Teraz czytasz...
Czy żywność ekologiczna jest ratunkiem dla klimatu?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Czy żywność ekologiczna jest ratunkiem dla klimatu?

Agnieszka Gotówka
żywność ekologiczna a klimat

Na to pytanie szukano odpowiedzi podczas konferencji prasowej, która otwierała drugą edycję kampanii „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia” i promowała certyfikowaną żywność ekologiczną. W dyskusji udział wzięli Krystyna Radkowska oraz Michał Kapica z PIŻE, Agnieszka Bujak z NIQ i Dawid Zieliński ze Stowarzyszenia Delta Partner, którzy reprezentowali firmy badawcze, a także prof. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Dyskusję poprowadził Karol Przybylak, wydawca Biokuriera i serwisu bioprofit.info. 

Żywność ekologiczna a klimat

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że żywność ekologiczna to produkty zdrowe, wartościowe i wolne od pestycydów (zwłaszcza glifosatu). Zachęcaliśmy do tego, by wybierać produkty oznaczone logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej. Propagowaliśmy wiedzę z tego zakresu, bo jak wynika z badań, żywność certyfikowaną nie zawsze jest łatwo rozpoznać.

Zielone tło etykiety, hasła „bio”, „naturalny”, „prosto z pola”, a także opakowania stylizowane na naturalne mogą wprowadzać w błąd konsumentów, pozwalając im wierzyć, że sięgają po ekologiczną żywność. Nasze badania pokazują, że tylko nieco ponad 1/4 konsumentów potrafi prawidłowo rozpoznać w sklepie żywność BIO

– mówi Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

żywnośc ekologiczna jak rozpoznać

Dziś wiemy również, że żywność ekologiczna to nie tylko zdrowie dla nas samych, ale też szansa na ochronę klimatu.

W obliczu zmiany klimatu i utraty różnorodności biologicznej unijny system ekologicznego rolnictwa stanowi plan naprawczy. W produkcji rolnej nie ma lepszego sposobu na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, poprawę żyzności gleby, ochronę wód gruntowych, zwiększenie bioróżnorodności niż rozwój praktyk ekologicznych

– mówi prof. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Materiały Krystyny Radkowskiej

Rolnictwo ekologiczne a konwencjonalne

Rolnictwo w obecnym kształcie przekroczyło już sześć z dziewięciu granic planetarnych, które wyznaczyli Johan Rockström (Stockholm Resilience Center w Szwecji) oraz grupa badaczy z Europy, Stanów Zjednoczonych i Australii). Owe granice to dziewięć czynników środowiskowych, które określają bezpieczne wartości dla funkcjonowania ludzkości. Są to:

  • Bioróżnorodność
  • Obieg azotu i fosforu
  • Nowe substancje w środowisku
  • Zmiany klimatu
  • Deforestacja (wylesianie)
  • Zasoby wody słodkiej
  • Warstwa ozonowa
  • Zanieczyszczenie powietrza
  • Zakwaszenie oceanów

Bez wątpienia na przekroczenie granic planetarnych wpływ ma dominujące dziś rolnictwo konwencjonalne. Wśród jego grzechów głównych jest utrata różnorodności biologicznej, spowodowana wielkoobszarowym rolnictwem i przemysłową hodowlą zwierząt., przekroczenie granic obiegu azotu i fosforu przez uwalnianie ponad 100 ton nawozów sztucznych rocznie, deforestacja oraz przekroczenie progu bezpieczeństwa zasobów wody słodkiej w 2023 roku.

Żywność ekologiczna powstaje w procesie przyjaznych dla środowiska metodach produkcji (bez udziału środków chemii rolnej i weterynaryjnej).

Badania gospodarstw, które przeszły konwersję na ekologiczne, potwierdzają ochronny wpływ na glebę, wodę oraz zachowanie różnorodności biologicznej i krajobrazu – szacuje się, że transformacja rolnictwa mogłaby zaoszczędzić 50 proc. rocznego zużycia wody.

– mówi prof. dr hab. Piotr Skubała.

Materiały Michała Kapicy

Zrównoważone rolnictwo:

  • minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne,
  • chroni glebę przed erozją,
  • racjonalnie korzysta z wody,
  • korzysta z zasobów wewnątrz ekosystemu, wykorzystuje obieg materii,
  • chroni różnorodność biologiczną.

W świetle raportu Komisji ds. Ekonomii Systemu Żywnościowego (2024) obecny system żywnościowy przynosi 15 bln $ strat, z czego 3 bln stanowią ukryte koszty środowiskowe. Przekształcenie systemu żywnościowego na ekologiczny wymagałoby nakładów na poziomie 0,2-0,4 proc. światowego PKB i mogłoby przynieść globalne korzyści sięgające 10 bln $ rocznie (8 proc. światowego PKB).

Obecny model rolnictwa i wzorce konsumpcji nie są zrównoważone z punktu widzenia środowiska. Musimy zrobić wszystko, aby obywatele, rolnicy, przedsiębiorcy, naukowcy i politycy dostrzegli w tej zmianie najważniejszą dla ludzkości szansę powstrzymania zmiany klimatu i zdecydowali się ją wykorzystać

– wskazuje prof. dr hab. Piotr Skubała.

Eksperci o rolnictwie i produktach ekologicznych

Branża produktów ekologicznych stoi przed wieloma wyzwaniami. To właśnie o nich dyskutowano podczas konferencji prasowej otwierającej drugą edycję kampanii „Przestaw się na eko – szukaj Euroliścia”. Spotkanie odbyło się 27 czerwca 2024 r. w siedzibie PAP przy ul. Brackiej 6 w Warszawie.

Fot: PAP/ M. Kmieciński

Wnioski z rozmowy są optymistyczne, jednak wiele jest jeszcze do zrobienia. Rynek produktów ekologicznych to około 2 mld zł (co stanowi prawie 1 proc. wartości całego rynku spożywczego), a kupujący żywność BIO to świadomi konsumenci zainteresowani ekologicznym stylem życia.

Materiały Michała Kapicy

Sięgający po produkty organiczne zazwyczaj pozostają wierni swoim wyborom – aż 83 proc. z nich deklaruje, że kupuje tyle samo lub więcej produktów ekologicznych, co przed rokiem, a pula ta powiększa się (w ciągu roku przybyło kolejnych 5 proc. konsumentów certyfikowanej żywności). Przekładać się to może na wartościowy wzrost sprzedaży produktów certyfikowanych BIO – w badanej przez NIQ części rynku wyniósł on 7,5 proc. w ciągu ostatniego roku.

Za zwrot w kierunku żywności ekologicznej niezmiennie odpowiadają kobiety. Zwykle są to matki, w wieku 30-39 lat, uzyskujące wyższe dochody. Posiadanie rodziny jest istotnym czynnikiem, który może decydować o wyborze produktów ekologicznych, na co wskazuje zawartość typowego koszyka zakupowego. Od lat największymi kategoriami BIO pozostają jedzenie w słoiczkach dla dzieci, roślinne alternatywy nabiału oraz jogurty

– tłumaczyła Agnieszka Bujak, Client Business Partner NIQ.

Równolegle do wzrostu sprzedaży żywności ekologicznej w sieciach handlowych dynamicznie rośnie sprzedaż i atrakcyjność funkcjonujących w Polsce ponad 700 sklepów specjalistycznych oraz ponad 100 sklepów internetowych oferujących ponad 5 000 certyfikowanych produktów ekologicznych. Więcej niż połowę wartości ich obrotów stanowią certyfikowane produkty świeże, m.in. warzywa i owoce, mięsa i wędliny oraz pieczywo i wypieki

– mówił Michał Kapica, wiceprezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.

Specjaliści są zgodni, że rolnictwo ekologiczne przynosi korzyści zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla konsumentów i rynku.

Przemawia to za jego dalszą promocją jako odpowiedniego kierunku rozwoju współczesnego rolnictwa, łączącego troskę o jakość żywienia ludzi z dbałością o bioróżnorodność i jakość środowiska. Konsumentom do dokonywania świadomych wyborów zakupowych potrzebna jest jednak  świadomość dotycząca oznaczeń i procesu produkcji, które za nimi stoją.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.