Teraz czytasz...
Ekologiczne uprawy w Libanie dzięki pomocy z Polski
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ekologiczne uprawy w Libanie dzięki pomocy z Polski

Avatar photo

Szkolenia z rolnictwa ekologicznego, zakup sprzętu oraz naprawa systemu kanalizacji – w taki sposób Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspiera libańską społeczność. Jednym z efektów będą libańskie specjały dostępne na polskim rynku. Liczy się też oczywiście pomoc dla lokalnej społeczności. O sytuacji w Libanie rozmawiamy z Ewą Grodek, koordynatorką libańskich projektów PCPM.

Nieszczelna i stara kanalizacja w Libanie szkodzi środowisku a ludziom odbiera pracę, plony i pożywienie. Zanieczyszczone pola nie mogą być eksploatowane a mieszkańcy, oprócz braku dostępu do czystej wody, żyją w środowisku nieustannie zalewanym przez nieczystości. Naprawiona infrastruktura wodno-sanitarna pozwala  na zabezpieczenie pól rolników, które znów będą mogły wiosną obfitować w ekologiczne plony.

Jakie uprawy zostaną wdrożone dzięki pomocy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej?

Czy wiadomo już jakie uprawy będą prowadzone na terenach objętych działaniami Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej?

Ewa Grodek: Wspieramy spółdzielnie w 3 regionach kraju (Akkarze, Mt. Lebanon i w dolinie Bekka).

Nasze działania koncentrowały się na zakupie sprzętu potrzebnego do produkcji żywności, ich przechowywania oraz na szkoleniach rozwijających wiedzę z zakresu ekologicznej produkcji rolnej i marketingu.

Szkolenia dają rolnikom możliwość kontaktu z ekspertami, którzy dostosowali materiały i zagadnienia do indywidualnych potrzeb spółdzielni.

Spółdzielnie, które wsparliśmy produkują przetwory takie woda różana, woda pomarańczowa, Makdous (marynowany bakłażan faszerowany orzechami włoskimi), Warak-enab marynowane liście winogron nadziewane ryżem i warzywami oraz ziołami ( wyglądem przypominające małe gołąbki), melasę z granatu oraz oliwę z oliwek. Od maja tego roku najprawdziwsze smaki Libanu są dostępne na rynku polskim.

Działania Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Libanie

Jakie inne działania prowadzi PCPM w Libanie?

PCPM od 2012 roku pracuje na miejscu w ramach pomocy humanitarnej dla uchodźców Syryjskich oraz najbardziej potrzebujących Libańczyków. Zapewniamy im schronienie, ochronę przeciwpożarową, dostęp do edukacji i opieki zdrowotnej.

Prowadzimy też konkretne działania rozwojowe, które koncentrują się na infrastrukturze wodno-sanitarnej (oczyszczalnia ścieków, budowa kanalizacji) jak instalacji latarni solarnych w niedoświetlonych miejscach narażonych na wypadki.

W Libanie są przerwy w dostawie prądu, a energia wytwarzana z generatorów jest wysoko zanieczyszczająca powietrze oraz bardzo kosztowna. Z tego względu wspieramy miejscowości lokalne oświetleniem solarnym, które pobiera energię słoneczną i nie obciąża środowiska. Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Jesteśmy jedyną polską organizacją zarejestrowaną w Libanie – większość naszego zespołu stanowi personel lokalny. To ważne dla płynności w realizowaniu projektu, ale i idea, zgodnie z którą staramy się tworzyć nowe miejsca pracy w kraju pogrążonym w kryzysie.

Te zresztą udało nam się w ubiegłych latach zapewnić przy odbudowie ulic, współpracy z polskimi archeologami a w dobie pandemii – zatrudniliśmy kobiety ze stolicy kraju do szycia maseczek. Jako jedyna polska organizacja zarejestrowana w Libanie mogliśmy zapewnić szeroką i natychmiastową pomoc humanitarną ofiarom tragedii w bejruckim porcie z 4 sierpnia. Setkom rodzin, które straciły wszystko w wyniku tragedii, zapewniamy dach nad głową.

PCPM wsparł także rozwój jednej z marek palestyńskich. Uzyskała ona nawet certfyikat Fairtrade. Czy w Libanie też jest szansa na takie działanie?

To prawda. Logiem Fairtrade oznaczana są trzy produkty palestyńskiej marki Mawasem, wspieranej przez PCPM ze środków Polskiej Pomocy: oliwa z oliwek, przyprawa za’atar i sos chilli. W Libanie taką drogę otwieramy – poprzez budowanie świadomości, co do wymagającego procesu certyfikacji. W ramach szkoleń omawialiśmy ze spółdzielniami etapy przygotowania do certyfikacji, dyskutowaliśmy o wymogach eksportowych. W 2019 roku razem z spółdzielniami przygotowaliśmy produkty na zamówienie producenta z Unii Europejskiej.

Liban. Sytuacja społeczno – ekonomiczna

Jak opisałaby Pani w kilku zdaniach sytuację społeczno -ekonomiczną Libanu? Jakie są największe trudności, zagrożenia? W jaki sposób można pomóc?

Sytuacja społeczno- ekonomiczna w Libanie jest bardzo skomplikowana i wciąż daleko jej do stabilizacji. Spowodowane jest to wieloma czynnikami, które wpływają na siebie w tym samym czasie, nasilając wyzwania dla Libańczyków i uchodźców Syryjskich.

Od października 2019 roku trwa rewolucja, która uwydatniła problemy polityczno-społeczne. Dodatkowo, z miesiąca na miesiąc, pogłębia się kryzys bankowy (doszło do dewaluacji waluty lokalnej Funta Libańskiego) przez co ceny produktów oraz usług wzrosły kilkukrotnie przy czym płace nie rosną. Skutkiem tego jest coraz bardziej odczuwalna bieda i bezradność Libańczyków, których nie stać na na pokrycie podstawowych wydatków miesięcznych.
Dlatego zachęcamy do wspierania naszych działań na pcpm.org.pl/liban – indywidualne decyzje o wsparciu szerokich działań PCPM mogą mieć wpływ na poprawę sytuacji na miejscu.

Rozmawiał: Karol Przybylak

Czym zajmuje się Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej?

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) powstała w 2006 roku. Jest organizacją pożytku publicznego (KRS 0000259298) specjalizującą się w pomocy międzynarodowej:

  • humanitarnej (pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, kryzysów lub konfliktów);
  • rozwojowej (wspieranie rozwoju społecznego i ekonomicznego);
  • ratunkowej (udzielanie pomocy medycznej, ratowniczej w sytuacji katastrof naturalnych i antropogenicznych).

 

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.