Teraz czytasz...
Łubin jadalny? Właściwości i sposoby wykorzystania

Łubin jadalny? Właściwości i sposoby wykorzystania

Avatar photo

Łubin jadalny jest coraz częściej wykorzystywany kulinarnie i powoli staje się „modną” rośliną. A do tego bardzo cenną… Jego właściwości odżywcze sprawiają, że może zastąpić lub uzupełnić w diecie inne rośliny strączkowe takie jak: soczewica, ciecierzyca czy soja.

Walory zdrowotne

Łubin zawiera nawet 40% białka, ma bardzo niski indeks glikemiczny (IG) i pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu. Ze swej natury jest rośliną bezglutenową, ale też jest produktem o dość dużym potencjale alergennym (pod tym względem przypomina orzeszki ziemne). Kaloryczność? W 100 g mamy 371 kcal.

Kulinarny potencjał

Mieszkańcy wielu europejskich krajów wykorzystują łubin dość powszechnie. W kuchni wykorzystuje się odmiany słodkie.

We Francji na przykład białko łubinu białego dodaje się do mąki, w Finlandii dodaje się je do jogurtów, w niektórych restauracjach hiszpańskich oraz włoskich stanowi doskonały zamiennik sosu sojowego. W Portugalii jest popularną przekąską do piwa.

U nas kwiat łubinu dalej zdobi ogrody lub wazony, w na polach zasiewa się go również jako poplon lub roślinę pastewną.

Zobacz także

kanapki z pastą jajeczną i szczypiorkiem na białym tle

Jego jadalna odmiana dopiero „trafia pod strzechy”, zaczyna być rozpoznawalna i pojawiać się w przepisach kulinarnych. Jednym z ciekawszych  „wynalazków” jest na przykład łubin kiszony (metodą podobną do kiszenia ogórków) lub zamiennik dla sosu sojowego.

Łubin możecie zakupić w jakości ekologicznej. Na opakowaniu szukajcie logo ekoliścia. Dowiedz się więcej na temat: oznakowanie żywności ekologicznej

Jak przygotować ziarna łubinu do spożycia?

Przed zjedzeniem, nasiona muszą powinny zostać podgrzane. Najlepiej pozostawić je na kilka dni w wodzie z małym dodatkiem soli, a potem gotować dwie godziny na niewielkim ogniu. Trzeba przyznać, że to dość uciażliwa procedura. Prościej jest nabyć odpowiednio przetworzone produkty w sklepie.

Łubin
Łubin

Mąka łubinowa

Z ziaren można zrobić mąkę, która z powodzeniem wykorzystywana jest w produkcji wegańskich zamienników mięsa, ale z powodzeniem wykorzystamy ją również podczas wytwarzania:

Łubin wykorzystuje się także przy produkcji niektórych batonów dla sportowców. Niektórzy producenci na jego bazie przygotowują bezkofeinową kawę.

Z łubinem na ryby?

Odpowiednio przygotowane (trzeba je wymoczyć i wygotować) ziarna są poszukiwaną zanętą na ryby.

tekst: Adam Turowiec | fot. Maria Zubowicz

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.