Teraz czytasz...
Ogród angielski. Jak go zaprojektować? Jakie rośliny posadzić?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Ogród angielski. Jak go zaprojektować? Jakie rośliny posadzić?

ogród angielski
https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/ogrod-rustykalny-wiejski-jak-go-zalozyc-co-w-nim-posadzic/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/ogrod-nowoczesny-jak-go-urzadzic/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/stworz-ogrod-marzen-pomoze-cecylia-ciechanska-autorka-ksiazki-ogrod-dla-kazdego-recenzja/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/ogrod-rustykalny-wiejski-jak-go-zalozyc-co-w-nim-posadzic/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/ogrod-nowoczesny-jak-go-urzadzic/https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/stworz-ogrod-marzen-pomoze-cecylia-ciechanska-autorka-ksiazki-ogrod-dla-kazdego-recenzja/

Ogród angielski to jeden z najbardziej znanych stylów ogrodowych. Pojawił się na świecie w XVIII wieku. Wtedy łamał wszelkie zasady sztuczności i idealizmu znane z wcześniejszych lat. Wyjaśniamy, jak wygląda ogród angielski, czym się wyróżnia i jakie rośliny w nim rosną.

Ogród angielski. Jak wygląda?

W ogrodzie angielskim można odnaleźć elementy romantyzmu, swobody oraz nawiązania do naturalnych ogrodów krajobrazowych. Niemal wszystkim powieściom Jane Austin towarzyszył właśnie taki ogród. To miejsce sielankowe, idealne do chwil zadumy. Idealne dla ludzi młodych i dojrzałych.

W ogrodzie angielskim odchodzimy od koncepcji symetrii i geometrycznych kształtów. Ale to nie oznacza, że rabaty są przypadkowe: każde gatunki kwiatów powinny być odpowiednio posadzone i pielęgnowane.

Roślinność musi wzajemnie się przenikać, bez znaczącej dominacji koloru, jak i danego gatunku. Musi być jej dużo. To zresztą cecha charakterystyczna angielskich ogrodów. W ten sposób są one piękne praktycznie przez cały rok. Gdy jedne rośliny kończą kwitnienie, inne zaczynają, a te które przekwitną, np. czosnki czy rudbekie, zasychają i tworzą ciekawe kompozycje z suchych okazów.

Jakie rośliny do ogrodu angielskiego?

Gatunki dobrze sprawdzające się na angielskiej rabacie to m.in.:

  • macierzanka piaskowa,
  • mokrzyca,
  • skalnica,
  • goździk drobnołuskowy,
  • bratki,
  • pierwiosnki,
  • tulipany,
  • konwalie,
  • krokusy,
  • rutewka,
  • pysznogłówka,
  • dalie,
  • astry,
  • floksy,
  • kosmos.

Początkowo w ogrodach angielskich królowały warzywa i zioła. Z tych pierwszych obecnie się rezygnuje, ale zioła warto posadzić, bo większość z nich pomaga w zwalczaniu szkodników. W tej roli sprawdzą się m.in. mięta, tymianek, szałwia, rumianek, kocimiętka.

W ogrodzie angielskim nie powinno zabraknąć także krzewów: różanecznika, jaśminowca lub budlei. Jeśli mamy odpowiednią przestrzeń, można zasadzić również drzewa: buki, graby i dęby. Obecnie popularne są karłowe odmiany tych gatunków. To dobry kompromis, jeśli nie mamy za dużo miejsca.

Cechy ogrodu angielskiego

  • Miękkie linie (krajobraz najlepiej wygląda, gdy jest lekko pofalowany; daje nam to poczucie przestrzeni i naturalności).
  • Duża ilość różnych gatunków roślin na rabacie.
  • Naturalne formy krzewów i drzew, bez idealnie wystrzyżonych kształtów.
  • Ogród jest swobodny i asymetryczny.
  • W ogrodzie znajdują się dzikie i tajemnicze zakątki.
  • Obecność altan i pergoli z pnączami.
  • Wypielęgnowany trawnik.
  • Mała architektura jest obecna w postaci posążków, fontanny lub kamieni, ale nie dominuje.

Róże i pnącza w ogrodzie angielskim

Ogród angielski bez wątpienia kojarzy się z różami, stąd jej krzewy powinny znaleźć się w naszych nasadzeniach. Wybór gatunków i odmian jest ogromny, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Posadzić można kwiaty różowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, ale też odmiany powtarzające kwitnienie lub kwitnące tylko raz do roku. Zachwycająca jest róża damasceńska, która nie dość, że pięknie wygląda, to jeszcze cudownie pachnie. O ile mamy taką możliwość, posadźmy ją blisko okna.

Róża stulistna z kolei posiada gęste kwiatostany, wygląda naprawdę bogato. Do ogrodu angielskiego polecane są też odmiany róż pnących, które z powodzeniem odnajdą się w towarzystwie pergoli, altany czy zwykłych tyczek. Inne pnącza, które można umieścić na angielskiej rabacie to: powojniki, winorośl, bluszcz.

Żywopłot w ogrodzie angielskim

Na żywopłoty do ogrodu angielskiego można wykorzystać: bukszpan, cis, dereń, berberys, ostrokrzewy lub ligustr. Mogą być one przeplatane krzewami róż.

Pamiętajmy również o tym, że angielski żywopłot nie jest idealnie przycięty. Oczywiście należy go pielęgnować cięciem fitosanitarnym i pielęgnacyjnym, ale w taki sposób, by wciąż tworzył naturalną bryłę.

Z kolei ścieżki mogą być wyznaczone przez żwir, otoczaki lub sam piasek, co jest bardzo przydatne w codziennym użytkowaniu ogrodu. Można również zaplanować kilka zakątków, do których dojdziemy wyłącznie przez trawnik.

Trawnik w ogrodzie angielskim

Jednym z najbardziej wypielęgnowanych elementów w ogrodzie angielskim jest trawnik. Jest to dość ciężki i niewdzięczny element, zwłaszcza jeśli posiadamy zwierzęta. Niestety psy lub koty uwielbiają grzebać w darniach trawnikowych, a krety i inne gryzonie nie ułatwiają nam zadania.

Stworzenie idealnego trawnika to dużo pracy (wertykulacja, aeracja, nawożenie i dosiewanie). Wszystkie zabiegi trzeba wykonywać co roku, a nawet częściej. Nie zapominajmy też o regularnym koszeniu.

Pewnym ułatwieniem będzie trawa z rolki, która jest zdecydowanie prostsza w pielęgnacji i daje szybki efekt. Co prawda, na dużych powierzchniach może być to spora inwestycja, jednak bardzo się opłaca.

Trawnik można zastąpić również łąką kwietną, która już nie jest tak ciężka w pielęgnacji. Pozwoli ona też dodać do naszego ogrodu romantyzmu i delikatności. Łąka kwietna przyciąga pszczoły, motyle i inne owady, które dzięki temu możemy obserwować.

Angielski ogród: elementy uzupełniające

Ogród angielski składa się również z małej architektury. Kiedyś bardzo popularne były obelisy, zegary słoneczne, betonowe, bogato zdobione, poręcze czy rzeźby nawiązujące do danego miejsca. Obecnie częściej wykorzystuje się do ozdoby duże głazy, kamienie, murki, fontanny z kamienia czy okazałe wazony. Wszystko w klimacie naturalistycznym tak, aby tworzyło spójną całość.

W takim ogrodzie nie powinno zabraknąć ławki lub krzesełek wraz ze stolikiem, na którym można wypić kawę lub herbatę. Obecnie bardzo popularne są huśtawki w stylu boho, które doskonale pasują do ogrodu angielskiego.

Pamiętajmy o tym, aby wybierając dodatki, kierować się nie tylko upodobaniami, ale też użytecznością danej rzeczy.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.