Ogród rustykalny to taki, który ma cechy wiejskie. Natura, rękodzieło, prostota i luz – to jedne z wielu cech, jakie można mu przypisać. Ma być sielsko, swobodnie i przytulnie. Jak się więc zabrać do stworzenia ogrodu rustykalnego?
Od lat świat kreuje różne style ogrodowe. Kompozycje ogrodów angielskich z asymetrią i bujną roślinnością czy ogrody francuskie z prostymi liniami i geometrycznym wzorami to tylko niektóre z przykładów. Znane są też ogrody japońskie, nowojorskie i nowoczesne. W ostatnim czasie jednak rekordy popularności bije ogród rustykalny.
Ogród rustykalny. Co go wyróżnia?
Ogród rustykalny ma charakter swobodny i luźny, jest jednak dość dynamiczny. I choć bez wątpienia kojarzy się z klimatem wiejskim, to z powodzeniem można wykorzystać go również w miejskich ogrodach.
Wizytówką ogrodu rustykalnego są barwne, kwitnące i pachnące rośliny. Nie można określić jednego dominującego koloru. Swoje miejsce mają tutaj również rośliny użytkowe, np. zioła Nie znajdziemy w nim równych rabat, tylko lekki chaos, który nadaje kompozycjom dowolności.
Cechy ogrodu rustykalnego
• Silnie powiązany z naturą i wiejskim krajobrazem.
• Znajdziemy w nim rośliny jednoroczne, byliny, drzewa, zioła warzywa i owce. Rośliny pachną i mają wyraziste kolory.
• Rabaty są luźne, a kompozycje dość przypadkowe, jak sama natura.
• Raczej nie spotkamy w nim równo przystrzyżonego trawnika, tylko łąkę kwiatową.
• Materiały wykorzystywane do dekoracji to drewno, cegła, kamień, wiklina.
• Stare sprzęty mogą w wiejskim ogrodzie zyskać nowe życie.
• Idealnie pasują do niego ścieżki żwirowe i kamienne.
Rośliny do ogrodu rustykalnego
Gatunki polecane do ogrodu rustykalnego m.in.: astry, łubiny, malwy, dalie, ostróżki, maciejka, lewie paszcze, jaśminowce, hortensje, powojniki, rudbekie, lobelie, smagliczka, aksamitka, nagietki, peonie, krwawniki funkie. Wszystkie wymienione gatunki lubią miejsca słoneczne lub półcieniste. Są łatwe w uprawie. W klimat takiego ogrodu dobrze wpisuje się też miechunka, która nie tylko dobrze się prezentuje, ale też rodzi jadalne i bardzo zdrowe owoce.
W ogrodzie rustykalnym znajdzie się też miejsce na rabatę owocowo-warzywną. Szczypiorek, koperek, rzodkiewka, cebula, sałata – wszystkie te warzywa będą bardzo przydatne w kuchni. A nic nie zastąpi własnych plonów. Warto również łączyć warzywa z ziołami, np. majerankiem, bazylią, oregano czy lawendą. Wszystkie one mają piękny zapach, który bardzo często odstrasza szkodniki, ale też wabi pożyteczne owady.
Warto pamiętać, że warzywa można sadzić w sąsiedztwie roślin kwitnących, np. aksamitek. Kompozycja ogrodu rustykalnego łączy bowiem rośliny o różnym przeznaczeniu.
Sielankowy, wiejski krajobraz silnie połączony jest również z drzewami owocowymi. Jabłonie, czereśnie, wiśnie, grusze – warto chociaż jedno z tych drzew mieć w ogrodzie. Wiosną będą obsypywać nas kwiatami, a latem i wczesną jesienią będziemy oczekiwać na owoce.
Pamiętajmy, aby rośliny dobrać pod miejsce, jakie chcemy dla nich przeznaczyć. Na zupełnie zacienionej rabacie, słoneczniki nie będą rosły, ale funkie na pewno się tu odnajdą.
Dodatki do ogrodu rustykalnego
Ogród rustykalny tworzą również różnego rodzaju dodatki. Donice dla roślin, które stawiamy na parapecie, mogą być drewniane lub ceramiczne. Ważne, aby jak najbardziej wpisywały się w naturalistyczny klimat.
Wzniesienie z kamieni czy stary murek z cegieł będzie idealnym miejscem do wykorzystania i postawienia na nim donic lub innych pojemników z roślinami. W ten sposób możemy zakryć mało atrakcyjne miejsce i stworzyć je zupełnie na nowo.
Stół z krzesłami to obowiązkowy element ogrodu rustykalnego. I wcale nie musi być to gotowy zestaw z marketu. Do klimatu rustykalnego pasuje drewniany stół z ławką, które można zrobić samemu.
Z kolei hamak lub huśtawka na pewno wywołają uśmiech na twarzach naszych pociech. Drewniana altana może zapewnić cień, a także miejsce, w którym można schronić się podczas letniego deszczu. Obecnie bardzo popularne są żagle przeciwsłoneczne, które można zamontować np. nad stołem.
Przeczytaj więcej na temat: rabata jesienna
Do klimatu ogrodu rustykalnego pasuje też wiklina i przedmioty z niej wykonane, np. kosze lub parawany.
W ogrodzie wiejskim dużą rolę odgrywa kompostownik. Jeśli tylko mamy wolny kawałek ziemi za domem, warto go do tego celu wykorzystać. Efektem będzie cenny i bardzo potrzebny nawóz dla ziemi.
Jeśli w naszym ogrodzie pojawią się choroby lub szkodniki, warto walkę z nim rozpocząć w sposób ekologiczny. Pomogą naturalne opryski z czosnku, cebuli, mniszka lekarskiego czy gnojówka z pokrzywy.
Przeczytaj także o tym jak założyć ogród francuski
Ogród rustykalny. Czy jest drogi?
Ogród rustykalny należy do tych kompozycji, które nie wymagają dużych nakładów finansowych, aby uzyskać zadowalający efekt. Wystarczy udać się na targ staroci, aby znaleźć tam perełki w postaci starych donic, pojemników i kawałków drewna, które można wykorzystać w ogrodzie.
Planujesz założyć ogród? Sprawdź ogrodniczy poradniko – planer Ogród dla każdego