Teraz czytasz...
ECO-Score. Jak to działa?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

ECO-Score. Jak to działa?

Avatar photo

ECO-Score ocenia wpływ produktów spożywczych na środowisko. Ocena wyrażana jest za pomocą pięciostopniowej sygnalizacji świetlnej. Waha się ona od ciemnozielonego A dla najmniejszego wpływu na środowisko do czerwonego E dla największego.

Założenia systemu

Wizualnie symbol przypomina NUTRI-score, który od pewnego czasu pojawia się na wybranych produktach spożywczych.

Założenia ECO-Score opracowane zostały we Francji. Są odpowiedzią na coraz większe zainteresowanie konsumentów środowiskowymi aspektami produkcji i dystrybucji żywności.

W zamierzeniu twórców ECO-Score ma być systemem, który pomaga konsumentom:

  • Jeść mniej mięsa, ale lepszej jakości
  • Spożywać więcej produktów ekologicznych (przeczytaj jak działa certyfikacja ekologiczna) i produktów ze znakami jakości
  • Wybierać produkty lokalne i sezonowe, z niewielkimi opakowaniami
  • Ograniczać produkty zawierające składniki problematyczne (zagrożone ryby, niezrównoważony olej palmowy)

Jakie kryteria bierze pod uwagę ECO-Score?

W ocenie uwzględniane są takie m.in. kryteria jak: ślad ekologiczny i pochodzenie składników, etykiety zrównoważonego rozwoju czy rodzaj opakowania.

Dodatkowe punkty przyznawane są za posiadane certyfikaty (np. BIO lub FAIRTRADE), lokalne pochodzenie. Punkty karne z kolei powodują kwestie związane z nie ekologicznymi opakowaniami czy też wykorzystanie składników pochodzących od zagrożonych gatunków lub mających negatywny wpływ na bioróżnorodność.

Kto używa ECO-Score?

Na razie system wykorzystywany jest na niewielką skalę. System wdrożyła m.in. sieć Lidl na terenie Berlina i okolic. Niedawno rozpoczęły się także prowadzone przez tą sieć testy w Danii i Belgii. Etykietę wykorzystuje także kilka firm we Francji. Nadaje się do stosowania w sklepach internetowych, a o ważne bo tym kanałem coraz więcej osób zaopatruje się w żywność (czytaj: Polski rynek żywności ekologicznej może powiększyć się dwukrotnie).  Co ciekawe algorytm wystawiający notę ECO-Score można wykorzystać także w ocenie przepisów kulinarnych.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.