W chłodnym i wilgotnym klimacie dietetycy i lekarze odradzają odchudzanie zimą. Bez tłuszczu w diecie nie przyswoimy też witamin A, E, D i K.
Normą jest przybranie 1-2 kilogramów w najchłodniejsze miesiące roku. Zdrowy organizm reaguje w ten sposób na mroźną pogodę. Wiele osób zauważa u siebie większy apetyt wraz z nastaniem zimna i nie ma w tym nic dziwnego. W taki sposób łatwiej utrzymać ciepło i zachować zdrowie.
Warto zadbać o to, by w naszej diecie nie zabrakło tłuszczów, węglowodanów, zwłaszcza tych złożonych, które dają energię na długo i nie powodują nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi. Po śniadaniu, na które składa się sycąca owsianka, jest większa szansa, iż nie przemarzniemy, zanim dotrzemy do pracy.
Przeczytaj: Olej z orzechów włoskich. Właściwości, zastosowanie i przechowywanie
Tłuszcze roślinne to też źródło witamin
W sezonie zimowym nie warto się bać olejów tłoczonych na zimno. Najlepsze będą:
- oliwa z oliwek,
- olej lniany,
- olej rzepakowy,
- olej z pestek dyni.
Trzeba włączać do diety jak najwartościowsze tłuszcze. Gwarantuje to nam zdrową skórę i ochronne działanie na błony śluzowe, a stąd także większą odporność na infekcje. Pamiętajmy, że także takie owoce jak awokado gwarantują nam zbilansowaną porcję cennego tłuszczu. Nadaje się do rozsmarowania na kanapce, można też dodać je do sałatki.
Dobre oliwy i oleje nierafinowane o wyraźnym smaku dodajmy do potraw pod koniec ich przyrządzania, by uniknąć strat antyoksydantów, witamin i rozpadu kwasów tłuszczowych pod wpływem wysokich temperatur (zwłaszcza omega-3).
Przeczytaj także: olej krokoszowy
Zwierzęce tłuszcze zimą – idealne do przyrządzania potraw
Przeczytaj także: Jak przygotować ogród do zimy
Są znakomite zimowe alternatywy dla specyfików z apteki. To na przykład:
- masło (także klarowane),
- smalec gęsi,
- tran.
Pamiętajmy, że zimą mamy zwykle niedobory witaminy D przez utrudnione syntetyzowanie jej z braku światła słonecznego. Także z wiekiem następuje zmniejszone wchłanianie witaminy D, więc warto ją suplementować. Jej źródłem jest m.in. tran.
Nasiona i orzechy dla zdrowia i dobrego samopoczucia
Orzechy włoskie, laskowe, nerkowce, migdały – warto jeść je wszystkie. Zawierają wszystko, co zdrowe w skoncentrowanej dawce. To także wartościowe tłuszcze i kalorie dla naszego organizmu. Wykorzystujmy też w kuchni słonecznik i siemię lniane (można je zmielić i dodawać do naleśników, chleba, a nawet ciasta na pizzę). Zjedzenie garści dowolnych orzechów dziennie to doskonałe rozwiązanie dla zabieganych i zapracowanych. Jeśli nie jemy zbyt wielu świeżych surówek i sałatek, to jedzmy na zdrowie właśnie orzechy.