Teraz czytasz...
Lubczyk – właściwości i zastosowanie
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Lubczyk – właściwości i zastosowanie

Agnieszka Gotówka
Lubczyk właściwości

Lubczyk, właściwości którego są naprawdę zadziwiające, to nie tylko przyprawa, bez której wyobrazić sobie wyrazisty w smaku rosół. To też roślina będąca jednym z silniejszych afrodyzjaków, stąd jego ludowa nazwa: miłosne ziele.

Lubczyk – właściwości lecznicze

Lubczyk ogrodowy pochodzi najprawdopodobniej z Iranu, dziś jednak rośnie na terenie niemal całej Europy i w Ameryce Północnej. Roślinę znali już starożytni Grecy i Rzymianie. Stosowali ją nie tylko po to, by kogoś w sobie rozkochać, ale też w celach prozdrowotnych.

Już wówczas wiedziano, że lubczyk działa rozkurczowo i pomaga na wzdęcia. Łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego, bo pobudza wydzielanie soku żołądkowego.

Przeczytaj również: Zioła nie zawsze bezpieczne [wywiad z farmaceutą]

Roślina pomaga w odtruwaniu organizmu. Sprawdza się też, kiedy doskwiera nam brak apetytu. To również naturalny lek na migrenę.

Surowcem wykorzystywanym w medycynie są podziemne części rośliny – kłącza, które należy zbierać jesienią w drugim roku wegetacji. Zawierają spore ilości olejku eterycznego oraz kumaryny, które mogą powodować fotouczulenie. Ma działanie moczopędne, wspomaga wydalanie kwasu moczowego. Stosowany jest w celu zwiększania diurezy oraz w profilaktyce powstawania piasku nerkowego, a także przy obrzękach nóg

– mówi Katarzyna Kosmala, autorka książki „Ziołowe smaki”.

UWAGA: Lubczyk w ciąży nie jest wskazany. Spożywany w nadmiarze może powodować skurcze macicy.

Roślina jest też sprzymierzeńcem pięknej i gładkiej cery. Przemywanie skóry twarzy wodą, w której gotowało się jej korzeń, łagodzi stany zapalne. Pomaga też wyeliminować problem bolesnych dziąseł.

Przeczytaj, co to są → zioła ←, jakie dawniej miały znaczenie i skąd je pozyskiwać.

Co to jest lubczyk i jak go uprawiać?

Jest to bylina, która może dorasta do 1,5 m wysokości. Jej proste łodygi są puste w środku i niezwykle aromatyczne (podobnie jak liście). Roślinę wysiewa w marcu i kwietniu do doniczek lub gruntu. Można ją przesadzić, gdy ma 4-5 cm wysokości.

Młoda roślina potrzebuje sporo wody, stara dobrze sobie radzą nawet przy okresowej suszy. Lubi miejsca słoneczne, nie zaszkodzi jej jednak lekki półcień. Ziemia do jej uprawy nie musi być bardzo żyzna, ale im lepsza, tym uzyskamy większe plony.

Nie wymaga też zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba jedynie pamiętać o regularnym odchwaszczaniu ziemi. Korzystne jest też ściółkowanie kompostem. Warto też profilaktycznie stosować naturalny nawóz z pokrzywy (przeczytaj, jak zwalczać mszyce).

Lubczyk właściwości prozdrowotnych ma wiele, ale najbardziej cenimy roślinę jako przyprawę.

Lubczyk daje się lubić!

Najbardziej znaną właściwością lubczyku jest jego „moc lubienia”. To chyba jeden z najsilniejszych afrodyzjaków w świecie roślin. Poprawia ukrwienie narządów płciowych, a intensywny zapach liści odpręża i budzi pozytywne skojarzenia.

Po polsku lubczyk, po angielsku – lovage, po rosyjsku – ljubistnik, a po niemiecku Liebstöckel. Element wspólny? W każdym z wyrazów zawarta jest cząstka nawiązująca do lubienia lub kochania. Ta właściwość lubczyku znajduje swoje odzwierciedlenie również w kulturze ludowej. Tradycyjnie sadzono go w ogródkach, zwłaszcza w gospodarstwach, w którym były panny na wydaniu. One same – niczym talizman – nosiły przy sobie liść lubczyku. Wpinały go też do wianka w dniu ślubu, co miało zapewnić małżonkom szczęście. Kąpano w nim również dzieci, m.in. dlatego, by zapewnić im sympatię ludzi.

Roślinę jeszcze do niedawna święcono na zakończenie oktawy Bożego Ciała oraz w święto Matki Boskiej Zielnej.

Lubczyk – przyprawa idealna

Roślina ma bardzo charakterystyczny smak. To bardzo wyrazista przyprawa. Nie bez powodu jest jednym ze składników kostek rosołowych, przy czym polecamy te zrobione samodzielnie. Domowe maggi, zrobione np. z sosu sojowego i liści lubczyku, warto mieć zawsze pod ręką.

Ziele wykorzystuje się również do sporządzania octów smakowych, marynat i sałatek. Łodygi lubczyku można kandyzować

– podpowiada Katarzyna Kosmala.

Lubczyk. Do czego wykorzystać?

Lubczyk ogrodowy to nie tylko bujnie rosnąca roślina, która może być ozdobą ogrodu, ale też jedna z doskonalszych przypraw. Trudno wyobrazić sobie bez niej rosół (← kliknij i przeczytaj, jak zrobić rosół doskonały). Jest też świetna do większości innych zup, m.in. pomidorowej, krupniku czy kalafiorowej.

Po lubczyk warto też sięgnąć przygotowując dania mięsne. Jest doskonałą przyprawą do wieprzowiny, m.in. gulaszu. Podkreśla smak sosów pieczeniowych. Warto go też dodać do masła ziołowego.

Warto pamiętać, że lubczyk to bardzo aromatyczna przyprawa. Nie należy wiec przesadzać z jej ilością.

sadzonki lubczyku w ogrodzie
Lubczyk, uprawa którego jest bardzo prosta, warto mieć w ogrodzie

 

Jak przechowywać lubczyk? Czy można mrozić?

Liście lubczyku można mrozić. Polecam po umyciu i wysuszeniu umieścić je w woreczku i włożyć do zamrażarki. Kiedy solidnie zmarzną, z łatwością je pokruszymy i będziemy mogli dodawać ją do gotowanych potraw.

Dawniej liście lubczyku suszono. To również dobra metoda na przechowywanie surowca. Trzeba jednak pamiętać, by tuż po ususzeniu włożyć je do ciemnego pojemnika bez dostępu świeżego powietrza. W ten sposób zachowamy aromat ziela.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.