Ogród nowoczesny rok w rok ewoluuje. Jest on ściśle dopasowany do aktualnie panujących trendów ogrodniczych, botanicznych czy wnętrzarskich. Opiera się jednak na kilku stałych zasadach. Jak urządzić ogród nowoczesny? Jakie rośliny w nim posadzić? Przeczytajcie.
Ogród nowoczesny. Jak wygląda?
Minimalizm i uprządkowanie to cechy, które niezmiennie zawsze towarzyszą ogrodom nowoczesnym.
Ogród nowoczesny to ład i porządek, których próżno szukać np. w ogrodzie wiejskim. Proste i jasno zaznaczone formy kwadratu, koła, trójkątów – wszystko to porządkuje przestrzeń w takim nasadzeniu ogrodniczym.
Trawnik w ogrodzie nowoczesnym
Z ogrodem nowoczesnym bez wątpienia kojarzy się trawnik. Jego kształt powinien być wyraźnie zaznaczony. Kilka prostokątów wzdłuż ogrodzenia czy jedna część, na której będzie ustawiony taras – wszystko zależy od naszej koncepcji, preferencji i potrzeb.
Warto pamiętać, że aby zachować określoną bryłę trawnika trzeba o niego prawidłowo dbać. Regularne koszenie, z wykluczeniem dni bardzo upalnych, to podstawa. Nisko ścięty trawnik podczas wysokich temperatur bardzo słabo się regeneruje i później szybko możemy na nim zaobserwować puste przestrzenie z uschniętą trawą.
https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/ekologiczna-uprawa-i-pielegnacja-trawnika-wysianego-z-nasion/
Wertykulacja i aeracja na wiosnę, a później nawożenie oraz regularne podlewanie jest kluczem do pięknego i zdrowego trawnika. A jeśli chcemy natychmiastowych efektów, możemy sięgnąć po trawniki z rolki.
Chcesz założyć własny ogród? Przeczytaj: Ogrod dla każdego
Żywopłot w ogrodzie nowoczesnym
Dość często spotykanym akcentem w ogrodzie nowoczesnym są żywopłoty. Pewnie większości kojarzą się z rzędem równo przystrzyżonych tuji, cyprysików czy berberysu, jednak obecnie te gatunki odchodzą w niepamięć.
Rośliny idealne na żywopłot w ogrodzie nowoczesnym to np.:
- buk pospolity,
- ligustr zwyczajny,
- grab pospolity,
- irga,
- modrzew pospolity,
- ostrokrzew
- bukszpan.
Żywopłot, podobnie jak trawnik, wymaga pielęgnacji. Podstawą jest regularne cięcie, które pozwoli uzyskać zamierzony kształt, ale także pozbyć się pędów starych, połamanych czy nieatrakcyjnych.
Ogród nowoczesny: rabaty ogrodowe
Ogród nowoczesny jest to kompozycja uporządkowana. Nie ma tu mowy o przypadku. Kolorystyka roślin jest harmonijna i dość stonowana. Rzadko w takim ogrodzie sadzi się rośliny wymagające skomplikowanej pielęgnacji oraz rośliny jednoroczne.
Rabaty tworzy się sferycznie w określonych miejscach, np. na obrzeżach trawnika, przy ogrodzeniu czy wzdłuż ścieżki. Rośliny dobrane do ogrodu powinny silnie się krzewić i tworzyć zwarte części zielone (również zimą).
Rośliny do ogrodu nowoczesnego to m.in.:
- tuje,
- różaneczniki,
- wiciokrzewy,
- mahonia pospolita,
- żywotnik zachodni.
https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/krzewy-w-ogrodzie-wybor-roslin-i-ich-pielegnacja/
Aby uzyskać kawałek naturalnego cienia nie można zapomnieć również o drzewach liściastych. Do ogrodu nowoczesnego pasować będzie:
- klon palmowy,
- śliwa wiśniowa,
- katalpa,
- judaszowiec kanadyjski.
Sprawdzą się również byliny takie jak:
- liliowce,
- funkie,
- lawenda,
- hortensja.
Ciekawego charakteru mogą dodawać trawy ozdobne:
- miskanty,
- rozplenica,
- trzcinniki.
Aby przełamać element ładu i idealizmu można zasadzić wisterię, budleję lub pospolitą szałwię. Będą przyciągały do ogrodu motyle czy pszczoły.
Meble do ogrodu nowoczesnego i inne elementy ozdobne
Meble i dodatki w ogrodzie nowoczesnym powinny współgrać z naturą. Kamień, beton – wszystkie takie naturalne elementy idealnie wpasują się w klimat.
Duży drewniany stół to podstawa. Obecnie bardzo popularne są stoły ze wstawkami z żywicy. Krzesła powinny być wygodne, najlepiej z poduszką w kolorze nieprzytłaczającym. Technorattan to bardzo popularny materiał, z którego wykonuje się krzesła i sofy tarasowe, balkonowe i ogrodowe. Całość albo chociaż część mebli wypoczynkowych, o ile to możliwe, warto ustawić w cieniu. Możemy też kupić żagiel ogrodowy, który łatwo zamontować. Idealna będzie też altanka, która będzie służyć bez względu na porę roku.
Kupujmy solidne meble i zabezpieczajmy je w razie potrzeby tak, aby nie zaszkodziła im pogoda (słońce, deszcz, silny wiatr).
W ogrodzie nowoczesnym znajdzie się też miejsca na huśtawkę lub hamak. Ostatnim elementem – niejako dopieszczającym ogród – są dodatki. Sprawdzą się tu metalowe latarnie, które oświetlą nam podest tarasowy, betonowe kule nadające elegancji czy grill gazowy, przy którym będzie można przygotowywać posiłki. Są to małe akcenty, a jak ważne w całej kompozycji.
https://biokurier.pl/dom-i-ogrod/ogrod-ekologiczny/stworz-ogrod-marzen-pomoze-cecylia-ciechanska-autorka-ksiazki-ogrod-dla-kazdego-recenzja/
Ścieżki i ogrodzenie
Ścieżki, chodniki (np. z płyty lub kostki brukowej), murki oporowe również mają swoje miejsce w ogrodzie nowoczesnym.
Bardzo często murki oporowe proponowane są w kolorze elewacji czy dachu domu, aby nawiązać do otoczenia. Murek na pewno sprawdzi się, aby zakryć np. śmietnik czy inne mało estetyczne, a niezbędne miejsce.
Wielu posiadaczy domów z działką ogradza swoja posesje. Można ogrodzenie wykonać ze zwykłej siatki, jednak w ogrodzie nowoczesnym wszystkie elementy są dopracowane. Metalowa brama z betonowymi słupami jest obecnie najpopularniejsza. Na rynku jest szeroki zakres różnych wzorów i kolorów.
Stworzenie ogrodu nowoczesnego nie jest takie proste jak np. kompozycji ogrodu rustykalnego. Choćby dlatego, że wymaga on pewnych zasad, których – aby uzyskać zamierzony efekt – trzeba się konsekwentnie trzymać. Ale jego końcowe piękno zachwyci niejednego inwestora. W ogrodzie nowoczesnym na pewno można dobrze odpocząć, jak i dobrze się bawić w gronie przyjaciół i rodziny.
Cechy ogrodu nowoczesnego
- Konsekwencja kolorystyczna w odniesieniu do domu i innych elementów znajdujących się na posesji
- Dopasowanie do aktualnych trendów ogrodniczych i wnętrzarskich
- Ład i porządek
- Jasno zaznaczone formy (kula, kwadrat, trójkąt)
- Trawnik w konkretnie wyznaczonym miejscu
- Występowanie elementów naturalnych: drewna, betonu, kamienia, stali, szkła, aluminium