Teraz czytasz...
Ekologiczne nawozy zero waste. Jak je zrobić?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ekologiczne nawozy zero waste. Jak je zrobić?

Ekologiczne nawozy z roku na rok są coraz popularniejsze. Chętnie je wykorzystujemy w przydomowych ogródkach, zwłaszcza warzywnych. Jesteśmy bowiem coraz bardziej świadomi i nie chcemy chemii na swoich grządkach. A zatem jak o nie dbać naturalnie? I czy aspiryna, skórki po bananach i woda po gotowanych warzywach faktycznie pomogą w pielęgnacji roślin?

Ekologiczne nawozy – tanie i skuteczne

To już kolejny artykuł w naszym serwisie o naturalnych nawozach. Przeczytacie u nas m.in. o wykorzystaniu mleka, cynamonu czy popiołu w ogrodzie. Możecie też skorzystać z przepisu na naturalne opryski. Pisaliśmy też o nawozach dla kwiatów doniczkowych.

Kontynuujemy ten cykl, bo wiemy, że wielu z Was korzysta z pisanych przez nas treści. Jesteśmy bowiem coraz bardziej świadomi tego, jaki wpływ na człowieka mają pestycydy i konwencjonalne środki ochrony roślin.

Wielu z nas żyje też zgodnie z filozofią zero waste. Staramy się wykorzystywać substraty codziennego użytku, które są w pełni naturalne i mogą pozytywnie wpłynąć na uprawę roślin. Co zatem możemy z powodzeniem wykorzystać w ogrodnictwie?

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/jak-ulozyc-plodozmian-dla-malego-ekowarzywnika/

Aspiryna w ogrodzie

Aspiryna to podstawa każdej domowej apteczki. Można ją wykorzystać również w pielęgnacji roślin. Ma przede wszystkim działanie uodparniające.

Aspiryna zawiera pochodną kwasu salicylowego, który rośliny same produkcją np. w sytuacji stresowej w celu ochrony. Dzięki wzmocnieniu ich roztworem z aspiryną, poprawimy ich odporność na sytuacje stresowe, szkodniki, choroby, a także suszę czy zalewanie. Kwas salicylowy reguluje również procesy zachodzące w roślinie, m.in.: fotosyntezę.

Oprysk z aspiryny. Jak zrobić?

W 1 l wody rozpuść 1 tabletkę aspiryny. Takim roztworem podlewamy lub spryskujemy rośliny raz w tygodniu. Na początku bardzo istotne jest obserwowanie ich zachowania. Jeśli będą wykazywać jakiekolwiek negatywne skutki, nawożenie trzeba zmniejszyć, np. stosując pół tabletki.

Oprysk z aspiryny dobrze działa m.in. na rośliny z rodziny psiankowatych – paprykę, pomidory i ziemniaki.

Aspiryna pomaga też przedłużyć trwałość kwiatów ciętych. Do 2 l wody dodaj 1 tabletkę aspiryny. Do takiego roztworu wstawiamy bukiet.

Soda oczyszczona – zastosowanie w ogrodzie

Soda oczyszczona ma szerokie zastosowanie w codziennym życiu. Wykorzystuje się ją do czyszczenia armatury, usuwania kamienia np. z czajnika lub ekspresu. Ma też zastosowanie w usuwaniu plam czy płukaniu bolącego gardła. Sprawdza się w pielęgnacji dziecka.

Soda oczyszczona w ogrodzie również ma wiele zastosowań. Zwalcza szkodniki np. mączliki, mszyce, przędziorki. Wspomaga zwalczania chorób takich jak mączniak prawdziwy czy mączniak rzekomy. Pomaga również w pozbyciu się chwastów, stąd ścieżki po plewieniu warto posypać sodą.

Oprysk z sody oczyszczonej

2 łyżki stołowe sody oczyszczonej mieszamy z 4 l chłodnej i przegotowanej wody. Roztwór silnie mieszamy i wstrząsamy. Oprysk wykonujemy co 3-4 dni przez miesiąc.

Można nim również przecierać liście roślin zainfekowanych lub prewencyjnie przed rozpoczęciem intensywnego wzrostu, aby je zabezpieczyć. Aby mieszanina lepiej przyczepiała się do powierzchni liści, do roztworu można dodać kilka kropel szarego mydła.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/czas-na-wiosenne-porzadki-prezentujemy-8-naturalnych-srodkow-czystosci/

Nawóz ze skórek banana. Do czego wykorzystać?

Jednym z odpadów organicznych, jakie produkujemy w domu, są skórki od banana. Wydawałoby się, że już do niczego się nie przydadzą. Nic bardziej mylnego. Można je wykorzystać do pielęgnacji roślin doniczkowych. Dla roślin to cenne źródło potasu, fosforu, krzemu, wapnia, magnezu.

Nawóz ze skórki po bananach poprawia kwitnienie, krzewienie się roślin, zwiększa ich wzrost. Odstrasza też mszyce.

Zobacz także


Wyciąg ze skórki po bananie. Jak zrobić?

Skórki po bananie zalewamy ciepłą wodą i odstawimy w chłodne miejsce na około 2-3 dni. Im więcej skórek po bananie, tym zawiesina będzie bardziej stężona. Po kilku dniach woda robi się zawiesista i takim roztworem należy podlewać rośliny.

Pocięte skórki po bananie można dodawać również do świeżego podłoża, np. przy sadzeniu lub przesadzaniu kwiatów. Skórki się długo rozkładają, więc warto umieścić je w środkowej części podłoża nad warstwą drenującą, ale zmieszać z ziemią.

Woda po gotowanych warzywach do podlewania

Ten sposób naprawdę może wydać się zaskakujący, ale to sprawdzony sposób naszych babć: wodę po gotowanych warzywach można użyć do odżywiania roślin.

Pamiętajmy jednak o tym, by woda nie była posolona. Wygotowane substancje odżywcze po roślinach takich jak ziemniaki, buraki, pietruszka czy marchew mogą z powodzeniem wzbogacić podłoże roślin uprawnych jak i doniczkowych.

Woda po warzywach powinna być zimna, a mieszaninę dostarczamy bezpośrednio do podłoża. Taki zabieg sprzyja fotosyntezie i zwiększa wzrost korzeni. Jest to idealny naturalny nawóz, który wzmacnia rośliny i przy okazji je nawadnia. Wodą po gotowaniu warzyw podlewamy rośliny raz w tygodniu.

https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/jak-oszczedzac-wode-w-ogrodzie/

Popiół z papierosów na mszyce

Palenie papierosów to okropny nałóg, który bez wątpienia trzeba zwalczać. Co jednak ciekawe, popiół z papierosów można wykorzystać do zwalczania szkodników i pielęgnacji roślin.

Popiół ma działanie alkaliczne, czyli zwiększa zasadowość podłoża. Jeśli posiadamy rośliny lubiące wysokie pH (m.in. miłek, jaskier, kokorycz) to będzie to dla nich idealny nawóz.

Popiół z papierosów odstrasza też mszyce. Jeśli zmagamy się z tym szkodnikiem, wierzchnią warstwę ziemi warto jest oprószyć popiołem z papierosów. Szkodniki na pewno szybko się stamtąd ulotnią.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.