Teraz czytasz...
Jak produkowane są ekologiczne warzywa i owoce?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak produkowane są ekologiczne warzywa i owoce?

świeża ekologiczna marchewka

Chcesz lepiej się odżywiać, wprowadzając do diety więcej warzyw i owoców? Okazuje się, że nie wszystkie są tak samo… zdrowe. Jak to możliwe i jak wybrać te najlepsze? Wyjaśniamy.

O przewadze ekologicznych warzyw i owoców nad konwencjonalnymi mówi się dużo w ostatnim czasie. Wszystko przez to, że jako konsumenci staliśmy się bardziej świadomi i odporni na marketingowy bełkot, jakim raczą nas producenci (nie tylko) żywności.

Ale co to w ogóle znaczy, że owoc jest nieekologiczny? Przecież to dar ziemi, który samodzielnie wyrasta i dojrzewa w promieniach słońca. Niestety, nie każdy owoc i warzywo, które błyszczą na sklepowych półkach, były wyprodukowane w ten sposób.

Uprawa konwencjonalnych i ekologicznych owoców i warzyw – różnice w podejściu do środowiska naturalnego

W obecnych czasach maksymalizacja zysków dotyczy również rolników (choć głównie chodzi o duże przedsiębiorstwa).

W uprawie konwencjonalnej owoców i warzyw zwykle wykorzystuje się syntetyczne pestycydy, nawozy i herbicydy w celu ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami, jak również w celu zwiększenia plonów. Środki chemiczne mogą zanieczyszczać glebę, wodę i powietrze oraz mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Całe szczęście wciąż możemy wybrać owoce i warzywa uprawiane ekologicznie. Co to oznacza? Taka uprawa zakłada stosowanie metod zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju, które przede wszystkim minimalizują wpływ na środowisko, ale sprawiają też, że tak powstałe warzywa i owoce są zdrowsze i bogatsze w cenne składniki mineralne oraz witaminy.

kompozycja z młodych warzyw marchwi, buraków, cebuli

W ekologicznej uprawie warzyw i owoców nie stosuje się sztucznych środków ochrony roślin

Jedną z podstaw ekologicznej uprawy roślin jest zastąpienie syntetycznych pestycydów i herbicydów naturalnymi metodami zapobiegania szkodnikom.

Najpopularniejszą z nich jest zastosowanie naturalnych wrogów szkodnika, których obecność nie pozwala na niszczenie plantacji. Dzięki takiemu działaniu nie musimy obawiać się o pozostałości niebezpiecznych związków chemicznych w warzywach i owocach. Niekiedy mogą one doprowadzić nawet do pojawienia się niekorzystnych zmian w organizmie człowieka.

Ekologiczna produkcja owoców i warzyw odbywa się wyłącznie z wykorzystaniem naturalnych nawozów

Kolejna kwestia to nawożenie. W przypadku upraw ekologicznych jest ono wyłącznie organiczne. Dla zachowania żyzności gleby stosuje się również rotację upraw. Dzięki temu mamy pewność, że nasze warzywa i owoce „żywiły się” wyłącznie naturalnymi składnikami, które pobrały z gleby.

Uprawa ekologiczna sprzyja również różnorodności biologicznej, przyczyniając się do ochrony naturalnych ekosystemów. Nie są w niej również stosowane nasiona genetycznie modyfikowane.

świeże truskawki

Czy producenci ekologicznej żywności mogą oszukiwać? Jak są kontrolowani i jakie kary grożą im za Greenwashing?

Niekiedy można odnieść wrażenie, że co drugi produkt na rynku jest „ekologiczny”. Zielone opakowania, odważne hasła i obietnice producenta niestety często nijak mają się do rzeczywistości. To zjawisko jest tak powszechne, że zyskało nawet własną nazwę: „Greenwashing”.

Greenwashing to praktyka stosowana przez niektóre firmy, która ma na celu przedstawić produkt jako bardziej ekologiczny, niż jest w rzeczywistości.

Przykład? „Ekologiczne”, plastikowe butelki – ekologiczne, bo przecież można je poddać recyklingowi? Owszem, ale nie zmienia to faktu, że plastik wciąż stanowi duże zagrożenie dla środowiska i ekosystemów.

Innym przykładem są zielone opakowania i hasła typu „green”, „bio”, „eko” przy wprowadzeniu minimalnych zmian, na przykład w składzie produktu.

Greenwashing wprowadza w błąd konsumentów, którzy chcą wybierać produkty przyjazne dla środowiska. Jak go uniknąć? Przede wszystkim wnikliwie czytać etykiety, poszukiwać rzeczywistych działań podejmowanych przez firmy na rzecz ochrony środowiska i sugerować się obecnością odpowiednich certyfikatów.

W większości krajów istnieją organy certyfikujące, które sprawdzają, czy produkty rzeczywiście są ekologiczne i spełniają wymagane standardy.

Firmy, które chcą nazywać się ekologicznymi, muszą przejść przez skomplikowany proces certyfikacji, a także poddawać się regularnym kontrolom i inspekcjom.

W przypadku warzyw i owoców takim certyfikatem w krajach Unii Europejskiej jest symbol Zielonego Euro Liścia. Produkty, które go posiadają, przeszły szereg restrykcyjnych kontroli i możemy być pewni, że spełniają wszelkie normy dotyczące zdrowia i jakości.

logo żywności europejskiej

Dlaczego warto przejść na żywność ekologiczną?

Powodów, dla których warto „przerzucić się” na żywność ekologiczną jest mnóstwo! Warzywa i owoce uprawiane w sposób ekologiczny są smaczniejsze, bardziej odżywcze (mają większą zawartość witamin i składników mineralnych), a także mniej szkodliwe dla zdrowia.

Nawozy, a przede wszystkim środki ochrony przed szkodnikami, które są stosowane w konwencjonalnym rolnictwie, mogą być przyczyną alergii, a także innych problemów ze zdrowiem. W przypadku warzyw i owoców ekologicznych nie ma się czego bać. Produkt, który otrzymujemy, jest wolny od niebezpiecznej chemii.

Bardzo ważny jest również aspekt związany z ochroną Ziemi. Uprawa żywności ekologicznej opiera się na zasadach zrównoważonego rozwoju i minimalizuje negatywne skutki dla środowiska naturalnego. Nie ma mowy o zanieczyszczeniu wód, powietrza czy niszczeniu gleb. Taka uprawa odbywa się w poszanowaniu flory i fauny.

Kupowanie ekologicznych warzyw i owoców to także sposób na wsparcie mniejszych gospodarstw rolnych, które uprawiają zdrową żywność.

Jak przez internet można kupić ekologiczne warzywa i owoce?

Nie masz czasu na poszukiwania warzyw i owoców z certyfikatami na okolicznych bazarkach? Zakupy możesz zrobić przez Internet!

Zdrowe produkty bez problemu kupisz w sklepie z ekologicznymi warzywami i owocami PyszneEko.pl. To certyfikowany sklep, który oferuje wysokiej jakości żywność ekologiczną, bezglutenową i bezmleczną.

Oferowane produkty nie tylko dobrze smakują, ale również pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. W PyszneEko.pl znajdziesz też naturalne kosmetyki do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów!

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.