Teraz czytasz...
Jak i gdzie utylizować tonery i tusze?
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl
X Targi Ekostyl | reklama | Biokurier.pl

Jak i gdzie utylizować tonery i tusze?

Kwestie zrównoważonego rozwoju oraz odpowiedzialnego gospodarowania odpadami są dzisiaj wyjątkowo ważne. Inaczej trzeba traktować odpady spożywcze, elektrośmieci, tonery i tusze. Wrzucanie ich do kosza to błąd, szczególnie jeśli chcesz dbać o planetę oraz środowisko. Wyjaśniamy, na czym polega utylizacja tonerów i tuszy.

Utylizacja tonerów – dlaczego to takie ważne?

Zużyte tonery, tusze czy bębny od drukarek to niewielkie elektrośmieci. Powinno się je zawsze poddać utylizacji lub recyklingowi. Nie mogą trafiać na zwykłe wysypisko śmieci, bo często zawierają resztki substancji niebezpiecznych – jak polimery lub związki chelatowe. Te z kolei mogą być zagrożeniem dla środowiska naturalnego oraz dla zdrowia człowieka. Z kolei plastikowe opakowanie może zatruwać glebę i wodę, rozkładając się przez długie lata. Po dokładniejszą odpowiedź na to jak utylizować tonery zapraszamy na bloga firmy Recykling Tonerów sp. z o.o., która zajmuje się w sposób 100% zgodny z prawem i profesjonalnie recyklingiem tonerów. Wspomniana firma posiada również nowoczesny i bardzo wygodny usługę/produkt zarządzania całym procesem utylizacji tonerów za pomocą aplikacji do recyklingu tonerów. .

 Odpowiednie zarządzenie odpadami 

Skoro elektrośmieci mogą zanieczyszczać środowisko, ważne jest, by były poddane zawsze elektrorecyklingowi. Proces ten obejmuje kilka etapów – zbieranie, przetwarzanie i neutralizacja, odzyskiwanie oraz badanie jakości.

Tymczasem w Polsce jedynie około 50-70 procent wykorzystanych tonerów trafia do odzysku. Wiele ląduje na śmietniku. Kluczowe jest zatem odpowiednie zarządzanie odpadami takimi jak tonery i tusze – wyjaśnijmy, co należy z nimi zrobić po ich wykorzystaniu, a także, jak wygląda ich recykling.

 Elektrorecykling etap po etapie

Specjalne przedsiębiorstwa prowadzą recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Najpierw odbywa się sortowanie tonerów i innych odpadów. Następnie trafiają one na linię do przetwarzania kaset tonerowych, gdzie są rozdrabniane. Usuwa się z nich także proszek drukujący. Teraz materiał trafia na urządzenia separujące. Proszek już po neutralizacji, jest zbierany do worka. Oddzielane jest też tworzywo sztuczne, które poddaje się flotacji, a także metale oraz guma.

Ostatecznie tworzywa te trafiają do silosów mieszających, gdzie poprawia się ich właściwości mechaniczne. Czas na produkcję regranulatu ABS lub PS, który na końcu jest oddawany do laboratorium, gdzie poddaje się go badaniu jakości.

 Gdzie można oddać zużyte tusze i tonery?

Wszystkie zużyte tonery należy zatem przekazywać do recykling lub utylizacji. Można też zanieść je do miejsc specjalnie do tego przeznaczonych – jak punkty mobilne czy PSZOK-i czyli punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Powinny one znaleźć się w każdej gminie. Elektrośmieci można bezpłatnie oddać w punktach zbierania.

Organizowane w gminach są też cykliczne akcje polegające na zbieraniu sprzętu. Kolejną z opcji jest oddanie wyeksploatowanych tonerów do sprzedawcy, u którego zostały one wcześniej kupione. Do ich przyjęcia zobowiązuje sklepy ustawa z 11 września 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Co więcej, niektóre firmy prowadzą skup używanych materiałów drukujących.

Ten serwis używa cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Sprawdź naszą politykę prywatności.

Żadne materiały z tej strony nie mogą być jakikolwiek sposób powielane bez pisemnej zgody redakcji.