Teraz czytasz...
Balkon gotowy na lato w kilka minut? To możliwe!
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Balkon gotowy na lato w kilka minut? To możliwe!

jasny balkon

Wypoczynek na balkonie przynosi sporo przyjemności, pod warunkiem, że jest on dobrze przygotowany do lata. Bez zieleni, wygodnych mebli i subtelnego oświetlenia przestrzeń przed domem nie pozwala w pełni zrelaksować się na świeżym powietrzu. Balkon może stać się przyjemnym miejscem do spędzania wolnego czasu w kilka minut dzięki odpowiedniemu wyposażeniu. Wystarczy kilka zmian, a kącik wypoczynkowy powoli oderwać się od pracy i codziennych obowiązków. Jak szybko zaaranżować miejsce do wypoczynku na balkonie?

Minimalistyczne meble ogrodowe

Na balkonie dobrze sprawdzają się minimalistyczne meble ogrodowe. Dzięki nim nawet niewielki balkon staje się przytulniejszy i zapewnia wygodne miejsce do wypoczynku. Minimalistyczny zestaw mebli nie przytłacza przestrzeni i sprawia, że wydaje się ona większa.

Dodatkowo meble w takim stylu dobrze łączą się z różnymi akcesoriami i tekstyliami. Aranżowanie przestrzeni jest dzięki temu ciekawsze, gdyż co jakiś czas można wymienić poduszki, kwiaty lub dekoracje, by szybko zmienić wygląd kącika wypoczynkowego.

Jeśli balkon jest wyjątkowo mały, warto zdecydować się na meble składane. Może to być stolik montowany na barierce balkonowej, który rozkłada się w razie potrzeby w zestawie ze składanymi krzesłami. Taki komplet mebli pozwala zaoszczędzić sporo miejsca i jednocześnie w pełni wykorzystać potencjał wypoczynkowy balkonu.

aranżacja balkonu

Nowoczesne lampki LED na balkon

Na balkonie powinno znajdować się oświetlenie zewnętrzne, które odpowiada za klimat po zmroku. Ciepłe wieczory sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, dlatego również późniejsze godziny warto wykorzystać na wypoczynek.

W przypadku oświetlenia zewnętrznego na uwagę zasługują lampki zasilane na baterie, niewymagające podłączenia do prądu. Nie każdy balkon jest wyposażony w gniazdko elektryczne, dlatego lampki na baterie są łatwiejsze w użyciu. W modzie są łańcuchy, które zawiesza się wokół barierki lub na drewnianych panelach.

Oświetlenie na balkon to również eleganckie latarenki, które można postawić na stoliku lub zewnętrznym parapecie. Na większych balkonach można umieścić je nawet na podłodze. Latarenki na baterie dają sporo światła, dlatego sprawdzają się podczas wieczornego czytania lub odpoczynku przy lampce wina z ukochaną osobą.

Miłośnicy świec mogą z kolei zrezygnować z klasycznego oświetlenia zewnętrznego na rzecz świeczek i tealightów. W takim przypadku obowiązkowo powinno się zadbać o ich zabezpieczenie, by zminimalizować ryzyko pożaru.

jasny balkon

Rośliny doniczkowe i kwiaty balkonowe

Balkonowe kwiaty i rośliny zielone sprawiają, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest jeszcze przyjemniejsze. Zieleń działa na człowieka kojąco i ogranicza negatywny wpływ stresu na organizm. Wycisza umysł, dlatego na balkonie powinno być jak najwięcej roślin. Mogą to być zarówno kwiaty kwitnące, jak i zielone rośliny, które mają duże, oczyszczające powietrze liście.

Balkon to również odpowiednia przestrzeń do sadzenia ziół kuchennych i truskawek w doniczkach. Dzięki nim dania i desery można uzupełnić o zbiory z balkonu. Wybierając gatunki, które zamierzamy posadzić na balkonie, powinniśmy także uwzględnić łatwość pielęgnacji i własne umiejętności ogrodnicze.

Praktyczne tekstylia

Na balkonie nie powinno zabraknąć miękkich tekstyliów. Poduszki, koce i niewielkie materace na ławki lub fotele sprawiają, że korzystanie z mebli ogrodowych jest wygodniejsze, a balkon staje się przytulniejszy. Dzięki tekstyliom przestrzeń wypoczynkowa jest stylowa, gdyż różnobarwne poduszki i wzorzyste koce nadają jej określony charakter.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.