Zioła używano już w starożytności. Były one jedynym ówczesnym lekarstwem na szereg dolegliwości. Obecnie obserwujemy wzrost zainteresowania tymi roślinami. Ich uprawa w ogrodzie czy na parapecie w kuchni stała się bardzo modna i popularna, a dzięki dostępności na rynku możemy się nimi cieszyć przez cały rok.
Sięgając po nie jako po przyprawy czy dodatki możemy przekonać się o ich wartościach odżywczych i leczniczych. Przyrządzanie smacznych i zdrowych potraw może być zajęciem przyjemnym i twórczym. Możemy to osiągnąć poznając różne, czasem nowe zioła, które wzbogacą nasz jadłospis. Różne rośliny mogą bowiem zdecydowanie wpływać na smak potrawy. Liście tymianku i rozmarynu nadają przyjemny zapach potrawom, lubczyk poprawia smak zupy. Wiele ziół również ułatwia trawienie i poprawia wartość odżywczą posiłków, np. pietruszka zawiera wiele cennych minerałów, witamin i soli mineralnych.
Cenne świeże i suszone
Podane w książce „Ziołowe smaki” przepisy bazują na świeżych ziołach, ale z powodzeniem możemy je zastąpić suszonymi. Zioła najlepiej zrywać przed zakwitnięciem, wtedy są najsmaczniejsze i nie tracą cennych właściwości (np. bazylia, lubczyk, hyzop, cząber, rozmaryn, melisa, kolendra, tymianek). Aby zapobiec kwitnieniu, należy systematycznie przycinać pędy główne, dzięki czemu roślina rozkrzewia się.
Używaj ziół z rozsądkiem
Aby używać zioła najpierw musimy je poznać i dowiedzieć się, jaki mają wpływ na organizm człowieka. Warto też wiedzieć, jak je wykorzystać i do jakich potraw je dodawać. Dzięki nim kuchnia nie będzie monotonna. Warto zamienić gotowe mieszanki przyprawowe na świeże zioła. Trzeba jednak pamiętać, że również rośliny lecznicze w dużych ilościach mogą być szkodliwe lub zepsuć smak potrawy. Jak w każdym aspekcie życia, i w tym przypadku należy kierować się rozsądkiem.
Zioła nie tylko są zdrowe i wartościowe, ale również potrafią zmienić wygląd ogrodu w bardziej magiczny. Polecam również hodować je w domu lub na balkonie. Dzięki temu, że są pod ręką częściej po nie sięgamy i ich używamy.
W książce „Ziołowe smaki” zostały zaprezentowane przepisy z 21 najbardziej znanymi i popularnymi ziołami z zachętą do ich wypróbowania i eksperymentowania. Część ziół (np. tymianek, mięta, melisa, natka pietruszki, koperek i majeranek) jest od wieków obecna w polskiej tradycji kulinarnej, inne (np. bazylia, oregano i estragon) pojawiły się w naszej kuchni niedawno wraz z popularyzacją kuchni innych narodowości.
Zakładając swój ogródek ziołowy, chciałam mieć część ziół, które znam i stosuje od zawsze, jak również te, o których nie wiedziałam za wiele. Przed zakupem przeanalizowałam różne rośliny i wybrałam kilka nowych. Zaskoczyły mnie pozytywnie.
Ziołowe odkrycia
Największym odkryciem ze wszystkich prezentowanych ziół była dla mnie werbena cytrynowa, której nie znałam wcześniej. Początkowo niewielka sadzonka zaczęła zamieniać się w dość wysoki krzak. Ma charakterystyczne liście oraz piękny zapach. Można śmiało dodawać ją do sałatek, napojów chłodzących oraz zaparzać z ich dodatkiem gorącą wodę. Jest rośliną bardzo aromatyczną. Z powodzeniem można suszyć jej liście i przechowywać na zimowe dni. Ma działanie relaksujące, moczopędne, działa kojąco na przeziębienia i problemy z żołądkiem.
Kolejnym moim odkryciem był arcydzięgiel. Jest to bardzo aromatyczna roślina o intensywnym zapachu. Przy sadzeniu trzeba brać pod uwagę, że potrzebuje sporo miejsca i trzeba sadzić pojedyncze rośliny w dość sporej odległości. Jej liście mogą być używane do koktajli, kanapek, sałatek, a korzeń do nalewek. Ja wykorzystywałam ją na różne sposoby, ale najbardziej wartościowy dla mnie jest przepis na kandyzowane łodygi tej rośliny. Należy pamiętać, że łodygi muszą być młode i zielone. Efekt końcowy przerósł moje najśmielsze oczekiwania.
W książce znajdują się również inne, bardziej popularne zioła, takie jak: bazylia, bergamotka, bez czarny, cząber górski, hyzop lekarski, kolendra, koper, lubczyk, majeranek, melisa, mięta, minutina, ogórecznik, oregano, pietruszka, pokrzywa, rozmaryn, szałwia, tymianek.
Podsumowując, jest wiele powodów, dla których warto sięgać po zioła. To nie tylko wspaniały smak, ale przede wszystkim bogactwo cennych składników, które znacząco i pozytywnie wypływają na pracę naszego organizmu.
Gdzie kupić “Ziołowe smaki”?
Książka Katarzyny Kosmali dostępna jest na stronie Wydawnictwa Gaj