Każdy susz herbaciany zawiera teinę (odpowiednik kofeiny). Jej zawartość jest różna w zależności od rodzaju herbaty. W najpopularniejszej – czarnej – jest jej najwięcej, w białej – najmniej. Na rynku jest też herbata bezkofeinowa, która jednak budzi wśród konsumentów sporo obaw. Czy słusznie?
Jak usuwa się teinę z herbaty?
By otrzymać herbatę bezkofeinową, trzeba z jej liści usunąć teinę. Jak to zrobić? Najtańszym, a co za tym idzie – najczęściej stosowanym sposobem jest wykorzystanie substancji chemicznych, zwłaszcza chlorku metylenu i octanu etylu. Pierwszy z nich wykazuje działanie drażniące na skórę i oczy. Podejrzewa się również, że jest rakotwórczy. Druga z substancji, octan etylu, charakteryzuje się dużą toksycznością. Stosuje się go jako rozpuszczalnik farb i lakierów. To również składnik środków owadobójczych. Nie brzmi to dobrze, prawda?
Tekst w ramach cyklu HERBACIANE CZWARTKI przygotowywany we współpracy z producentem herbat Clipper.
Są też i inne metody usuwania kofeiny z herbaty – zdecydowanie bardziej przyjazne środowisku i lepsze dla naszego zdrowia. To choćby wykorzystywanie do ekstrakcji dwutlenku węgla, co pozwala zachować właściwości aromatyczne liści herbaty.
Przeczytaj również: Herbaty Clipper. Naturalne, fair i pyszne – poznajmy się!
Usuwanie kofeiny z herbaty krok po kroku
- Liście herbaty zwilża się wodą lub parą wodną, następnie umieszcza się je w zbiorniku do ekstrakcji gazu.
- Strumienie sprężonego i podgrzanego dwutlenku węgla „przechodzą” przez liście, gdzie wiążą się z cząstkami kofeiny.
- Nasycony kofeiną dwutlenek węgla jest filtrowany za pomocą wody, następnie poddawany ciśnieniu i wykorzystywany ponownie.
- Liście herbaty pozbawione teiny są suszone i pakowane.
Przeczytaj również: 6 powodów, dla których warto spróbować zielonej herbaty
Czy herbata bezkofeinowa dobrze smakuje?
Usunięcie kofeiny z liści herbaty odbiera im nieco smaku. W przypadku wykorzystywania dwutlenku węgla na pewno mniej niż w przypadku stosowania chemikaliów, niemniej znawcy mogą wyczuć różnice. Marka Clipper znalazła jednak na to sposób. Do produkcji swojej herbaty bezkofeinowej wykorzystuje najwyższej jakości liście herbaty w połączeniu z herbatą Assam, uprawianą w północno-wschodnich Indiach. Taka mieszanka wyróżnia się doskonałym smakiem i aromatem.
Czy wiesz, że…
Dekofeinacja dwutlenkiem węgla jest dopuszczona do stosowania w produktach ekologicznych przez The Soil Association.
Dla kogo herbata bezkofeinowa?
Najprościej mówiąc, herbata bezkofeinowa jest dla każdego, kto z jakichś powodów musi lub chce wystrzegać się kofeiny obecnej w kawie i herbacie. Najczęściej sięgają po nią kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby cierpiące na bezsenność, nerwowość, czy które mają problemy z wyciszeniem się po ciężkim dniu. Herbata bezkofeinowa jest też polecana tym, którzy zmagają się z chorobami serca i nerek. To też dobry napój dla dzieci.
Przeczytaj również: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o czarnej herbacie
Bezkofeinowa herbata, jeśli ma być nie tylko dobra, ale i dobrze wpływać na nasze zdrowie, powinna być w jakości ekologicznej. To gwarancja, że nie zawiera pozostałości chemikaliów i jest smaczna. Serwuj ją bez obaw!
Tekst powstał we współpracy z marką Clipper – ekologiczne herbaty. O produkty tej marki pytaj w pobliskim ekosklepie. Dystrybucję prowadzi Bio Planet S.A.