszać komary, możemy również olejki rozcieńczać wodą i delikatnie skrapiać rośliny, które już posiadamy w ogrodzie.

Świece w walce z komarami

Możemy również zastosować świece zapachowe. Olejki w nich zawarte sprawdzą się do odstraszania komarów, dodatkowo świece w ogrodzie wyglądają bardzo efektownie. Komary nie lubią dymu, jeżeli lubimy kadzidełka starajmy się je zapalać w miejscach, w których przebywamy najczęściej i doskwierają nam komary. Pamiętajmy o tym, aby powtarzać taką czynność kilkukrotnie w ciągu dnia. Nie dość, że kadzidełka ładnie pachną, to dym który się z nich wydziela odpycha komary. Dobrą metodą jest także zrobienie niewielkiego ogniska w ogrodzie i wrzucenie do niego np. kilku gałązek szałwii. Olejki szybko się uwolnią, a dym i zapach wypędzą komary.

Sprawdź świece sojowe w drogerii ekologicznej.

Komarzyca

Od lat znana i popularna jest roślina doniczkowa potocznie nazywana komarzycą (Plectranthus forsteri). Roślina jest łatwa w uprawie, lubi rozproszone światło i umiarkowanie żyzne i przewiewne podłoże. Komarzyca jest bardzo ładna, posiada dwukolorowe białe zielone liście, które wydzielają zapach nieprzyjemny dla komarów. Taką doniczkową roślinę bez problemu możemy postawić na stole podczas grillowania czy spędzania czasu na tarasie.

Jak zwalczyć komary w domu?

Jeśli na tarasie czy altance posiadamy światło, to niestety nie będziemy mogli opędzić się od komarów. Aby zmniejszyć ich nalot, zamontujmy żarówkę o żółtym świetle. Może nie będzie zbyt jasno, ale spowoduje to zmniejszoną ilość komarów wokół niej.

Moskitiery

Sprawdzonym i starym sposobem jest stosowanie moskitier, czyli gęstych i dość sztywnych siatek, przez które ciężko jest przedostać się komarom. Można je nie tylko montować w oknach, ale także w altankach czy na balkonach.

Jedzenie czosnku i cebuli zdaniem niektórych spowoduje, że komary nie będą na nas zwracać uwagi. Sposób nie dość, że uodparnia organizm, to jeszcze może rozwiązać nasz problem z uciążliwymi ugryzieniami. Specyficzny zapach naszej krwi nadaje też witamina B1. Starajmy się regularnie ją zażywać. Jednak pamiętajmy, aby przed sięgnięciem po jakichkolwiek lek skonsultować się z lekarzem.

Jak się ubierać?

Jeżeli chcemy wybrać się do lasu czy parku, to pamiętajmy o odpowiednim stroju. Długie spodnie i rękawy zmniejszają możliwość dostania się komarów do naszej skóry. Starajmy się także posiadać nakrycie głowy, ochroni to w jakimś stopniu naszą twarz i głowę. Ciemne kolory przyciągają komary, dlatego zwróćmy również uwagę na kolor naszych ubrań.

Dbajmy też o higienę. Komary przyciąga kwas mlekowy, który produkowany jest przez nasz pot. Nie wolno też przesadzać z perfumami, zwłaszcza o zapachu owocowym.

Ekologiczne sposoby na komary – czy są skuteczne?

Obecnie na rynku istnieje wiele ekologicznych gotowych środków, które można używać do walki z komarami. Rozcieńcza się je z wodą i rozpyla w miejsca przez nie odwiedzane. To samo tyczy się gotowych pułapek ekologicznych. Środki są bezpieczne dla człowieka i środowiska.

Niestety, jeśli już padniemy ofiarą ugryzienia przez komary, pamiętajmy aby bezwzględnie nie drapać miejsca ugryzienia. Może powodować to powstawanie blizn, dodatkowo sami uszkadzamy sobie naskórek drapiąc skórę. Warto na ugryzienia stosować okłady z aloesu czy plasterków cebuli lub ziemniaków. Wszystko to zmniejsza opuchliznę po ugryzieniu i łagodzi ból.

Na szczęście komary w naszym kraju nie przenoszą malarii, która jest bardzo groźną chorobą, np. w Afryce. Jednak mimo to przez zawleczenie komarów z zagranicy możemy być narażeni na zachorowanie, dlatego zwłaszcza na egzotycznych wycieczkach trzeba być czujnym.

Mimo tego, że ludzie nie przepadają za komarami są one jednym z elementów środowiska. Komary są pokarmem dla wielu zwierząt, np. dla nietoperzy, ptaków czy stawonogów. Dodatkowo bardzo często przez przypadek przenoszą pyłek kwiatowy, dlatego między innymi dzięki nim możemy cieszyć się pięknymi kwiatami na naszych rabatach.

Jak chronić się przed komarami?

Naturalne sposoby na komary to tylko jeden z elementów walki z nimi. Istnieje też cały szereg działań profilaktycznych, a wśród nich:

  • noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami o poranku i wieczorem,
  • zamontowanie w oknach i drzwiach balkonowych moskitier,
  • zasadzenie w ogrodzie roślin odstraszających komary,
  • sięgnięcie po odpowiednie, najlepiej naturalne repelenty.

Składniki preparatów owadobójczych

Za najskuteczniejsze preparaty odstraszające komary uważa się te, które zawierają DEET (N,Ndietylo-m-toluamid). Po raz pierwszy użyty został przez amerykańskie wojsko tuż po zakończeniu II wojny światowej. Substancja w powszechnym użyciu pojawiła się w latach 50. XX wieku. Skutecznie odstrasza owady, stąd bardzo szybko zyskała na popularności.

Zaczęto jednak badać wpływ DEET na ludzki organizm. Efektem tych prac jest dyrektywa Komisji Europejskiej (2010/51/UE z dnia 11.08.2010 r.), która zakazuje używania tej substancji w przypadku kobiet w ciąży (ze względu na możliwe uszkodzenia płodu) oraz dzieci poniżej 12. roku życia. Powód? Naukowcy z Institut de Recherche pour le Développement w Montpellier (Francja) dowiedli, że DEET blokuje działanie enzymu – esterazy acetylocholinowej, którego wydalanie ma związek z przekazywaniem impulsów nerwowych. Jeśli ta funkcja zostanie zahamowana, w organizmie może dojść do poważnych zaburzeń.

Niebezpieczeństwo istnieje również w przypadku, jeśli preparat z DEET będzie nieprawidłowo używany, np. zbyt często. Może wywołać nieprzyjemne objawy, m.in. ból głowy, drgawki i łzawienie. Wchłanianie tej substancji jest szybsze, jeśli niedawno nałożyliśmy na skórę balsam, olejek lub krem do opalania.

Wśród repelentów znajdziemy też takie, w składzie których obecna jest ikarydyna. Uważa się ją za bezpieczniejszą i mniej toksyczną od DEET. Jest też mniej drażniąca, ale u osób szczególnie wrażliwych może wywołać podrażnienie skóry i błon śluzowych. Z kolei IR3535, który również znaleźć można w składzie repelentów, działa drażniąco na oczy.

Przepis na domowy spray przeciwko komarom

Ewa Sroka, propagatorka zdrowego i świadomego stylu życia, proponuje wykonanie naturalnego środka odstraszającego owady według receptury:

  • 95 ml wody
  • 15 kropli olejku z trawy cytrynowej
  • 15 kropli olejku lawendowego

Do butelki z atomizerem wlej wodę i wkrop olejki. Wstrząśnij i … gotowe. Rozpylaj na odkryte części ciała, ubrania oraz w powietrze i na tkaniny we wnętrzach (zasłony, poduszki, meble tapicerowane, dywany).

Taki preparat jest mniej trwały i trzeba go zużyć w w ciągu kilku dni. By był skuteczny, trzeba go często rozpylać (najlepiej co 30 minut).

Komary nie lubią też zapachu cebuli. Jeśli nam on nie przeszkadza, można jej plasterki zostawić w nocy na parapecie. Takie sam efekt uzyskamy, jeśli w pobliżu okna położymy gąbkę nasączoną octem.

Tego rodzaju naturalne sposoby na komary nie są jednak dla każdego, bo nie wszyscy są w stanie znieść intensywną woń cebuli i octu.

Jak złagodzić swędzenie po ukąszeniu komara?

Olejki eteryczne można wykorzystać również wówczas, gdy komarowi uda się sięgnąć po naszą krew i na skórze pojawi się swędzące zaczerwienienie.

– W celu złagodzenia dolegliwości na łyżkę stołową oleju o neutralnym zapachu dodaj około 5 kropli olejku z lawendy i z drzewa herbacianego. Delikatnie wymieszaj i wcieraj w miejsca po ukąszeniach owadów. Możesz także przygotować większą ilość olejku, zwiększając odpowiednio proporcje

– radzi Magda Przybylak-Zdanowicz, autorka poradnika „ABC kosmetyki naturalnej”.

Na skórę położyć można również rozgnieciony liść bazylii lub plaster cytryny. Pomogą też 2-3 zmielone goździki.

Irytującym bzyczeniem i natrętnym szukaniem kawałka odkrytego ciała komary potrafią zepsuć przyjemny wypoczynek w ogrodzie. To wystarczający powód, by pozbyć się ich z naszego otoczenia.

Literatura

  1. „Ekologia polska”, S. Włodek, PWN, t. 14, 1968
  2. „Przyjazna środowisku, biologiczna kontrola komarów w aglomeracjach miejskich”, P. Jawień, Uniwersytet Wrocławski, 2015
  3. „Co trzeba wiedzieć o komarach”, K. Wiech, Polski Związek Działkowców oraz Działkowiec, nr 8, 2010
  4. „Jakie rośliny odstraszają uporczywe owady: komary, muchy, meszki?”, H. Legutowska, nr 7, 2007
  5. „Uwaga, komary, kleszcze i inne!”, E. Legutkowska, Działkowiec, nr 7, 2013
  6. „Komary i kleszcze”, H. Legutkowska, Działkowiec, nr 7, 2003
  7. „Ekologiczny ogród”, J. Woźniak, Buchmann, 2013

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.