Teraz czytasz...
Koper w ogrodzie. Jak go uprawiać?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Koper w ogrodzie. Jak go uprawiać?

świeży koperek w ogrodzie

Koper ogrodowy (Anethum graveolens L.) nadaje smaku wielu daniom, a przy tym jest stosunkowo łatwe w uprawie. O czym trzeba zatem pamiętać? 

Koper. Dlaczego warto go uprawiać?

Koperek zna chyba każdy. To nieodzowny dodatek do ziemniaków i dań kapustnych. Uzupełnia smak zup i dań jednogarnkowych, a także omletów i past jajecznych. Ułatwia też trawienie i odstrasza komary. Jest ponadto niezbędny do kiszenia ogórków.

To świetna roślina dla początkujących. Daje się ją uprawiać w doniczce na balkonie. Jej nadmiar można mrozić albo suszyć.

Jak uprawiać koper w ogrodzie?

Jest kilka odmian kopru, wśród których najpopularniejsze są:

  • Ambrozja – odporna na choroby, daje duży plon,
  • Herkules – bardzo plenna, odporna na suszę, posiada bardzo dużo ciemnozielonych liści,
  • Kozak –  odmiana wczesna, posiada małe liście w odcieniu niebieskozielonym, bardzo aromatyczna,
  • Szmaragd – jej liście są małe i zielone, mają woskowy nalot.

Chcąc uprawiać koperek w ogrodzie, pamiętaj:

  • Jego przedplonem NIE MOŻE być roślina z rodziny selerowatych, np.: seler, marchew, fenkuł (koper włoski), kolendra, lubczyk czy kminek.
  • Lubi podłoże żyzne, przewiewne i umiarkowanie wilgotne.
  • Preferuje słoneczne i ciepłe stanowisko, osłonięte od wiatru.
  • Nie odnajduje się w miejscach zacienionych i bardzo wilgotnych.
  • Koperek źle znosi przymrozki.
  • Przed wysiewem nasion, trzeba dobrze spulchnić i wyrównać glebę oraz usunąć z jej powierzchni chwasty i kamienie. Można też zastosować kompost, który odżywi glebę.
  • Lubi częstą zmianę miejsca siewu i nie przeszkadza jej bliskie sąsiedztwo innych roślin, np. ogórków.
Uprawa kopru nie jest trudna i wymagająca

Kiedy siać koper?

  • Czas siewu kopru ogrodowego przypada od końca kwietna do końca września.
  • Roślina ma bardzo krótki okres wegetacji (45-50 dni). W ciągu całego roku warto ją kilkukrotnie dosiewać, by wciąż mieć świeże rośliny na rabacie i zapewnić sobie pewny plon.
  • Nasiona kiełkują już po 14 dniach.
  • Koperek sieje się głównie bezpośrednio do gruntu lub do pojemników. Istnieje możliwość uprawy w szklarni, jednak jest ona dość rzadka. Wynika to ze słabszej jakości otrzymywanych roślin.

Roślinę siejemy w rzędach lub rzutowo. Pierwsza metoda polega na wyznaczeniu dołków przez wykonanie rowków lub dziurek w ziemi na głębokość 2-3 cm, a następnie umieszczeniu w nich nasion. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej rozstawie rzędów (15-30 cm), co pozwoli uniknąć zbyt gęstego siewu. Miejsca wysiewu nasion należy obficie podlać.

Prostszą metodą wysiewu jest siew rzutowy. Polega on na luźnym rozrzucaniu nasion na powierzchni i przysypywaniu ich ziemią. Zresztą koper ogrodowy bardzo często rozsiewa się sam. Przenoszony jest przez zwierzęta i wiatr.

Koper bardzo szybko rośnie

Dobre i złe sąsiedztwo, czyli kilka słów o tym, jak sadzić koper

Koper ogrodowy lubi towarzystwo większości warzyw, zresztą z wzajemnością. Roślina zawiera duże ilości olejków eterycznych, które są silnie wydzielane podczas słonecznej pogody. Taki zapach działa drażniąco na wiele szkodników i je odstrasza.

Koper dobrze rośnie w towarzystwie brokułu, buraka, fasoli, ziemniaków, sałaty, ogórka, marchwi, kukurydzy i jarmużu.

Niekorzystne sąsiedztwo dla tej rośliny to z kolei jej „krewniacy”, czyli seler korzeniowy, seler naciowy, kolendra, lubczyk ogrodowy, koper włoski*, kminek.

Pamiętać, by nie wysiewać nasion zbyt gęsto. By rośliny wzajemnie nie zakłócały sobie wzrostu, konieczny może okazać się zabieg przerywania.

*Koper ogrodowy i koper włoski to dwie różne rośliny, chociaż należą do tej samej rodziny. Koper włoski (Foeniculum vulgare) inaczej nazywany jest fenkułem. Jest to dwuletnia lub wieloletnia roślina. Koper ogrodowy (Anethum graveolens) jest rośliną jednoroczną, potocznie nazywa się go koperkiem.

Koper nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Trzeba tylko pamiętać o jego podlewaniu, zwłaszcza w okresie suszy (przeczytaj, jak susza wpływa na rośliny).  Długotrwały brak wody może prowadzić do zamierania rośliny.

Wyrośnięty koper to niezbędny składnik kiszonych ogórków

Jak zbierać i przechowywać koperek?

  • Czas zbioru przypada po 4-6 tygodniach od siewu.
  • Jeżeli koper wykorzystujemy tylko na swoje potrzeby, dobrze jest uszczykiwać liście lub części łodyg. Dość szybko na ich miejsce roślina wypuści kolejne pędy.
  • By pozyskać nasiona kopru, trzeba poczekać aż pojawią się baldachy kwiatów.

Koper ogrodowy to warzywo, które w postaci świeżej jest dostępne cały rok. Ale szklarniowe okazy, hodowane zimą, nie będą intensywnie pachnieć i dobrze smakować. Dlatego najlepiej jest pod koniec lata zebrać koperek i go zamrozić lub wysuszyć.

Można też konserwować koper solą: w słoiku umieszczamy naprzemiennie warstwę soli i warstwę kopru (ważne, aby ostatnią warstwą była sól). Słoik szczelnie zakręcamy i wkładamy do lodówki. Taka mieszanka będzie idealna do zup czy sosów (ale pamiętajmy, by samego dania już nie dosalać).

W czasie suszenia i mrożenia koper ogrodowy nie traci swoich wartości odżywczych. Słabszy jest jednak jego kolor.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego koper słabo rośnie?

Powodów może być kilka, jednak najczęściej za słaby wzrostu koperku odpowiada zbyt duża wilgotność podłoża lub susza. Pamiętajmy, by podlewać roślinę z rozwagą.

Koper lubi też ciepło. Gdy za szybko go wysiejemy, a przyjdą przymrozki, z naszego plonu nic nie będzie.

Jeśli wysiewamy koperek z nasion, to one mogą być przyczyną słabego wzrostu. Jeśli były słabej jakości lub dostała się do nich wilgoć, nie wykiełkują. Najlepiej kupować nasiona ekologiczne lub pozyskiwać je samemu.

Jaki oprysk na koper?

W teorii koperek nie potrzebuje oprysku, jednak zdarza się, że jest on niezbędny, by zwalczyć szkodniki. Warto wówczas sięgnąć po naturalne rozwiązania i zastosować np. oprysk z czosnku, skrzypu, cebuli czy mniszka lekarskiego. Gdy roślinę zaatakują mszyce, dobrze jest opryskać roślinę gnojówką z pokrzywy (tę można również stosować profilaktycznie, bo dobrze wzmacnia rośliny).

Czym pryskać koper na grzyba?

Koper co prawda rzadko kiedy atakują choroby, jednak jeśli się zdarzą, to najczęściej mamy do czynienia z szarą pleśnią. Atakuje roślinę w momencie wystąpienia zbyt wysokiej wilgotności powietrza lub podłoża. Objawia się brunatnieniem liści, na których z czasem pojawia się szary nalot z zarodnikami grzyba. Często prowadzi do śmierci całej rośliny.

Wilgoć sprzyja również rozwojowi zgnilizny twardzikowej. Liście i łodygi brązowieją i gniją. W zaawansowanej fazie choroby pojawia się biały nalot, który wygląda jak piana.

Jakie szkodniki najczęściej atakują koperek?

Najczęściej mamy do czynienia z mszycami oraz chorobami grzybowymi. Jak sobie z nimi poradzić i w jaki sposób im zapobiec przeczytasz w artykule „Najczęstsze choroby i szkodniki kopru oraz ekologiczne metody ich zwalczania” na Ekologicznym Poradniku Księżycowym.

Jak siać koperek w doniczce?

Nasiona wysiewa się bezpośrednio do donicy na głębokość około 1-2 cm. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna. Co 1-2 tygodnie można dosiewać kolejne partie.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.