doktor nauk farmaceutycznych. Autor książek “Nalewki z piwniczki farmaceuty“ oraz…
Czarna rzepa – to niewielkie warzywo korzeniowe o ciemnej barwie i ostrym smaku. Bardzo dobrze sprawdza się w kuchni, ceniona jest także za walory kosmetyczne. Nie da się ukryć, że należy do grupy warzyw trochę zapomnianych.
Pierwsze wzmianki o rzodkwi czarnej pojawiły się już… na hieroglifach w piramidzie Cheopsa. Egipscy robotnicy jedli ją bowiem przy pracy, podobnie zresztą jak czosnek i cebulę. Roślina ta jest blisko spokrewniona z dobrze znaną każdemu z nas kapustą (systematycznie należą do tej samej rodziny). Korzeń czarnej rzepy stosowany był od najdawniejszych czasów w medycynie ludowej. Używano go głównie jako środka przeciwbakteryjnego, żółciopędnego oraz miejscowo drażniącego (przykładowe kuracje poniżej, ale zawsze zalecamy konsultację z lekarzem). W tych samych celach jest zresztą także stosowany i dzisiaj przez nowoczesne ziołolecznictwo. Badania składu chemicznego surowca wykazały obecność lotnych związków siarkowych, które odpowiadają za działanie lecznicze.
Zalety zdrowotne soku z czarnej rzepy
Sok z czarnej rzepy jest szczególnie pomocny w schorzeniach wątroby oraz zaburzeniach trawienia spowodowanych upośledzonym wydzielaniem żółci. Jest także skutecznym lekiem wspomagającym terapię stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Nie bez znaczenia jest tutaj także silna aktywność przeciwbakteryjna przetworów z czarnej rzepy.
Należy jednak pamiętać, aby zawsze stosować surowiec świeży i nie wysuszony – obróbka cieplna powoduje bowiem rozpad związków odpowiedzialnych za jego lecznicze działanie.
Czarna rzepa wzmocni włosy
Naszym czytelnikom polecamy też stosowanie soku z czarnej rzepy bezpośrednio na włosy. Świeżo przygotowany sok nakładamy na skórę głowy i włosy a następnie delikatnie wcieramy lekko masując. Pozostawiamy na głowie przez około 30 minut, a następnie spłukujemy. Kurację taką stosujemy przez 7 do 10 dni bez przerwy. Wzmocni ona nasze włosy, sprawi że będą gęstsze oraz bardziej wytrzymałe.
Korzeń czarnej rzepy jest szeroko stosowany w kosmetyce. Bez większych trudności, w drogeriach i sklepach kosmetycznych nabyć możemy szampony, lotiony i odżywki zawierające wyciągi z czarnej rzepy. Nie brakuje ich także w ofercie kosmetyków naturalnych.
Kosmetyki naturalne na bazie czarnej rzepy mają działanie wzmacniające oraz regenerujące włosy. Zapobiegają także ich nadmiernemu wypadaniu.
Czarna rzepa. Kuracje medycyny ludowej
Na kamienie
Medycyna ludowa polecała 6-cio tygodniową kurację sokiem z czarnej rzodkwi. Twierdzi się, że tego rodzaju kuracja może rozpuścić niektóre kamienie. Nierozpuszczalne tą metodą muszą być usunięte w inny sposób. Terapię rozpoczyna się na czczo popijając 100 ml soku z czarnej rzodkwi. W ciągu trzech tygodni zwiększa się dawki aż do objętości 400 ml dziennie. W następnych trzech tygodniach zmniejsza się dawki aż do wielkości wyjściowej, czyli 100 ml.
Rzodkiew z oliwką
A skoro o medycynie ludowej mowa, to na Opolszczyźnie drobno potarta, trochę posolona i zmieszana z oliwką czarna rzodkiew była zalecana w schorzeniach woreczka żółciowego i wątroby.
Z kolei mieszanka tego warzywa z marchwią i buraczkami pomagała przy niedokrwistości.
Sok z rzodkwi z cukrem
W rosyjskim lecznictwie ludowym sok z rzodkwi z cukrem lub z miodem w proporcji 1:1 stosowano także przeciw kamicy moczowej i w nieżytach dróg oddechowych.
Naturaliści zalecają także codzienne pijanie dla zdrowia 20-50 gramów rozcieńczonego soku. W przypadku kamicy żółciowej dawkę należy zwiększyć do 100-200 gramów i pijać małymi porcjami.
Uwaga. Według naturalistów czarna rzodkiew nie może być jadana przez chorych cierpiących na nadkwaśność i wrzód dwunastnicy oraz przy ciężkich schorzeniach serca, w ostrych stanach zapalnych przewodu pokarmowego i wątroby.
Marek Ellnain
autor jest farmaceutą
i doktorantem UJ w Krakowie
Polecamy kolejny eko przepis: Makaron z warzywami w sosie serowo-orzechowym
doktor nauk farmaceutycznych. Autor książek “Nalewki z piwniczki farmaceuty“ oraz Konfekty, morselki, syropy i inne zdrowe łakocie z serwantki farmaceuty. Na co dzień pracuje w aptece. Zajmuje się także lekami pochodzenia naturalnego, głównie surowcami ziołowymi oraz tradycyjną fitoterapią.