Teraz czytasz...
Czarna rzepa – żywność, kosmetyk i lek
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Czarna rzepa – żywność, kosmetyk i lek

Czarna rzodkiew w popularnym nazewnictwie występuje zazwyczaj pod nazwą czarnej rzepy. To niewielkie warzywo korzeniowe o ciemnej barwie i ostrym smaku. Bardzo dobrze sprawdza się w kuchni, ceniona jest także za walory kosmetyczne. Nie da się ukryć, że należy do grupy warzyw trochę zapomnianych.

 

Pierwsze wzmianki o rzodkwi czarnej pojawiły się już… na hieroglifach w piramidzie Cheopsa. Egipscy robotnicy jedli ją bowiem przy pracy, podobnie zresztą jak czosnek i cebulę.

Roślina ta jest blisko spokrewniona z dobrze znaną każdemu z nas kapustą (systematycznie należą do tej samej rodziny). Korzeń czarnej rzepy stosowany był od najdawniejszych czasów w medycynie ludowej. Używano go głównie jako środka przeciwbakteryjnego, żółciopędnego oraz miejscowo drażniącego. W tych samych celach jest zresztą także stosowany i dzisiaj przez nowoczesne ziołolecznictwo. Badania składu chemicznego surowca wykazały obecność lotnych związków siarkowych, które odpowiadają za lecznicze działanie surowca.

Zalety soku z czarnej rzepy

Sok z czarnej rzepy jest szczególnie pomocny w schorzeniach wątroby oraz zaburzeniach trawienia spowodowanych upośledzonym wydzielaniem żółci. Jest także skutecznym lekiem wspomagającym terapię stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Nie bez znaczenia jest tutaj także silna aktywność przeciwbakteryjna przetworów z czarnej rzepy. Należy jednak pamiętać, aby zawsze stosować surowiec świeży i nie wysuszony – obróbka cieplna powoduje bowiem rozpad związków odpowiedzialnych za jego lecznicze działanie.

Czarna rzepa wzmocni włosy

Naszym czytelnikom polecamy też stosowanie soku z czarnej rzepy bezpośrednio na włosy. Świeżo przygotowany sok nakładamy na skórę głowy i włosy a następnie delikatnie wcieramy lekko masując. Pozostawiamy na głowie przez około 30 minut, a następnie spłukujemy. Kurację taką stosujemy przez 7 do 10 dni bez przerwy. Wzmocni ona nasze włosy, sprawi że będą gęstsze oraz bardziej wytrzymałe.

Czarna rzepa jako kosmetyk

Korzeń czarnej rzepy jest szeroko stosowany w kosmetyce. Bez większych trudności, w drogeriach i sklepach kosmetycznych nabyć możemy szampony, lotiony i odżywki zawierające wyciągi z czarnej rzepy. Nie brakuje ich także w ofercie kosmetyków naturalnych.

Kosmetyki naturalne na bazie czarnej rzepy mają działanie wzmacniające oraz regenerujące włosy. Zapobiegają także ich nadmiernemu wypadaniu.

Marek Ellnain
autor jest farmaceutą
i doktorantem UJ w Krakowie

artykuł ukazał się w 18 (3/2011) numerze Biokuriera, zaprenumeruj Biokurier!

Szukasz informacji o warzywach ekologicznych? Sprawdzaj dział WARZYWA EKOLOGICZNE na Biokurierze!

Chcesz być na bieżąco z BIO? Zapisz się na nasz newsletter (u dołu po lewej stronie)
lub sprawdź nasze profile na portalach społecznościowych Facebook i Twitter!

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim!Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.