Teraz czytasz...
Ostropest plamisty – czym jest, jak pomaga?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ostropest plamisty – czym jest, jak pomaga?

W ciągu ostatnich 20 lat badania prowadzone przez naukowców na całym świecie potwierdziły, że ostropest plamisty jest skuteczny (łac. Silybum marianum) w leczeniu wątroby.

Ostropest plamisty to zioło blisko spokrewnione ze słonecznikiem. Leczy schorzenia powstałe m.in. w wyniku ostrych i przewlekłych zatruć. Pomocne jest również w ostrym wirusowym zapaleniu, marskości czy stłuszczeniach wątroby.

Co to jest ostropest plamisty?

Ostropest plamisty jest rośliną jednoroczną znaną od starożytności. Już Disocides (I w p.n.e) i Piliniusz Starszy (I w n.e.) wspominali o nim w swoich dziełach i z powodzeniem stosowali w praktyce lekarskiej. W średniowieczu o ostropeście pisała również  św. Hildegarda. I to właśnie wówczas ostropest stał się jedną z ważniejszych roślin leczniczych. Otrzymał wtedy szczególną nazwę: oset Najświętszej Marii Panny. Legenda  głosi, że  w czasie karmienia Dzieciątka Jezus kilka kropli mleka spadło na liście pożytecznego ostu i pozostawiło na nim mlecznobiałe plamy.

Okazały oset

Ostropest osiąga wysokość do 1,6 m., dlatego często opisywany jest jako „okazały oset”.  Roślina ta pochodzi z basenu Morza Śródziemnomorskiego. Rozpowszechniła się i rośnie również w Europie i Ameryce Północnej. W  dawnych czasach ostropest uprawiany był też  jako warzywo. Jego koszyczki kwiatowe były namiastką karczocha, młode liście przyrządzano jak szpinak, a korzenie po ugotowaniu przypominały salsefię (kozibród parolistny).

W zielarstwie używa się tylko owocu ostropestu plamistego (najlepiej, jeżeli pochodzą z upraw ekologicznych). Dojrzałe owoce ostropestu zawierają zwykle około 3 proc. sylimaryny, która wykazuje działanie antyhepatoksyczne.

Jak wyjaśnia prof. Jambor:

Pozbawione puchu kielichowego owoce chronią komórki wątrobowe przed hepatotoksycznym działaniem czynników chemicznych, bakteryjnych i wirusowych. Związki te uszczelniają błony komórkowe wątroby, utrudniając przenikanie toksyn.

Dlaczego warto stosować ostropest?

Właściwa praca wątroby warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a od jej sprawności uzależnionych jest ponad 5 tysięcy funkcji życiowych i ponad 500 procesów chemicznych, zachodzących wewnątrz ludzkiego ciała. Wątroba usuwa również z organizmu szkodliwe toksyny. Jest to ważny powód dla którego trzeba o nią szczególnie dbać.

Ostropest plamisty znany jest głównie jako naturalny lek na choroby wątroby, zwłaszcza:

 • marskość wątroby,
 • zwyrodnienie tłuszczowe,
 • uszkodzenia spowodowane alkoholem, lekami, narkotykami, innymi substancjami toksycznymi,
 • stany zapalne wątroby i zaburzenia jej czynności,
 • bóle pęcherzyka żółciowego,
 • długotrwałe kuracje antybiotykow.

Ostropest plamisty został uznany przez specjalistów „Zielem Roku 2009”. Ten zaszczytny tytuł został oficjalnie ogłoszony 15 sierpnia w wielkopolskiej Klęce, podczas uroczystości Święta Matki Boskiej Zielnej i Dnia Zielarza.

Roślina ta jest szczególnie polecana w trakcie terapii odwykowej przeciwalkoholowej. Usuwa substancje toksyczne odkładające się w organizmie w czasie rekonwalescencji po uszkodzeniach wątroby spowodowanych czynnikami toksycznymi:

 • nadużywaniem alkoholu,
 • chemioterapią,
 • zatruciem grzybami,
 • leczeniem cukrzycy,
 • wirusowym zapaleniu wątroby typu C.

Pomaga również przy krwawieniach z nosa i narządów wewnętrznych, zaburzeniach trawiennych, niedokwaśności soku żołądkowego, braku łaknienia, wzdęciach, obniżonym ciśnieniu krwi i chorobie lokomocyjnej.

Ostropest używany profilaktycznie chroni zdrowe komórki wątroby i nerek przed zniszczeniem, stłuszczeniem i toksynami. Używany jest również w kosmetyce. Regeneruje skórę, reguluje nawilżanie skóry.

Sposób użycia: można gryźć całe nasiona, albo zmielone dodawać do zimnych i gorących potraw: sałatek, zup, czy musli w ilości 1 łyżeczki dziennie. Nasiona ostropestu można używać długotrwale. Korzystnych efektów należy oczekiwać po minimum dwóch tygodniach systematycznego stosowania.

Na czym polega działanie ostropestu?

Wyciąg z nasion ostropestu plamistego stabilizuje błony komórkowe hepacytów i stymuluje syntezę białek przy jednoczesnym przyśpieszaniu procesu regeneracji uszkodzonych tkanek wątroby i zdolności formowania nowych komórek. Nasiona ostropestu zawierają bioflawonaidy (sylimariny). Wyciąg z ostropestu plamistego chroni komórki wątroby, blokując przenikanie szkodliwych toksyn i pomaga usunąć te toksyny z komórek wątrobowych.

Podobnie jak inne bioflawonaidy, sylimaryna jest silnym przeciwutleniaczem. Oprócz działania ochronnego wzmacnia również syntezę białek i przyśpiesza  proces regeneracji uszkodzonych komórek.

Stosowanie ostropestu plamistego już we wstępnej fazie leczenia osłabionej wątroby przynosi dobre rezultaty. Z przeprowadzonych analiz wynika, iż preparaty z ostropestu są przeciwutleniaczami silniejszymi od witaminy E. Chronią nie tylko wątrobę, ale i cały organizm (zwłaszcza mózg!) przed atakiem wolnych rodników tlenowych.

Stosujesz ostropest plamisty? O tym musisz wiedzieć!

 1. Osoby z alergią na stokrotki, karczochy i kiwi mogą być również uczulone na ostropest.
 2. Ostropest może obniżać poziom cukru we krwi. Muszą o tym pamiętać zwłaszcza diabetycy.
 3. Ostropest może zmniejszać skuteczność doustnych środków antykoncepcyjnych. Jeden z jego składników może hamować enzym beta-glukuronidazy, który jest jednym ze składników tego rodzaju tabletek.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.